Archiwum 2018/2019


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

18 czerwca 2019 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego klas 7 -8 szkoły podstawowej i gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i przekazaniem Sztandaru Szkoły klasom 7. Absolwenci  złożyli ślubowanie,  a najlepsi odebrali stypendia przyznane przez Wójta Gminy Jedlnia –Letnisko pana Piotra Leśnowolskiego. Dyrekcja Szkoły wręczyła nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu oraz mającym osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Absolwenci przygotowali program artystyczny „Wehikuł czasu” . W humorystyczny sposób wspominali najlepsze chwile spędzone w szkole. Nie zabrakło również wzruszających momentów.

Bal w krainie Alicji

W sobotę 8 czerwca gimnazjaliści i ósmoklasiści zabrali nas w świat Alicji. Od godziny 17 tej zaczął się bal. W części oficjalnej przemawiali: dyrektor szkoły Leszek Pożyczka, wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski, przedstawiciele rodziców. Zakończeniem tej części balu był walc w wykonaniu przyszłych absolwentów, a także wspólny taniec z nauczycielami i rodzicami. Nasi uczniowie spisali się na medal, choreografia i stroje to całkowicie ich pomysł i inicjatywa. Wychowawcy pani Maria Trzos i pani Kamila Rozwadowska są dumne ze swoich uczniów.


Wycieczka Koła Dziennikarskiego do PR i TVP w Warszawie

Ten rok w Kole Dziennikarskim to przede wszystkim praca nad poznawaniem warsztatu dziennikarskiego. Kwietniowe zwieńczenie pracy – to wyczekiwana długo wizyta w TVP i Polskim Radiu w Warszawie. Zaczęliśmy od wizyty w radiu, gdzie zapoznani zostaliśmy z historią Polskiego Radia oraz jego pracą w czasach nam współczesnych. Mieliśmy okazję obserwować realizacji audycji „na żywo” w studiach radiowej Jedynki, akurat rozmawiał z gościem na antenie i pozdrawiał nas poza nią pan Roman Czejarek. Byliśmy również w studio Dwójki i Czwórki i w studiu nagraniowym. Zobaczyliśmy na czym polega praca wydawcy audycji, prezentera i dźwiękowca. Przed nami otworzyły swoje podwoje archiwa Polskiego Radia, a także obserwowaliśmy pracę w nowoczesnym newsroomie/ musieliśmy być bardzo cicho!/ Odwiedziliśmy również redakcję Portalu polskieradio.pl. Z ciekawostek – przed wejściem spotkaliśmy pana Michała Rusinka- pisarza, dziennikarza i przez szereg lat, aż do śmierci, sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej- który spieszył na nagranie…niestety nie zdążyliśmy poprosić o wspólną fotografię. Następnie przyszedł czas, aby wyruszyć na słynną Woronicza 17 czyli do TVP, aby tam z kolei zobaczyć pracę dziennikarza telewizyjnego. Byliśmy w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, a także w muzeum, gdzie zobaczyliśmy m.in. jak wyglądały pierwsze kamery telewizyjne i pierwsze telewizory. Jednym ze studiów, które mogliśmy obejrzeć, było studio ,,Pytania na Śniadanie”. Nie mogliśmy się nadziwić, że jest ono takie ogromne, ale przede wszystkim, że my w nim jesteśmy. Nie zabrakło też chwili relaksu – jak na prawdziwych dziennikarzy przystało, padło na wizytę w kręgielni. To była na pewno bardzo ciekawa wycieczka, poszerzająca nasze horyzonty. I my wiemy, że to nie jest jeszcze koniec!

