Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

21 czerwca uczniowie klas trzecich gimnazjum pożegnali naszą szkołę. Tę wzruszającą uroczystość swą obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Jedlnia Letnisko p. Piotr Leśnowolski, dyrektor szkoły p. Leszek Pożyczka, wicedyrektor
p. Beata Baryłka, ks. Dariusz Olender, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele gimnazjum,
rodzice uczniów, koleżanki i koledzy.

Pan dyrektor przedstawił wyniki w nauce i zachowaniu, wyróżnił uczniów, którzy mieli najwyższą średnią ocen w szkole,  podsumował dokonania uczniów, a także przedstawił wyniki egzaminów gimnazjalnych. Dyrektor  podziękował także nauczycielom za wkład pracy i zaangażowanie, które przekłada się na sukcesy uczniów. Wręczone zostały dyplomy 
i nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, zwycięzcom konkursów i najlepszym sportowcom. Wybitni uczniowie otrzymali stypendia z rąk Wójta Gminy Jedlnia Letnisko p. Piotra Leśnowolskiego, który w ten sposób docenił osiągnięcia uczniów naszej szkoły.

Następnie przyszedł czas na cześć artystyczną, w której absolwenci klas trzecich przedstawili zabawny i wzruszający program zatytułowany „Uwaga!”, w którym  wzburzony tłum przedstawicieli elity szkolnej protestował przeciwko odejściu ze szkoły trzecioklasistów. Znalazły się w nim wspomnienia wspólnie przeżytych lat zamknięte w pięknych prezentacjach multimedialnych. Wszyscy wspaniale się bawili.
Przed młodzieżą bardzo poważny wybór szkoły średniej oraz kierunku kształcenia. Ale zanim to nastąpi, czas na zasłużone wakacje!!! Zapraszamy do galerii zdjęć z zakończenia roku szkolnego.

22 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego dla klas młodszych szkoły podstawowej. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu mogliśmy usłyszeć słowa gratulacji oraz podziękowania za mijający rok szkolny obfitujący w sukcesy uczniów. Wręczono stypendia najlepszym uczniom, nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce
i wzorowe zachowanie, dyplomy i upominki za stuprocentową frekwencję oraz wiele innych nagród. Samorząd szkolny przekazał życzenia Gronu Pedagogicznemu, a wielu uczniów indywidualnie dziękowało nauczycielom za trudy pracy i życzyło udanych wakacji.

Kolejny rok szkolny dobiegł końca. Dziękujemy Gronu Pedagogicznemu za trud pracy dydaktyczno-wychowawczej, uczniom za energię i zapał wkładany w naukę, wszystkim Rodzicom za wspieranie pracy szkoły i każdy gest w naszym kierunku. Życzymy udanych, niezapomnianych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji oraz wypoczynku z dala od obowiązków roku szkolnego.


Gala profilaktyczna „Narkotyki, dopalacze-nie tędy droga”

11 czerwca 2018

11 czerwca 2018 roku odbyła się uroczysta Gala profilaktyczna, podsumowująca kampanię „Narkotyki, dopalacze- nie tędy droga!”, w której delegacja szkoły złożona z Pana Dyrektora Leszka Pożyczki, przedstawicieli uczniów- Dominika Radolińskiego i Dominika Tomaszka oraz opiekuna projektu- Pani Kamili Rozwadowskiej miała zaszczyt uczestniczyć. Poprzez udział w konkursie filmowym staliśmy się częścią kampanii, która była wspólną inicjatywą Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. 
Gala rozpoczęła się o godzinie 11:00 w Sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej zaprezentowali przedstawienie profilaktyczne, które było jednocześnie obrazem ich zwycięskiego filmu w konkursie „Mówimy NIE! Narkotykom i dopalaczom”.
Następnie uroczyście otwarto konferencję witając uczestników i zaproszonych gości. Dokonano podsumowania działań realizowanych w ramach wspomnianej kampanii profilaktycznej.
Ważnym dla nas momentem było wręczenie nagród w konkursie filmowym, w którym to grupa uczniów klasy 7 naszej szkoły- Natalia Mąkosa, Zuzanna Melzacka, Rafał Kiraga, Mateusz Rzepka, Dominik Radoliński, Dominik Tomaszek pod opieką Pani Kamili Rozwadowskiej, zdobyli II miejsce. Konkurs realizowany był pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

BAL GIMNAZJALNY

26 maja 2018

Bal Gimnazjalny jest już tradycją w naszej szkole. Uczniowie klas 3 gimnazjum bawili się w tym roku w konwencji „Black and White”. Obecnością swą imprezę uświetnili Wójt Gminy Jedlnia- Letnisko- Pan Piotr Leśnowolski wraz z małżonką, Dyrektor Szkoły- Pan Leszek Pożyczka, Wicedyrektor Szkoły- Pani Beata Baryłka. Nie mogło zabraknąć też rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych przez starszych kolegów uczniów klasy 2 gimnazjum.

