Witamy w zakładce klas 1-3

w roku szkolnym 2023/2024


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

„Ruszamy gromadą wesołym pochodem, niesiemy Marzannę nad zieloną wodę. Radują się drzewa, weselą się domy, niesiemy Marzannę – chochoła ze słomy. Wrzucimy do wody niedobrą boginię, niech prędko do morza zła zima odpłynie. Płyń sobie, Marzanno, szumiącym potokiem nad morza szerokie, nad morza głębokie.”


 

W karnawale bawimy się doskonale!


 

JASEŁKA

Tuż przed przerwą świąteczną, w piątek 22 grudnia obejrzeliśmy w szkole  przedstawienie jasełkowe.
W tym roku przygotowali je uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami. Na scenie pojawiły się aniołki, pastuszki, gwiazdeczki, dzieci oraz trzej królowie. Wszyscy cieszyli się z narodzin Bożej Dzieciny. Śpiewane kolędy i pastorałki wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój a cała inscenizacja przypomniała widzom, co jest tak naprawdę ważne w święta…


   W tym roku uczniowie klas I-III przystąpili do projektu „CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki”. Projekt został stworzony z myślą o zachęceniu uczniów do czytania książek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI. Będziemy pielęgnować w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ i podpowiemy im, jak troszczyć się :
❤️ o siebie,
❤️ o innych,
                         ❤️ o wszystko, co je otacza.
Oprócz pogłębiania ciekawości i aktywności czytelniczej, celem projektu jest pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności i kształtowaniu stałych sprawności w czynieniu dobra dla ludzi, zwierząt i roślin. Uczniowie założyli lekturniki, w których mogą opisywać lub ilustrować wybraną lekturę. Klasy wykonały swoje chmurki, które towarzyszą im w realizacji zadań.


 

„Co zobaczysz na Andrzeja,
to się spełni – jest nadzieja.”

     Andrzejki w naszej szkole od dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Kiedyś, tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 30 listopada, sale w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic. Andrzejkową atmosferę dopełniały także różne kostiumy, w które byliśmy przebrani – księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, supermanów i innych. Wspólnie wróżyliśmy oraz czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości. Pod opieką pań przelewaliśmy wosk przez dziurkę od klucza i staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane. Dzięki zabawie w przekłuwanie czerwonych serc, poznaliśmy imiona naszych sympatii z klasy. A z wróżb ciasteczkowych i karteczkowych, dowiedzieliśmy się, kim zostaniemy jak będziemy dorośli – okazało się, że będą wśród nas fryzjerzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy, a nawet kierowcy czołgów. Wróżyliśmy także z patyczków, skórek obranego jabłka i kubeczków, pod którymi kryły się niespodzianki,
mające nam zapowiedzieć przyszłość.
Bawiliśmy się wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Zabawy dostarczyły nam dużo radosnych przeżyć.


 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
I POZDROWIEŃ

     Dzień Życzliwości i pozdrowień to szczególna okazja by zastanowić się, czy jesteśmy dla siebie życzliwi. Bo przecież bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości zarówno nam ,
jak i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. 
W tym roku uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział we wspólnej zabawie „Tajemniczy życzliwy”. Każde dziecko wylosowało nazwisko tajemniczego życzliwego, a następnie przez najbliższy tydzień bardzo dyskretnie, ale jednocześnie wyraziście i odczuwalnie dla wylosowanego, miało okazywać mu życzliwość i sympatię. Warunkiem było zachowanie w tajemnicy nazwiska osoby wylosowanej. Każda osoba miała jednocześnie samodzielnie przygotować i wręczyć kartkę życzliwości. Zanim jednak uczniowie wręczyli sobie kartkę, próbowali odgadnąć, kim był jego tajemniczy życzliwy.
„Dzień Życzliwości” upłynął w atmosferze uśmiechu i wspaniałej zabawy.

Pamiętajmy jednak, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta.


 

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

 

 

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlatego 8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Inicjatywa ta wywodzi się z Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania ustanowionego w 2007 roku.

Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas 1-3 samodzielnie przygotowali zdrowe i pełnowartościowe kanapki, na których pojawiły się pyszne warzywa, wędliny i sery. Dzięki dużej różnorodność i pomysłowości na stołach było kolorowo, a przede wszystkim zdrowo. Nie zabrakło także owocowych szaszłyków, koreczków i sałatek. SKO-wicze również włączyli się w akcję przygotowując zdrowe przekąski i świeże soki. Na wspólny posiłek uczniowie zaprosili Pana Dyrektora i Panią Dyrektor, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz starszych kolegów.

Głównym celem tego święta było promowanie zdrowego odżywiania, zachęcenie do dobrych nawyków żywieniowych i regularnego spożywania pełnowartościowych posiłków.


UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA
I PASOWANIA NA UCZNIA

        W czwartek 26 października w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość, na którą z niecierpliwością wyczekiwali uczniowie klas 1. Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia – bo o niej tutaj mowa – to ważna chwila w życiu każdego Pierwszaka. To niezwykle ważny moment, w którym pierwszoklasiści oficjalnie dołączają do społeczności szkolnej.

