Wiosenna edycja 2021 Wielkiego Testu Edukacyjnego „ŚWIAT i JA” przebiegała pod hasłem: „WAŻNE… NAJWAŻNIEJSZE”.

Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczennica klasy 7 c Matylda Wilkowska odniosła kolejny spektakularny sukces. Matylda zajęła II miejsce w kraju i uzyskała tytuł Laureata w tegorocznej edycji Wielkiego Testu Edukacyjnego „Świat i Ja” w kategorii prace literackie. Matylda w swoim opowiadaniu, które zatytułowała „W podróży po umyśle”  zabrała nas w niezwykłą podróż, wykazała się niezwykłą wrażliwością, wyobraźnią oraz talentem literackim, co w liście gratulacyjnym podkreślili organizatorzy konkursu.

Matylda, serdecznie gratulujemy i cieszymy się z Twojego sukcesu !!!

Gratulujemy również opiekunowi konkursowemu- Pani Edycie Wiośnie.

Poniżej prezentujemy pracę konkursową Matyldy:

Matylda Wilkowska

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Kornela Makuszyńskiego

w Natolinie

26-613 Radom 15

Natolin 59

Kategoria 3

 

                                                        „W podróży po umyśle”

 

Witam Państwa na dzisiejszej wycieczce! Mamy w planach zwiedzić umysł pewnej osoby, której
i tak nikt z państwa nie będzie kojarzył. Roboczo możemy określić ją jako X. Skupimy się na Ośrodku Wartości i sprawdzimy co jest ważne dla losowej, zakompleksionej nastolatki. Gotowi? W takim razie zaczynamy jedyną w swoim rodzaju podróż!

Jesteśmy na miejscu! Czy widzą Państwo drzwi opatrzone złotą tabliczką z napisem „wiedza”? To pierwszy sektor w Ośrodku Wartości. Nigdy nie wydawało mi się, żeby młodzi ludzie chcieli wiedzieć zbyt dużo, ale może jestem w błędzie. Zatem przekonajmy się, wchodzimy!

 

Jak Państwo widzą, za drzwiami znajduje się ogromna biblioteka. Widocznie obiekt zwiedzania uwielbia czytać. Co my tu mamy? W oczy rzuca się różnorodność. Kryminały, fantastyka, literatura obyczajowa. Klasyka i aktualne bestsellery, pełen wachlarz! Widzę tu także parę tytułów Stephena Kinga. Nie brak tu także podręczników, w tym kilka do kryminologii. Są tu też lektury traktujące
o psychopatii. Widać, że osoba, w której umyśle się znajdujemy, lubi poszerzać horyzonty.

Wiedza jest tak ważna dla X zapewne z tego prostego względu, że to w niej dostrzega dobrą przyszłość. Uważa, że bez jakiejkolwiek wiedzy, nie byłaby w stanie zrobić kompletnie nic,
a utkwienie w przytułku dla bezrobotnych bynajmniej jej nie satysfakcjonuje. Widocznie byłem
w błędzie – są młodzi ludzie, dla których nauka jest ważna… jeśli nie najważniejsza…

 

Teraz zapraszam do korytarza, do którego przechodzi biblioteka, w której się znajdujemy. Jest to kolejny sektor Ośrodka Wartości. W korytarzu znajdują się portrety bliskich X. Mowa tu o rodzinie
i przyjaciołach. Właściwie przyjacielu, bo jest tylko jeden. Łatwo zauważyć, iż to właśnie jego portret lśni dziwnym, wyjątkowym blaskiem. Możemy wnioskować, że ta osoba zajmuje szczególne miejsce w sercu X. Choć oboje znają się lekko ponad pół roku, obiekt zwiedzania nie wyobraża sobie życia bez swojego przyjaciela. Ma świadomość, że ta osoba będzie z nią na dobre i na złe… i to daje jej mnóstwo energii. Ich przyjaźń zdążyła już przejść różne zawiłości. Abstrahując od tego – chyba zawsze warto mieć osobę, która wybije ci z głowy głupie pomysły i powie prawdę prosto w oczy, nawet tę bolesną.

 

W głębi korytarza widzą Państwo rzeźbę bogini greckiej, Temidy. Symbolizuje ona trzeci sektor – sprawiedliwość. Obiekt zwiedzania jest dość wyczulony na ten temat – choć, szczerze mówiąc, sam nie jest zawsze do końca uczciwy. Jednak warto pamiętać, że chociaż każdy z nas popełnia błędy, ważne jest to, którą „stronę mocy” wybierzemy w ostatecznym rozrachunku. X najwyraźniej wybrała dobrze. Możliwe, że przez swoją obsesję w dążeniu do tego, by każdy był równy może tylko denerwować innych, jednak niezbyt ją to obchodzi. Wierzy, że jej kręgosłup zmieni ten świat.