W rytm hitu zespołu Kombi na salę wkroczyli uczniowie klas trzecich. Moc atrakcji była przed nami…w pierwszej kolejności podziwialiśmy walca, uczniowie nie zapomnieli o wyjątkowym dniu i przygotowali dla swoich mam kilka niespodzianek z okazji Dnia Matki, które wywołały uśmiechy oraz łzy wzruszenia, następnie mogliśmy obejrzeć jak tańczą prawdziwi zawodowcy- jedna z uczennic wraz z partnerem z formacji tanecznej CMG zaprezentowali swoje umiejętności, część  oficjalną zakończono tortem.

To był wyjątkowy sobotni wieczór… poniżej fotorelacja:


Apel z okazji Święta Konstytucji 3- go maja

27 kwietnia 2018

27 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 -go Maja. Uroczystość uswietnili zaproszeni goście: Pan Piotr Leśnowolski- Wójt Gminy Jedlnia Letnisko oraz Pan Jerzy Chrzanowski- Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia- Letnisko. Uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Doroty Nowak i pani Beaty Baryłki przenieśli nas do XVIII –wiecznej Polski. W zabawny, ale też edukacyjny sposób poznaliśmy wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej polskiej konstytucji. Uroczystość wzbogaciła „Lista przebojów z 1791 roku”. Nad oprawą sceniczną i muzyczną czuwały panie: Małgorzata Szpak i Małgorzata Marglewska.
Ważnym punktem uroczystości było rozdanie nagród uczniom z naszej gminy. Po raz piąty nasza szkoła organizowała, pod patronatem wójta Gminy Jedlnia – Letnisko, pana Piotra Leśnowolskiego, Gminny Konkurs Historyczny „Mali Polacy, wielcy patrioci”. Koordynatorem konkursu była pani Maria Trzos. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach:
      • praca plastyczna (uczniowie klas 0 – 3) – „O Orle Białym, Lechu i fladze polskiej”
      • konkurs literacki dla klas 4 -7 – „3 maja 1791 to był piękny dzień. Kartka z pamiętnika”
      • konkurs na prezentację multimedialną „Dlaczego świętujemy 3 maja?”

Międzyszkolne jury, spośród wszystkich nadesłanych prac, wybrało najlepsze.
A oto zwycięzcy:
Konkurs plastyczny:
1 miejsce: Rafał Kapusta (PSP Jedlnia – Letnisko)
2 miejsce: Krzysztof Czarnecki (PSP Myśliszewice)
3 miejsce: Anna Kulińska (PSP Natolin)
Konkurs literacki:
1 miejsce: Patryk Fokt (PSP Natolin)
2 miejsce: Julia Sar (PSP Natolin)
3 miejsce: Dominika Madej (PSP Gzowice)
Wyróżnienie: Natalia Mąkosa (PSP Natolin)
Konkurs na najlepszą prezentację
1 miejsce: Bartosz kamiński (PSP Natolin)
2 miejsce: Natalia Stachowicz (PSP Myśliszewice)
3 miejsce: Natalia Majewska (PSP Słupica)
Wyróżnienia:
Natalia Kominek (PSP Myśliszewice)
Mateusz Kozik (PSP Natolin)
Zwycięzcom gratulujemy!


πerwszy Dzień Wiosny 2018

16 marca 2018

14 marca to data, pod którą kryje się „Międzynarodowy Dzień liczby Pi”, a 21 marca jest dniem, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Znaleźliśmy sposób, aby połączyć te dwie daty…
πerwszy Dzień Wiosny
bo jak to mówią… można świętować tydzień przed i tydzień po.

Do godziny 10 w sali gimnastycznej przebywali i bawili się z nami uczniowie klas 7, 2G oraz 3GA i 3GB, a klasy 4-6 udały się ze swoimi wychowawcami do sal lekcyjnych. Po tym czasie nastąpiła zamiana.
Pierwszym zadaniem każdej klasy było wymyślenie nazwy dla swojej drużyny, która miała mieć związek ze Świętem liczby Pi i rozpoczynać się od liter PI.

Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla starszych uczniów turniej Piłki Nożnej. Do rozgrywek włączył się nawet Pan Mikołaj nasz konserwator.

Podczas przerw między kolejnymi meczami odbywały się matematyczne konkursy.
Konkurencja „Matematyczne skojarzenia”. Zadanie polegało na podaniu odpowiedzi do czytanego tekstu.