Wycieczka do Radia i TVP (01)

Zdjęcie 1 z 23


Akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W dniu 7 maja 2019r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Apel miał niezwykle uroczysty charakter, atmosfera skupienia i wzruszenie towarzyszyły widzom. A zawdzięczamy to uczniom klasy 4B i 5B, którzy pod okiem Pań Małgorzaty Rochowskiej, Anety Łazuk i Marii Kozery-Frąk, zabrali nas w podróż po kartach historii naszego kraju. Okazuje się, że bez słów, pieśni i wierszy można gestem oraz tańcem tak wiele przekazać. To była niezwykła lekcja historii i patriotyzmu, a nam widzom wlano w serca ogromną dumę… dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Pan Dyrektor- Leszek Pożyczka- podziękował również za oprawę muzyczną- Pani Małgorzacie Marglewskiej oraz za dekorację- Pani Małgorzacie Szpak. Na koniec pozostaliśmy jeszcze przez chwilę w temacie historycznym, gdyż Pan Dyrektor ogłosił sukces ucznia naszej szkoły- Piotra Kołacza (klasa 7A)- finalisty XXIV edycji Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę”. Jest to ogromny sukces ucznia naszej szkoły i jego opiekuna- Pani Marii Trzos.

Finał XVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”

W dniu 26 kwietnia 2019 roku w Centrum Kultury w Lipsku odbył się finał XVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. W konkursie brali udział uczniowie z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Naszą szkołę i miasto Radom reprezentował Rafał Kiraga z klasy VIII. Miło nam poinformować, że Rafał zajął II miejsce w kategorii poezja. Gratulujemy naszemu uczniowi i jego opiekunowi- Pani Edycie Wiośnie.

Msza za zdrowie ucznia i wielkie podziękowania

W dniu 14.04.2019r. o godz. 11.30 w kościele pw. Św. Jana Pawła II w Sadkowie zostanie odprawiona msza święta w intencji Artura Jędrzejczyka o łaskę zdrowia. Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Natolinie składają serdeczne podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w akcję oddawania krwi dla chorego ucznia naszej szkoły. Wyrazy wdzięczności składamy: Prezesowi Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Radomiu panu Markowi Kiciorowi; Klubowi HDK-PCK przy MPK Radom i jego prezesowi panu Andrzejowi Leszczyńskiemu; Klubowi HDK-PCK „Kropelka Sprawiedliwości” przy Areszcie Śledczym w Radomiu, prezesowi klubu p. Sławomirowi Tarabaszowi oraz koordynatorowi p. Konradowi Szymańskiemu; Klubowi HDK-PCK przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu „Nadzieja”, prezesowi klubu p. Mirosławowi Szymańskiemu; Klubowi HDK-PCK przy Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu, prezesowi klubu p. Andrzejowi Obuchowi.

Kiermasz Wielkanocny

Zapraszamy na „Kiermasz Wielkanocny”, który odbędzie się w naszej szkole 4-5 kwietnia 2019 r. Środki z kiermaszu przeznaczone zostaną na zakup leków dla osób starszych i kombatantów. Szkolne Koło Wolontariatu i SKO

Akcja „Góra Grosza” zakończona!!!

W marcu zakończyła się w naszej szkole XIX edycja akcji „Góra Grosza”organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem MEN.
Podczas akcji uczniowie naszej szkoły zbierali do specjalnych skarbonek drobne monety, aby potem móc je przekazać na pomoc dla rodzinnych domów dziecka i  rodzin zastępczych.
 
Na aktywność ze strony uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły nie mogliśmy narzekać. Skarbonki szybko się zapełniały zgodnie z powiedzeniem „Ziarnko do ziarnka….”.
Każdy skrupulatnie zbierał grosze i wrzucał do skarbonek.
 
Uzbierała się niezła góra groszy, którą posegregowali uczniowie klasy III a – aktyw SKO.
Ogółem zebraliśmy:
12.274 sztuk monet
co stanowi kwotę – 302,90 zł.
 
