Aktualności 2019/2020.

Witamy w zakładce klas 1-3GALERIA

Twórczość plastyczna uczniów
klasy II B

Przedstawiamy Wam nasze prace, które wykonywaliśmy w domu w czasie zdalnego nauczania. Robiliśmy je według poleceń i instrukcji naszej pani, ale pomysły na ich realizację były nasze. Czasem pomagały nam mamy i rodzeństwo, bo któż się lepiej zna na domku dla lalek, jak nie młodsza siostra. A niektóre mamy miały niezłą frajdę. Natchnieniem do ich powstania była wiosna wokół nas i lektura pt. „Karolcia”. I tak stworzyliśmy: plan wycieczki rowerowej, rower własnej konstrukcji, panią „Wiosnę”, zwiastuny wiosny na płatkach kwiatów, postać głównej bohaterki lektury – Karolci oraz jej pokój w pudełku po butach. Możecie zajrzeć do jej pokoju. Jest nawet zaczarowany, niebieski koralik, który wszyscy z nas chcieliby mieć.

Tęcza

Średniowieczny gród

Wiosenne  drzewo

Plakat Segregujemy odpady

Strój ekologiczny

Ptaki

Kapelusz Pani Wrony

PisankiGALERIA

Twórczość artystyczna uczniów
klasy II A

Chcielibyśmy Wam zaprezentować twórczość artystyczną uczniów klasy II a. Wszystkie prace plastyczne zostały wykonane przez nas   w domu, w okresie zdalnego nauczania, według własnej wyobraźni  i pomysłu.  Inspiracją była wiosna, która na dobre już u nas zagościła.

Portret Mamy

Dla Mamy

Ceramika

Kwitnące drzewo

Martwa natura

Kapelusz Pani Wrony

Malowanie na kamieniu

Ptaki

Ptasie gniazda

PISANKI – praca wykonana w programie Paint

 

Wiosna


          W Krainie Słodkości

We wtorek 10 marca 2020 r.  uczniowie klasy I a, I b udali się na wycieczkę do Manufaktury Słodkości „Słodka Robotka” w Radomiu. Piękne dekoracje, wspaniałe zapachy
i moc słodyczy stworzyły przepyszną atmosferę.
Warsztaty, w których uczestniczyły dzieci, dały im możliwość poznania procesu powstawania masy karmelowej i jej barwienia oraz procesu powstawania lizaków i cukierków. Słodycze były bardzo kolorowe i barwione naturalnymi barwnikami z warzyw, owoców i ziół bez użycia konserwantów. Gdy masa karmelowa była gotowa, każdy mógł własnoręcznie wykonać kolorowe lizaki i pięknie je zapakować. Na zakończenie, każdy z uczestników warsztatów otrzymał jeszcze paczuszkę tęczowych cukierków oraz dyplom. Słodycze, których twórcami byli mali cukiernicy wyglądały bajecznie, kusiły zapachem, kolorem i kształtem.
Było pysznie i słodko!!!


KUCHENNE  EKSPERYMENTY

” Kuchenne eksperymenty” to tytuł zajęć w jakich brali udział uczniowie klas II. Uczniowie podzieleni na grupy czytali tekst z opisem doświadczenia, a następnie zwracali uwagę na pytanie problemowe postawione na początku każdego eksperymentu.

Wykonując kolejne eksperymenty uczniowie musieli udzielić odpowiedzi na następujące pytania:

Dlaczego ciasto rośnie?

Jak powstają kryształy?

Jak zrobić kolorowe warstwy w szklance?

Po wykonanej pracy uczniowie musieli uzupełnić informacje w tabeli, wyciągnąć wnioski oraz podać argumenty potwierdzające słuszność eksperymentowania.

To były bardzo ciekawe, atrakcyjne i kreatywne zajęcia.


WARSZTATY  MYDLARSKIE
W MAMMA  LEO

W piątek 6 marca uczniowie klasy II a i II b wybrali się do restauracji Mamma Leo na warsztaty mydlarskie, które krok po kroku przeprowadziły nas po wszystkich etapach robienia mydła. Każdy uczestnik własnoręcznie zrobił fantazyjne mydełko. Uczniowie samodzielnie wybierali jego zapach i kolor. Było dużo śmiechu i fantastycznej zabawy. Życzymy wszystkim uczestnikom, aby przeprowadzone zajęcia były początkiem wielkiej przygody w naturalnej pielęgnacji własnego ciała.