Konkurencja „Najlepsze przybliżenie liczby Pi”. Zadaniem było stworzenie okręgu z uczniów. Hostessy dokonały odpowiednich pomiarów i obliczeń, a my zobaczyliśmy, której klasie najbliższa jest liczba Pi.
Konkurencja „Pi rysunki”. Zadaniem było odgadnięcie wyrazów z obrazków w najkrótszym czasie.

Konkurencja „Pi wyrazy”. Każda klasa wybierała przedstawicieli, którzy w ciągu minuty mieli do napisania jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się na litery PI.

Konkurencja „Matematyczne wyrazy”. Każda klasa wybierała przedstawicieli, którzy losowali matematyczne wyrazy. Zadaniem było odczytanie tych wyrazów. Utrudnienie to kolejność liter… była przypadkowa.

Po zakończeniu zmagań sportowo- matematycznych ogłoszono wyniki, Pan Dyrektor rozdał pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Podobnie wyglądał scenariusz dla klas młodszych, lecz zamiast turnieju piłki nożnej odbyły się m. in. wyścigi rzędów.

Naszą zabawę rozpoczęliśmy jednak od wyborów Miss i Mistera Wiosny. Zadaniem klas było przygotowanie wiosennego przebrania nawiązującego również do Święta liczby Pi.

Podejrzeliśmy również grono pedagogiczne…

Konkurencja „Najlepsze przybliżenie liczby Pi”. Wyrazy podziękowania należą się Panu Dyrektorowi, który włączył się w pomiary.

Konkurencja „Tworzymy napis”. Uczniowie każdej klasy pojedynczo dobiegali do sztalug, a następnie zapisywali jedna literę. Pierwszy PI, drugi E, trzeci R, itd… aż powstał napis „πerwszy Dzień Wiosny”.

Konkurencja „Pi wyrazy”. Każda klasa w ciągu 3 minut musiała napisać jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się na litery PI.

Konkurencja „ Cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi”. Wybrani przez poszczególne klasy uczniowie mieli za zadanie w tym czasie nauczyć się jak najwięcej cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Uczeń klasy 4c zapamiętał w ciągu 3 minut 16 cyfr.

Odczytane zostały również zwycięskie Pi-ematy. Specjalne jury złożone z nauczycieli języka polskiego wybrało najlepszy. Liczyła się nie tylko odpowiednia ilość liter w poszczególnych słowach, ale…to już poddali ocenie nasi specjaliści. Zwycięskim wierszem okazał się Pi- emat klasy 6b.

Konkurencję „Pi rysunki”. Uczniowie każdej klasy pojedynczo podbiegali do swoich opiekunek i odgadywali wyraz.

Na zakończenie zmagań Pan i Pani Dyrektor rozdali pamiątkowe dyplomy, a hostessy drobne upominki zasponsorowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.


„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

W okresie od lutego 2018 do maja 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w projekcie szkoleniowym
„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”,
realizowanym przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej,  został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. 
W ramach projektu uczniowie klas V i VII  ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyli uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera – pana Jarosława Basaja.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez młodzież, 
a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
W ramach projektu odbyły się lub odbędą warsztaty:
Dla uczniów klas V w dniach 19.02.2018 i 05.03.2018 , a dla klasy 7 w dniu 26.02.2018-4 godziny
Dla nauczycieli -2 godziny
Dla rodziców-1 godzina
Dzięki zajęciom poznaliśmy konsekwencje nieodpowiedzialnych działań w sieci, sposoby reagowania na skutki niebezpiecznych zachowań, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych i chronić swoją prywatność w sieci oraz rozpoznawać zagrożenia. Rodzicom uświadomiono, jak ważna jest rozmowa z dziećmi o zagrożeniach i co może się stać, gdy dziecko korzysta z Internetu w sposób nieostrożny.

Napisała: mgr Katarzyna Iwańska-koordynator projektu


Prelekcja z oficerem straży pożarnej

4 grudnia 2017

4 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja z przedstawicielem straży pożarnej, która miała na celu uświadomienie nam, jak niebezpieczny jest czad.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie w Polsce około 50 osób. Kolejne 2 000 z objawami zatrucia trafia do szpitala. Nie bez powodu tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą.
Podczas spotkania oficer straży pożarnej wyjaśnił uczestnikom czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w domach. Omówił dzieciom, jak czujki tlenku węgla i dymu mogą uchronić ludzi przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i gdzie najlepiej je montować. 
Na koniec obejrzeliśmy wymowny film, który dosadniej niż jakiekolwiek słowa, ukazał tragedię, której można byłoby uniknąć, gdyby w domu prawidłowo działał przewód wentylacyjny i zamontowana była odpowiednia czujka.
Oficer straży pożarnej powiedział, że życzeniem wszystkich strażaków w te święta jest to, aby w każdym domu znajdowały się takie czujki.