Teraz, proszę obejść posąg. Za nim znajduje się ogromna sala. Jest to sektor szczęścia. Mogą państwo poczuć zapach starych książek i czekolady. Te dwie rzeczy definiują radość X. Gdyby dołożyć do tego ośmiogodzinne rozmowy z przyjacielem, byłaby zupełnie spełniona. Na ścianach wiszą płyty
z albumami zespołów, których X słucha nałogowo. Jeśli nic innego nie pomaga, to właśnie muzyka wywołuje uśmiech na jej ustach. Choć uśmiech to raczej za dużo powiedziane. Z anonimowych źródeł wiemy, że X jest człowiekiem raczej egoistycznym i burkliwym. Aha, proszę nie zwracać uwagi na zdjęcia książek plączące się pod nogami. Obiekt zwiedzania po przeczytaniu książki zawsze ją recenzuje. I nawet dobrze jej idzie… Chociaż z drugiej strony… Co ja tam mogę wiedzieć?

Dosyć trudno jest wytłumaczyć, dlaczego szczęście jest tak ważne dla X. Z pewnością to, co kochamy, do pewnego stopnia nas definiuje. Może to w tym leży rozwiązanie?

 

Teraz proszę podejść do krawędzi pokoju, zamknąć oczy i zeskoczyć. Oczywiście nic się Państwu nie stanie, wylądujemy w chmurach. To piąty sektor Ośrodka Wartości – marzenia.

Przez głowę X przetacza się tysiąc myśli na sekundę. Średnio połowa z nich stanowi marzenia.
Czy słyszą państwo ciche szepty? To właśnie są pragnienia X.

Jak bardzo chciałabym wydać własną książkę!

Niech ta lekcja się już skończy! Dłuży się niemiłosiernie!

Chciałabym pojechać do Norwegii…

I nie zapomnijmy o kryminologii!

Chciałabym studiować kryminologię i być dziennikarzem śledczym!

Marzenia stanowią podstawę bytu X. To dobra odskocznia od codzienności. Jej szare życie w ten sposób może nabrać barw…

 

Teraz proszę delikatnie zeskoczyć ze swojej chmury. O tak… Dokładnie! Jak Państwo widzą, pomieszczenie, w którym się znajdujemy, wypełnione jest… wszystkim. To sektor rozwoju. Kiedy rozejrzymy się po tym miejscu, zobaczymy mnóstwo odmiennych od siebie rzeczy. Pędzle, sztaluga, kolorowe farby… Jednak znajdziemy tu także tablice z ciągami liczb, oraz… czy to są ogromne monitory emitujące wykłady o psychopatii? Jak widać – ogromny chaos. Widocznie umysłowi X nie wystarcza tylko sektor wiedzy, wykształcił również specjalne miejsce poświęcone stricte rozwojowi. Ciekawy zabieg – można się domyślać, iż dla X nie jest ważna tylko liczba obserwujących na Instagramie. Liczy się dla niej rozwój – zarówno osobisty jak i intelektualny.

 

W głębi pokoju znajdują się tęczowe drzwi. Prowadzą one do ostatniego, siódmego sektora. Sektora wolności. Proszę przejść do tego pomieszczenia. Są już wszyscy? Dobrze. Miejsce, w którym się znajdujemy ukazuje tolerancję X. Obiekt zwiedzania mocno wierzy w zasadę, że wolność jednego człowieka kończy się na wolności drugiego. Róbmy co chcemy, dopóki to nie przeszkadza innym. Właśnie to ukazuje sektor wolności. X ceni sobie swobodę myśli i działania. Wie, że bez tego czułaby się jednocześnie pusta i przytłoczona. Dlatego wolność jest dla niej taka ważna. X wierzy, że kiedyś świat będzie lepszym i bardziej tolerancyjnym miejscem. A sama na pewno będzie do tego dążyć.
Z pewnością na swój własny, niekonwencjonalny sposób. Proszę poczekać kilka lat, a być może
w mediach zrobi się o niej głośno.

 

Czy wartości X wyróżniają się na tle innych? To już do oceny zostawiam państwu. Na zakończenie chciałbym tylko powiedzieć, że nawet jeśli X nie będzie przemawiać przed tłumami, nawet jeśli jej przyszłość będzie zupełnie inna niż by chciała… jej głos pozostanie. I nawet, jeśli nie wybije się spośród miliona innych, on nadal tam będzie. A jeśli wsłuchamy się w szmery tłumu, może usłyszymy, jak podszeptuje nam swoje sugestie.

A teraz zapraszam do wyjścia. To już niestety koniec wycieczki. Mam nadzieję, że się Państwu podobało!