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji!!!
Opiekunki SKO – Anna Suchowska i Paulina Szwarc-Szczepanik

22 marca 2019 Święto Patrona Szkoły

22 marca, nastąpiło uroczyste podsumowanie obchodów Dni Patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Rozpoczęły się one 8 stycznia ogłoszeniem konkursów związanych z pisarzem – kategoria literacka, plastyczna, informatyczna oraz klasowe turnieje wiedzy o życiu i twórczości Makuszyńskiego. Ilość uczniów uczestniczących  w konkursach przeszła oczekiwania organizatorek  – pani Doroty Nowak i pani Marzeny Kamińskiej.  Były one adresowane do całej społeczności naszej szkoły – od klas „O” do III gimnazjum.  Obchody rozpoczął dyrektor szkoły – pan Leszek Pożyczka wprowadzając w charakter spotkania, następnie została  odśpiewana przez wszystkich uczniów piosenka „Kornelem się zwał , się zwał…” nieformalny hymn szkoły.  I wreszcie najprzyjemniejsza część czyli wręczanie nagród zwycięzcom.   I tak „zeróweczki” za swoje prace otrzymały olbrzymiego misia i pieska. W kategorii album – praca zbiorowa , zwyciężyła klasa IA / pod kierunkiem p. Justyny Fliszkiewicz/,  II miejsce – klasa IA/ pani Monika Wilczyńska/ i III miejsce – IIIA/ pani Ewa Wikalińska/. W kategorii literackiej / wiersz, proza/– I miejsce zajął Mateusz Sar, II miejsce – Amelia Jaworska, III miejsce – Olga Graf. Wyróżnienie otrzymali – Magdalena Markowska i Marian Gajewski. W kategorii plastycznej / ilustracja do książki Makuszyńskiego, portret/– I miejsce – Wiktoria Serafin, II miejsce – Gulia Piaseczny, III miejsce – Marian Gajewski. W kategorii informatycznej / prezentacja multimedialna/przyznano tylko jedną nagrodę dla Mateusza Kozika. W turnieju wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego  I miejsce wywalczył  Mateusz Kozik, II miejsce – Nadia Dziubińska, III miejsce – Milena Bińkowska i Jakub Janik. W obchody włączyła się szkolna redakcja gazety „Lustro szkoły” wydając okolicznościowy numer, w którym znalazły się m.in. zadania dotyczące patrona. Dla tych , którzy poprawnie odgadli hasła krzyżówek również była nagroda . Zwycięzcy zaprezentowali swoje prace na forum szkoły. Cel zrealizowany – uczniowie przez kilka tygodni żyli celebrując święto patrona , m.in. na wszystkich drzwiach w szkole zawieszone zostały cytaty z powieści Kornela Makuszyńskiego, a wchodzących witało ogromne zdjęcia Makuszyńskiego odpoczywającego po górskiej wędrówce. I tak 135 urodziny Kornela Makuszyńskiego wśród radości obdarowanych dobiegły końca. Na następne zapraszamy już za rok.

21 marca Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny obchodziliśmy w tym roku na sportowo. Z samego rana klasy młodsze brały udział w zawodach, a tuż po nich klasy starsze rozgrywały niezwykle emocjonujące mecze siatkówki. Do zabawy dołączyli się również nauczyciele, niektórym udało się ugrać kilka punktów 😉 . Okazało się, że pan Krzysztof Malczewski jest niezwykle utalentowanym konferansjerem… jednak oddał pałeczkę uczniowi klasy 3 Gim, nie mógł odmówić uczniom wspólnej gry. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego- pani Agnieszce Bińkowskiej, pani Katarzynie Kalisiak, panu Krzysztofowi Malczewskiemu za organizację i przeprowadzenie zawodów sportowych. Mogliśmy w ten sposób aktywnie i bezpiecznie spędzić ten dzień w szkole, lecz nie w ławkach szkolnych.