KARNAWAŁ 2020

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, która dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 24 lutego 2020 roku. W tym roku gościliśmy w Centrum Zabaw „Hula Park”.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, a tańcom nie było końca. Czas dobrej zabawy upływał bardzo szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Wszystkim dzieciom dziękujemy za tak liczne przybycie na bal oraz za wspaniałą wspólną zabawę.

Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 


Znalezione obrazy dla zapytania: uczymy dzieci programować

IV edycja Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować

Uczniowie klasy III a i III b wzięli udział w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować, która trwała od września 2019 roku do stycznia 2020 r.

„Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Skierowana jest do szeroko rozumianej edukacji i polega na wplataniu programowania do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które kształciliśmy w trakcie realizacji programu.

Dzięki realizacji ciekawych zadań nauka programowania była dla uczniów wartościową lekcją i świetną zabawą, a dla nauczycieli okazją do poszerzenia swoich kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TiK w procesie dydaktycznym.

 

 

 

 

 

 

 


       Wigilia u pierwszaków

W ostatnim dniu przed świętami uczniowie klasy  1 a i 1 b spotkali się wspólnie przy wigilijnym stole. Ławki zostały ozdobione białym obrusem i świątecznymi dekoracjami. Na stole pojawił się opłatek na sianku oraz mandarynki, babeczki, lukrowane pierniczki i wiele innych słodkości przygotowanych przez mamy naszych uczniów. Zapanował odświętny nastrój, w tle słychać było dźwięki kolędy „Bóg się rodzi…” i wtedy zaczęliśmy dzielić się opłatkiem i składać sobie świąteczne i  noworoczne życzenia.  Potem zasiedliśmy do świątecznego stołu i wspólnie śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. Było nam bardzo miło i wesoło.


Mikołajki w kinie Helios

6 grudnia 2019 r. uczniowie klas 1a, 1b, 3b i 3a wybrali się na mikołajkową wycieczkę do kina Helios w Radomiu na film pt. „Śnieżna paczka”. Uczestnicy wyjazdu poznali losy zabawnego lisa Śmigłego. Główny bohater bajki, by udowodnić swe niezwykłe umiejętności postanawia osobiście dostarczyć przesyłkę do odległego adresata. Odkrywa, że odbiorcą przesyłki jest mors, który planuje roztopienie arktycznych lodów, by zatopić świat i zyskać nad nim władzę. Śmigły musi pokrzyżować te podstępne plany i pokazać światu, że nie warto zadzierać z nim i jego przyjaciółmi. Uczniowie z wielkim przejęciem śledzili losy bohaterów filmu. Dla klasy 3a wyjazd do kina był nagrodą za 100% przynależność do SKO. Dodatkową niespodzianką było spotkanie z Mikołajem, który wręczył dzieciom drobne upominki.

Ten dzień był bardzo przyjemny. Uczniowie wspólnie śpiewali piosenki i mówili wiersze związane z tym świętem. Na zajęciach wykonali piękne prace plastyczne oraz ciekawe projekty z Mikołajem w programie Paint.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni, ponieważ miło i przyjemnie spędzili czas.


Kreatywne warsztaty z LEGO

Bricks 4 Kidz Polska

W dniu 2.12.2019 r. uczniowie z klas III a i III b uczestniczyli w kreatywnych zajęciach zorganizowanych przez Centrum Kreatywności „BRICKS 4 KIDZ”.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach robotyki, podczas których wspólnie budowali różnorodne konstrukcje w oparciu o modele z klocków LEGO. Wszyscy pracowali z prawdziwym zaangażowaniem. Zajęcia te wzbogacały wyobraźnię, dawały dzieciom możliwość wielozmysłowego doświadczenia edukacyjnego oraz poczucie dumy i satysfakcji z własnych budowli i projektów.

Wszyscy świetnie się bawili!!!


Dzień Życzliwości i Pozdrowień

img

 21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy  w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości      i Pozdrowień, aby pokazać, jak ważne dla każdego człowieka są potrzeba szacunku, uśmiechu oraz mówienie dobrych słów.

