Wieczornica 2018

22 czerwca 2018 roku w godzinach wieczornych odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość. Wieczornica, bo to o niej mowa, pt. „A to Polska właśnie …” upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Wójt Gminy Jedlania- Letnisko Piotr Leśnowolski, Pan Jerzy Chrzanowski- Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia- Letnisko, wizytator z ramienia Mazowieckiego Kuratora Oświaty Pani Aurelii Michałowskiej, proboszcz tutejszej parafii ks. Dariusz Olender, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z gminy Jedlnia-Letnisko, sołtysi oraz radni. Wśród publiczności nie mogło zabraknąć Dyrektora szkoły Pana Leszka Pożyczki, Pani Wicedyrektor- Beaty Baryłki, Grona Pedagogicznego oraz pracowników administracji, rodziców, uczniów, społeczności lokalnej
i sympatyków szkoły.

Nasza historia liczy ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości, przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski.
Wieczornica została poświęcona im wszystkim. Tym, co krzyżowali miecze nad Grunwaldem, tym co szli z Krakowa z Kościuszką, tym co jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru. Ale też tym Polakom, którym zawdzięczamy teraźniejszą wolność. Bohaterom II wojny światowej i robotnikom czerwca’76 i roku 80-tego. Oni wszyscy stoją u granic naszej Ojczyzny, dając świadectw jej istnieniu, mówiąc: „A to Polska właśnie …”

Wieczornica była okazją do integracji środowiska lokalnego oraz niezapomnianą lekcją historii i świadectwem wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Kanwą widowiska były wydarzenia historyczne na przestrzeni dziejów związane z naszą ojczyzną. Przez przedstawienie prowadziły nas wspaniałe pieśni w wykonaniu chóru szkolnego, uczniów oraz absolwentek naszej szkoły.

Scenariusz i reżyseria: Edyta Wiosna, Maria Trzos, Małgorzata Rochowska
Oprawa muzyczna: Małgorzata Marglewska
Scenografia: Małgorzata Szpak
Oprawa techniczna: Iwona Syta, Kacper Sobolewski

Lektorzy:

Wiktoria Majewska

Jacek Krakowiak

Wiktoria Wdowska

Zuzanna Kopyt

Kacper Jastrzębski

Ernest Szczygielski

Miłosz Figura

Zuzanna Chrzanowska

Katarzyna Jurkowska

Piotr Podkowa

Aktorzy:

Wernyhora- Daniel Zawistowski

Król Jagiełło- Mateusz Kłoda

Rycerz- Wojciech Gil

Szlachcic- Oskar Galiszewski

Stańczyk- Mateusz Marchewka

Kosynier- Krzysztof Mąkosa

Sybiraczka- Aniela Mąkosa

Panna Młoda- Aleksandra Wiosna

Pisarz- Ernest Figura

Marysia- Julia Walczak

Recytacja:

Natalia Mąkosa (6B)

Rafał Kiraga

Natalia Mąkosa (7)

Ewa Podkowa

Julia Kłoda

Kornelia Lewandowska

Paulina Mąkosa

Daria Kiraga

Agata Rokoszna

Wiktoria Giermasińska

Mikołaj Kuba

Soliści:

Natalia Pakosz

Adrianna Leszczyńska

Ilia Gwardiak

Dominik Tomaszek

Łucja Leszczyńska

Marta Zielińska

Zuzanna Chrzanowska

Chór:
Oliwia Surus, Oliwia Figarska, Dominika Kutkowska, Angelika Tokarska, Wiktoria Woźniak, Laura Sokołowska, Patryk Kowalski, Rafał Kiraga, Jacek Krakowiak, Wojciech Gil, Mikołaj Kuba, Krzysztof Mąkosa, Martyna Janiszewska