Dzień życzliwości 2017

W dniu dzisiejszym (21 listopada) w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości.
To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. 
Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
W naszej szkole był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje.  Dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. 
Na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste odznaczenie osób ,które zostały uznane za najbardziej życzliwe przez koleżanki i kolegów z klasy.

Organizatorem Dnia Życzliwości w szkole był nasz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami-
p. Ewą Jarzyńską i p. Edytą Wiosną.

Lista osób uznanych za najżyczliwsze przez klasę i wychowawcę:

kl. 4a
– Julia Nowak
– Szymon Grotek

kl. 4b
– Natalia Fortuna
– Kacper Szczęsny

kl. 4c
– Aleksandra Chruśniak
– Mateusz Kozik

kl. 5a
– Milena Bińkowska
– Kuba Czerwonka

kl. 5b
– Wiktoria Tokarska
– Filip Krakowiak

kl. 6a
– Alicja Bogatek
– Jakub Skrzyński

kl. 6b
– Marta Molendowska
– Hubert Woźniak

kl. 7
– Joanna Wesołowska
– Krzysztof Mąkosa

kl. 2 gimnazjum
– Wiktoria Sikora
– Wojciech Gil

kl. 3GA
– Kornelia Lewandowska
– Ernest Szczygielski

kl. 3GB
– Marta Zielińska
– Dawid Paczyński


Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2017

Dzień Edukacji Narodowej, znany bliżej pod nazwą Dzień Nauczyciela, przypada na 14 października. W naszej szkole obchodziliśmy to święto w piątek 13 października. 
Uroczystość, która odbyła się o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej, uświetnili zaproszeni goście: Wójt Gminy Jedlnia- Letnisko- Pan Piotr Leśnowolski, Przewodnicząca Rady Gminy- Pani Bożena Grad, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej- Pani Lucyna Wiśniewska oraz członkowie Rady Rodziców. W tym szczególnym dniu nie zabrakło również nauczycieli i pracowników szkoły, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę.

W przemówieniu Dyrektor Szkoły- Pan Leszek Pożyczka przypomniał, że Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Zwrócił uwagę na istotę pracy nauczyciela, złożył podziękowania i życzenia na ręce wszystkich pracowników szkoły.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Niezwykle miłą wiadomością dla społeczności szkolnej były słowa Pana Piotra Leśnowolskiego o rozbudowie budynku szkolnego o dwie sale dydaktyczne. Prace ruszą już w tym roku szkolnym. 
Wójt Gminy Jedlnia- Letnisko przyznał nagrody Panu Dyrektorowi- Leszkowi Pożyczce oraz Pani Dyrektor- Beacie Baryłce.

Również z rąk Dyrekcji Szkoły nagrody otrzymali nauczyciele i pracownicy szkoły.

Dopełnieniem uroczystości była akademia, w której wystąpili uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z chórem szkolnym, przygotowani pod czujnym okiem nauczycieli : P. Doroty Nowak- Trzaskomy, P. Małgorzaty Rochowskiej, P. Małgorzaty Marglewskiej. O dekorację zadbała P. Małgorzata Szpak.


Uroczystości upamiętniające postać ppor. Danuty Siedzikówny ps „Inka”

16 września 2017

16 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia postaci ppor. Danuty Siedzikówny
ps „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnej pułkownika Zygmunta Sendzielarza.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 w świetlicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni – Letnisku wprowadzeniem pocztów sztandarowych, odczytaniem roty przysięgi żołnierzy niezłomnych oraz odśpiewaniem hymnu oraz powitaniem zaproszonych gości. Mieliśmy okazję wysłuchać wzruszającego montażu słowno – muzycznego poświęconego Ince a przygotowanego przez uczniów PSP w Jedlni – Letnisko. Radni Młodzieżowej Rady Gminy przedstawili interpretacje słów Danusi Siedzikówny: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci,
że zachowałam się jak trzeba.” Naszą szkołę godnie reprezentowała Aniela Mąkosa, uczennica klasy 3 gimnazjum. 
Kolejnym punktem obchodów była lekcja historii przekazana nam przez salezjana księdza dr Jarosława Wąsowicza, Piotra Szubarczyka z IPN w Gdańsku oraz Bogusława Łabęckiego z pionu poszukiwań białostockiego IPN.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Antoniówce. Wspólna modlitwa i apel pamięci były niezwykle wzruszające.
W naszej pamięci pozostaną również słowa wypowiedziane przez członków rodziny „Inki”. W odsłonięciu tablicy upamiętniającej postać Danuty Siedzikówny uczestniczył uczeń naszej szkoły – Mariusz Motyka. 
Drużyna Harcerek „Panny Niezłomne” otrzymały imię ppor. Danuty Siedzikówny a uroczystości zakończyły się ogniskiem i wspólnym poczęstunkiem.