Dzień ten został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Jego pomysłodawcami byli dwaj bracia, Brian i Michael McCormack. Święto powstało w odpowiedzi na wojnę pomiędzy Egiptem a Izraelem. Na początku nazywało się Hallo World Day. Miało ono uwrażliwić ludzi na życzliwość i wzajemną pomoc. Z czasem jednak święto przekształciło się w Światowy  Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Sens pozostał jednak taki sam – ma poprawić kontakty międzyludzkie, które w tych czasach  są bardzo napięte i  nieprzyjazne.

 W klasach rozmawialiśmy na temat życzliwości, na korytarzach zawisły plakaty i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu.         W szkole zrobiło żółto i radośnie. Na korytarzu pojawiło się Bogate Drzewko Pozdrowień, gdzie na przygotowanych kolorowych listkach – banknotach każdy mógł napisać innym coś miłego, by tego dnia na naszych twarzach pojawił się uśmiech. To był bardzo miły dzień.

Niech życzliwość gości wśród nas na co dzień, nie tylko od święta!


Odwiedzamy groby poległych żołnierzy.

PAMIĘTAMY…

„Dla tych, którzy odeszli” – Gellnerowa Danuta

Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek
gromada,
i dla nich ten dzień –
pierwszy dzień listopada.


Co pływa, a co tonie?

Po czwartkowych zajęciach przeprowadzonych przez panią Ewę Fundowicz oraz uczniów klasy czwartej każdy uczeń klasy trzeciej będzie wiedział kto i dlaczego krzyczał „Eureka!” wyskakując z wanny. Młodzi naukowcy zrobili serię eksperymentów, które pomogły im zrozumieć jedno z podstawowych praw fizycznych: „na ciało zanurzone w cieczy działa siła skierowana ku górze, równa ciężarowi wypartej przez nie cieczy” – Prawa Archimedesa. W tym dniu badaliśmy istnienie siły wyporu, obserwując i notując wskazania siłomierza po zanurzeniu jabłka w cieczy, sprawdzaliśmy zależność siły wyporu od ciężaru i kształtu zrobionego przez nas z plasteliny statku oraz badaliśmy, jak zachowuje się jajko pływające w słodkiej i słonej wodzie.

Nauka może być przyjemna i wesoła.

 


Ślubowanie Pierwszoklasistów

Dnia 31 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klas pierwszych. O godzinie 16.30 do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej przy dźwiękach werbli wkroczyli dostojnie, w pełnej gali uczniowie klas pierwszych, których gromkimi brawami powitali zaproszeni goście: Pani Beata Oparcik – Przedstawicielka PKO BP z Radomia, Pan Leszek Pożyczka – Dyrektor Szkoły, Pani Beata Baryłka – Wicedyrektor Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Po oficjalnym powitaniu przez Samorząd Uczniowski rozległy się pierwsze dźwięki „Poloneza z filmu Pan Tadeusz” – Wojciecha Kilara. Dzieci dostojnie kroczyły w rytm melodii. Zaprezentowały różne przejścia parami, czwórkami, po kole oraz tunel. Po tak dostojnym tańcu przyszedł czas na program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Anny Kozik i Pani Anny Suchowskiej, na który składały się wiersze i piosenki o szkole, o zasadach zachowania się w szkole i w drodze do szkoły, o koleżeństwie, poszanowaniu książek i przyrody oraz o systematycznym oszczędzaniu. Mali artyści stanęli na wysokości zadania i pokazali na co ich stać.
Ich występy wszystkim bardzo się podobały, o czym świadczyły głośne i długie brawa. Po części artystycznej nadszedł czas na najważniejszą część uroczystości. Wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Po uroczystej przysiędze Pan Dyrektor Leszek Pożyczka i Pani Wicedyrektor Beata Baryłka dokonali pasowania „małych bohaterów dnia ” na uczniów naszej szkoły. Dzieci na dowód pasowania otrzymały od swoich pań pamiątkowe dyplomy, a od Rady Rodziców upominki. Niespodzianką były także prezenty od PKO Banku Polskiego, które wręczyła dzieciom Przedstawicielka PKO BP Pani Beata Oparcik. Natomiast uczniowie klas trzecich wręczyli pierwszoklasistom zakładki do książki. Na zakończenie uroczystości zabrał głos Pan Dyrektor, który podziękował  dzieciom za piękny występ
i życzył im samych szóstek, piątek i dużo sukcesów w nowym roku szkolnym. Uroczystość zakończyły pamiątkowe zdjęcia
i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców naszych pierwszoklasistów. Uroczystość przebiegła w podniosłej, a zarazem sympatycznej atmosferze, a uczniowie klas pierwszych godnie przystąpili  do grona uczniów naszej szkoły. Wszystkie zadania wykonali znakomicie!
Uczniom klas pierwszych życzymy samych sukcesów w nauce i wzorowego zachowania, a ich Rodzicom i Wychowawcom zadowolenia, satysfakcji i dobrych owoców swojej codziennej pracy!

