Aktualności 2023/2024.

Witamy w zakładce klas 1-3

w roku szkolnym 2023/2024


 

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

 

 

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlatego 8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Inicjatywa ta wywodzi się z Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowionego w 2007 roku.

Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 samodzielnie przygotowali zdrowe i pełnowartościowe kanapki, na których pojawiły się pyszne warzywa, wędliny i sery. Dzięki dużej różnorodność i pomysłowości na stołach było kolorowo, a przede wszystkim zdrowo. Nie zabrakło także owocowych szaszłyków, koreczków i sałatek. SKO-wicze również włączyli się w akcję przygotowując zdrowe przekąski i świeże soki. Na wspólny posiłek uczniowie zaprosili Pana Dyrektora i Panią Dyrektor, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz starszych kolegów.

Głównym celem tego święta było promowanie zdrowego odżywiania, zachęcenie do dobrych nawyków żywieniowych i regularnego spożywania pełnowartościowych posiłków.


UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA
I PASOWANIA NA UCZNIA

        W czwartek 26 października w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość, na którą z niecierpliwością wyczekiwali uczniowie klas 1. Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia – bo o niej tutaj mowa – to ważna chwila w życiu każdego Pierwszaka. To niezwykle ważny moment, w którym pierwszoklasiści oficjalnie dołączają do społeczności szkolnej.

Prezentację swoich umiejętności nasi  najmłodsi rozpoczęli od „Poloneza”, którym zachwycili wszystkich obecnych. Niejedna łezka wzruszenia zakręciła się w oku obecnych na uroczystości  rodziców. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania pan Dyrektor Tomasz Bernat i pani Dyrektor Marzena Kamińska dokonali symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów.

Na zakończenie nasi najmłodsi otrzymali prezenty od Burmistrza pana Piotra Leśnowolskiego, Rodziców i starszych kolegów z klas III, którzy z radością przyjęli ich do szkolnej społeczności. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele banku PKO BP: pani Beata Oparcik i pani Ewelina Kozieł, które również przywiozły naszym najmłodszym uczniom drobne upominki. Dodatkowo dzieci dostały deklaracje przystąpienia do Szkolnych Kas Oszczędności, co pozwoli im rozwijać umiejętność dysponowania w przyszłości swoimi oszczędnościami.

Cieszymy się, że nasza szkolna społeczność powiększyła się o 37 wyjątkowych uczniów. Życzymy wszystkim Pierwszoklasistom wspaniałego startu w szkolną przygodę, aby ten pierwszy rok był pełen niespodzianek i przyniósł Wam mnóstwo uśmiechu. To był niezwykle uroczysty dzień, pełen wzruszeń i podniosłej atmosfery, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 


ZABAWY Z KODOWANIEM

CODE WEEK 2023

 

 

Jak co roku w październiku przyłączyliśmy się do inicjatywy promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczniów. Świetnie bawiliśmy się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Code Week. Zgłosiliśmy różne aktywności na stronie Europe Code Week, promując w ten sposób działalność szkoły na forum ogólnopolskim. Uczniowie wykonali wiele zadań, m.in. zbudowali codeweek’ową wieżę z kubeczków, poznawali europejskie kraje układając puzzle na macie do kodowania, kodowali zgodnie z instrukcją słowną, dowiedzieli się, co to jest kod binarny, zakodowali emocje i wspólny taniec, razem z Photonem pokonali labirynt do zwycięstwa, a dla Ozobotów i Genibotów zakodowali ciekawe trasy.

To były świetne zajęcia!


WYCIECZKA INTEGRACYJNA
KL.I-III 
IŁŻA – MARCULE

    We wtorek 3 października uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę integracyjną. Pierwszym etapem naszej podróży była miejscowość  Iłża, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku biskupów krakowskich. Z dolnego poziomu zamku obejrzeliśmy piękną panoramę Iłży, a następnie wspięliśmy się na zamkową basztę. Wielu z nas musiało pokonać swój lęk wysokości, ale wszyscy dotarliśmy na szczyt, skąd roztaczał się przepiękny widok.

Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Marcule, gdzie mieści się Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zajęcia rozpoczęliśmy od spaceru po arboretum – gdzie mogliśmy podziwiać różne gatunki drzew i zwierząt. Kolejnym etapem było wspólne spotkanie przy grillu, pieczenie kiełbasek i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Na zakończenie każdy z nas dostał od panów leśników sadzonkę sosny lub dębu, które po powrocie zasadziliśmy w swoich ogródkach.

Z pełnymi brzuszkami rozpoczęliśmy półgodzinną jazdę Koleją Wąskotorową do Iłży.  Z wagonów zabytkowej „ciuchci” podziwialiśmy piękne tereny Ziemi Iłżeckiej. Dla wielu z nas była to pierwsza taka przejażdżka, która wywołała wiele emocji. Wszyscy byliśmy zachwyceni wycieczką. Do domu wróciliśmy pełni energii i niezapomnianych wrażeń. 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

    15 września 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątania świata” pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Akcja ta obchodzona była w Polsce po raz 30. Była to wspaniała i wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Jej celem było zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów  oraz zwrócenie uwagi na konieczność dbania o środowisko w którym żyjemy. W akcji wzięli udział uczniowie  wszystkich klas. Podczas zajęć edukacyjnych wychowawcy przypomnieli najważniejsze informacje dotyczące segregacji odpadów oraz w jaki sposób musimy dbać o środowisko naturalne, po czym wszyscy zostali  zaopatrzeni w worki oraz rękawice i przy sprzyjającej pogodzie sprzątali wyznaczony teren wokół szkoły, boisko oraz pobliskie miejscowości.

Zebrane śmiecie to głównie: papier, plastik i szklane butelki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nasza okolica jest teraz czysta, zadbana i piękna.


DZIEŃ KROPKI

      Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i dobrej zabawy, które przypada 15 września. Uczniowie naszej szkoły tego dnia postanowili rozwijać twórcze myślenie oraz kreatywność. Na lekcjach z wychowawcami obejrzeli film „The Dot”, czyli „Kropka”, który powstał na podstawie książki Petera H. Reynoldsa, będącej inspiracją do organizacji tego święta. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Uczniowie naszej szkoły również rozwijali i prezentowali swoje talenty podczas wykonywania kreatywnych kropkowych prac plastycznych. Dużo rozmawiali o swoich talentach i rozwijaniu skrzydeł. Każdy z uczniów w mniejszy lub większy sposób starał się odkryć w sobie ukryty talent, znaleźć odwagę, a przede wszystkim uczniowie zwracali uwagę na to, że  warto uwierzyć w siebie i w swoje możliwości.