Prezentację swoich umiejętności nasi  najmłodsi rozpoczęli od „Poloneza”, którym zachwycili wszystkich obecnych. Niejedna łezka wzruszenia zakręciła się w oku obecnych na uroczystości  rodziców. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania pan Dyrektor Tomasz Bernat i pani Dyrektor Marzena Kamińska dokonali symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów.

Na zakończenie nasi najmłodsi otrzymali prezenty od Burmistrza pana Piotra Leśnowolskiego, Rodziców i starszych kolegów z klas III, którzy z radością przyjęli ich do szkolnej społeczności. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele banku PKO BP: pani Beata Oparcik i pani Ewelina Kozieł, które również przywiozły naszym najmłodszym uczniom drobne upominki. Dodatkowo dzieci dostały deklaracje przystąpienia do Szkolnych Kas Oszczędności, co pozwoli im rozwijać umiejętność dysponowania w przyszłości swoimi oszczędnościami.

Cieszymy się, że nasza szkolna społeczność powiększyła się o 37 wyjątkowych uczniów. Życzymy wszystkim Pierwszoklasistom wspaniałego startu w szkolną przygodę, aby ten pierwszy rok był pełen niespodzianek i przyniósł Wam mnóstwo uśmiechu. To był niezwykle uroczysty dzień, pełen wzruszeń i podniosłej atmosfery, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 


ZABAWY Z KODOWANIEM

CODE WEEK 2023

 

 

Jak co roku w październiku przyłączyliśmy się do inicjatywy promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczniów. Świetnie bawiliśmy się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Code Week. Zgłosiliśmy różne aktywności na stronie Europe Code Week, promując w ten sposób działalność szkoły na forum ogólnopolskim. Uczniowie wykonali wiele zadań, m.in. zbudowali codeweek’ową wieżę z kubeczków, poznawali europejskie kraje układając puzzle na macie do kodowania, kodowali zgodnie z instrukcją słowną, dowiedzieli się, co to jest kod binarny, zakodowali emocje i wspólny taniec, razem z Photonem pokonali labirynt do zwycięstwa, a dla Ozobotów i Genibotów zakodowali ciekawe trasy.

To były świetne zajęcia!


WYCIECZKA INTEGRACYJNA
KL.I-III 
IŁŻA – MARCULE

    We wtorek 3 października uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę integracyjną. Pierwszym etapem naszej podróży była miejscowość  Iłża, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku biskupów krakowskich. Z dolnego poziomu zamku obejrzeliśmy piękną panoramę Iłży, a następnie wspięliśmy się na zamkową basztę. Wielu z nas musiało pokonać swój lęk wysokości, ale wszyscy dotarliśmy na szczyt, skąd roztaczał się przepiękny widok.

Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Marcule, gdzie mieści się Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zajęcia rozpoczęliśmy od spaceru po arboretum – gdzie mogliśmy podziwiać różne gatunki drzew i zwierząt. Kolejnym etapem było wspólne spotkanie przy grillu, pieczenie kiełbasek i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Na zakończenie każdy z nas dostał od panów leśników sadzonkę sosny lub dębu, które po powrocie zasadziliśmy w swoich ogródkach.

Z pełnymi brzuszkami rozpoczęliśmy półgodzinną jazdę Koleją Wąskotorową do Iłży.  Z wagonów zabytkowej „ciuchci” podziwialiśmy piękne tereny Ziemi Iłżeckiej. Dla wielu z nas była to pierwsza taka przejażdżka, która wywołała wiele emocji. Wszyscy byliśmy zachwyceni wycieczką. Do domu wróciliśmy pełni energii i niezapomnianych wrażeń. 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

    15 września 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątania świata” pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Akcja ta obchodzona była w Polsce po raz 30. Była to wspaniała i wspólna lekcja poszanowania środowiska.

Jej celem było zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów  oraz zwrócenie uwagi na konieczność dbania o środowisko w którym żyjemy. W akcji wzięli udział uczniowie  wszystkich klas. Podczas zajęć edukacyjnych wychowawcy przypomnieli najważniejsze informacje dotyczące segregacji odpadów oraz w jaki sposób musimy dbać o środowisko naturalne, po czym wszyscy zostali  zaopatrzeni w worki oraz rękawice i przy sprzyjającej pogodzie sprzątali wyznaczony teren wokół szkoły, boisko oraz pobliskie miejscowości.

Zebrane śmiecie to głównie: papier, plastik i szklane butelki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nasza okolica jest teraz czysta, zadbana i piękna.


DZIEŃ KROPKI

      Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i dobrej zabawy, które przypada 15 września. Uczniowie naszej szkoły tego dnia postanowili rozwijać twórcze myślenie oraz kreatywność. Na lekcjach z wychowawcami obejrzeli film „The Dot”, czyli „Kropka”, który powstał na podstawie książki Petera H. Reynoldsa, będącej inspiracją do organizacji tego święta. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Uczniowie naszej szkoły również rozwijali i prezentowali swoje talenty podczas wykonywania kreatywnych kropkowych prac plastycznych. Dużo rozmawiali o swoich talentach i rozwijaniu skrzydeł. Każdy z uczniów w mniejszy lub większy sposób starał się odkryć w sobie ukryty talent, znaleźć odwagę, a przede wszystkim uczniowie zwracali uwagę na to, że  warto uwierzyć w siebie i w swoje możliwości.