Europejski Tydzień Kodowania

Znalezione obrazy dla zapytania codeweek 2019

 

   

     

Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązujemy problemy i współpracujemy poprzez podejmowanie różnych działań związane z technologią. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w to wydarzenie. Dzięki działaniom podjętym przez nauczycieli naszej szkoły uczniowie mogli zetknąć się ze światem programowania i kreatywności. Brali udział w różnego rodzaju warsztatach związanych z kodowaniem. Kodowali na kartkach i matach, programowali trasy Ozobotów, wykonywali wiele interaktywnych zadań. Były to zajęcia wypełnione technologią i poznawaniem podstaw programowania. Wbrew popularnej opinii programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim to ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów uczyło dzieci zadaniowego podejścia do problemów. Praca w grupach i szukanie wspólnych rozwiązań pomogły doskonalić także kompetencje społeczne.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności związanych

z programowaniem.


10 października – Święto Drzewa

 „Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa Klubu Gaja. Celem programu jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego, jak co roku, 10 października włączyliśmy się realizację programu. W tym dniu uczniowie klas I-III pogłębiali wiedzę o drzewach, ich znaczeniu w życiu człowieka i w szeroko rozumianej kulturze. Chętnie i z zaangażowaniem wykonali ciekawe prace plastyczne, dzięki czemu powstała piękna wystawa.

Mamy nadzieję, że dzięki obchodom Święta Drzewa uczniowie docenią rolę drzew  w przyrodzie i życiu człowieka.

Do zobaczenia za rok!

 


Wycieczka do Warszawy

8 października 2019 roku uczniowie klas III a i III b wzięli udział w wycieczce szkolnej do Warszawy.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na stadionie PGE Narodowym, który był niezwykle ciekawym miejscem dla uczniów. Weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, by poczuć się jak prawdziwi kibice i z góry podziwiać ogrom tego obiektu.

Kolejnym punktem programu wycieczki była przejażdżka metrem, która także dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń.

Zwiedzanie historycznych miejsc Warszawy rozpoczęliśmy na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty. Następnie wraz z Panią przewodnik udaliśmy się na spacer po warszawskiej Starówce. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy oraz jeden z najważniejszych symboli Warszawy – pomnik Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja „Bazyliszek”, nad wejściem której wisi podobizna potwora. Dzięki Pani przewodnik poznaliśmy baśniowe historie i legendy, przenieśliśmy się w dawne wieki i poczuliśmy klimat Starego Miasta.  Następnie znaleźliśmy się przy Barbakanie i mieliśmy okazję spacerować po średniowiecznych murach. Młodzi turyści entuzjastycznie zareagowali na Pomnik Małego Powstańca, którego  poznali na zajęciach w szkole. W czasie spaceru zobaczyli również Pałac Prezydencki oraz gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnim punktem pobytu w Warszawie było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, jednego z największych w Europie centrów nauki, gdzie każdy mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy miał szansę zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu aspektów otaczającego nas świata.

Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie, zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć, kupili pamiątki i stali się bogatsi o nowe doświadczenia. Wieczorem w doskonałych humorach wróciliśmy do Natolina.


Znalezione obrazy dla zapytania dzień tabliczki mnożenia 2019

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

4 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja oraz jej główne motto „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć do zdrowej rywalizacji. Tego dnia uczniowie klas III przypominali sobie tabliczkę mnożenia podczas gier i zabaw, pracowali w grupach nad rozwiązaniem tabliczkowych zagadek i rebusów uczestnicząc w turnieju tabliczki mnożenia. Na przerwach znajomość tabliczki mnożenia sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów. Egzaminatorami byli młodsi uczniowie naszej szkoły, którzy tworzyli specjalne Komisje Egzaminacyjne. Byli zaopatrzeni w losy i przepytywali starszych kolegów. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele i pracownicy szkoły.

Akcja sprawiła wiele radości uczniom oraz uświadomiła im, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.