Aktualności 2018/2019..

Witamy w zakładce klas 4-8 i 3 gim

Poprzez doświadczenie uczymy się najefektywniej

ponieważ wówczas poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami

Super chemia! – pokazy chemiczne na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.

Dnia 20 marca 2019 roku uczniowie klasy 7a i 7b oraz 8a odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, aby uczestniczyć w praktycznych pokazach chemicznych.

Organizacja tego typu działań skierowana jest na popularyzację chemii, a w szczególności rozwijanie pasji badawczych i naukowych wśród uczniów w różnym wieku. Zajęcia prowadzone w formie pokazów, często również przy asyście młodzieży są doskonałym pomysłem na rozwój myślenia naukowego.

Podczas pokazów przeprowadzane są najbardziej wybuchowe i spektakularne doświadczenia, w których asystowali nasi uczniowie. Pokazy były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pracowników Wydziału Chemii: mgr Iwonę Rusinek, dr Annę Siatecką oraz dr Andrzeja Sienkiewicza.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Regionalne Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku jakim jest cebularz. Każdy z nas dowiedział się czegoś z historii Lublina, poznał legendę i przepis na cebularze.  W czasie pokazu nasi uczniowie na chwilę stali się piekarzami, przygotowali i upiekli wyśmienite lubelskie tradycyjne przysmaki, które mogliśmy degustować na zakończenie wizyty w tym przedziwnym miejscu.

Pochłaniasz mnie bez reszty

15 listopada 2018 roku uczniowie klas 8, 7a i 7b  wyruszyli na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Towarzyszyli nam uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Gzowicach. Opiekę nad nami sprawowały panie Joanna Ludwińska, Aneta Łazuk, Izabela Tabor i Agnieszka Tkaczyk-Żylińska. Obejrzeliśmy dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody” oraz uczestniczyliśmy w warsztatach chemicznych pt. Pochłaniasz mnie bez reszty. Tematem zajęć była sorpcja, czyli pochłanianie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie substancje mają właściwości sorpcyjne np. aktywny węgiel, wkład dziecięcej pieluchy. Wszyscy mogli wykonać chemiczne eksperymenty. Lekcja zrobiła na każdym duże wrażenie. Piękna listopadowa pogoda pozwoliła na zwiedzanie ogrodów znajdujących się wokół Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz na spacer do zamku w Chęcinach.

Jest to ciekawa forma nauki chemii. Zajęcia poszerzyły naszą wiedzę oraz zachęciły do odkrywania nowych, chemicznych zagadek, które są wokół nas.

Dziękujemy za udaną wycieczkę.                                                                /Natalia Mąkosa/

Wycieczka integracyjna klas IV

28 września 2018r. klasy 4a, 4b i 4c wybrały się na wycieczkę integracyjną z okazji Dnia Chłopaka do Muzeum Wsi Radomskiej. Uczniowie miło spędzili czas na wspólnych zabawach i pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Piękna pogoda sprzyjała wspólnym spacerom, więc mieliśmy okazję zajrzeć do wiejskich zagród i podziwiać piękno jesiennej przyrody. W doskonałych humorach i pełni pozytywnej energii wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden taki cudowny wyjazd przed nami…