14 marca 2019 Święto Liczby π

Już tradycją w naszej szkole są obchody Międzynarodowego Święta Liczby π. Każdego roku staramy się robić to w inny sposób. Dwa lata temu uczniowie klasy I Gim realizujący projekt „Równe szanse dla wszystkich” przeprowadzili lekcje otwarte dla każdej klasy. Rok temu obchodziliśmy Święto liczby π z Pierwszym Dniem Wiosny, co w połączeniu dało nam πerwszy Dzień Wiosny. W tym roku kierowaliśmy się powiedzeniem „przez żołądek do serca”, dlatego też uczniowie klasy 8 i 3 Gim pod okiem pani Kamili Rozwadowskiej i z pomocą pani Bożeny Seweryn zorganizowali Piknik, a właściwie πknik. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna, wielu uczniów przygotowało pizzerinki, pizze, zakupiło pierniki, piccolo… wszystko po to by 14 marca 2019 r. kojarzył się uczniom naszej szkoły wyłącznie z liczbą π. Uczniowie najstarszych klas uwijali się jak w ukropie, by pozostali mogli zakupić wspomniane smakołyki. A cel był wyjątkowy- zebrane pieniądze w kwocie ponad tysiąca złotych zostaną tym razem przeznaczone na organizacją Balu 2019. Dziękujemy wszystkim za wsparcie w każdej formie i życzymy wszystkiego niewymiernego 🙂 .

Super chemia! – pokazy chemiczne na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie

Dnia 20 marca 2019 roku uczniowie klasy 7a i 7b oraz 8a odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, aby uczestniczyć w praktycznych pokazach chemicznych. Więcej możesz przeczytać tutaj.

Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, „MULTITEST” i „FRASZKA”- czyli sukcesy uczniów naszej szkoły

W dniu 8 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie regionalnym XVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”.  W kategorii poezja: Rafał Kiraga uczeń klasy VIII zajął I miejsce i będzie reprezentował region radomski w etapie diecezjalnym, który odbędzie się 26 kwietnia 2019 r. w Lipsku. (opiekun p. Edyta Wiosna) Natalia Mąkosa uczennica klasy VII B zajęła II miejsce. (opiekun p. Edyta Wiosna) Amelia Pawlak uczennica klasy III A otrzymała wyróżnienie (opiekun p. Anna Suchowska) Patryk Krawczyk z klasy 0 A otrzymał wyróżnienie (opiekun p. Anna Kozik) W kategorii pieśń: Melania Walczak  „Co to jest Niepodległość” – III miejsce Julia Walczak „Uwierz Polsko” – III miejsce (opiekun p. Małgorzata Marglewska)   Na początku marca bieżącego roku odbyło się również podsumowanie udziału uczniów naszej szkoły w konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Podczas apelu Pan Dyrektor Leszek Pożyczka gratulował uczniom sukcesów oraz dziękował nauczycielom za wkład w przygotowanie młodzieży.   Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Multitest”: Miłosz Figura, klasa 8- wyróżnienie (opiekun p. Kamila Rozwadowska) Mateusz Kozik, klasa 5c- wyróżnienie (opiekun p. Kamila Rozwadowska)   Ogólnopolski konkurs polonistyczny „Fraszka” Miłosz Figura, klasa 8- bardzo dobry wynik (opiekun p. Edyta Wiosna) Natalia Mąkosa, klasa 7b- wyróżnienie (opiekun p. Edyta Wiosna) Oliwia Figarska,  klasa 7b- wyróżnienie (opiekun p. Edyta Wiosna) Krzysztof Mąkosa, klasa 8- wyróżnienie (opiekun p. Edyta Wiosna) Dominik Radoliński, klasa 8- wyróżnienie (opiekun p. Edyta Wiosna) Weronika Czarnecka, klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Mateusz Kozik, klasa 5c- wyróżnienie (opiekun p. Edyta Wiosna) Nadia Dziubińska, klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Oliwia Brach, klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Małgorzata Porzyczka, klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Magdalena Markowska, klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Jakub Janik- klasa 6- wyróżnienie (opiekun p. Dorota Nowak) Zdjęcia klas starszych Zdjęcia klas młodszych

„Lustro Szkoły” – Wydanie Specjalne

Zapraszamy do przeczytania nowego Specjalnego wydania „Lustra Szkoły”. Tym razem całe wydanie zostało poświęcone Naszemu Patronowi – Kornelowi Makuszyńskiemu z okazji jego 135-tej rocznicy urodzin.

Cyberprzemoc 2019

Dnia 13 lutego w naszej szkole odbyło się kolejne z cyklu spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Radomiu (poprzednie miało miejsce w ubiegłym semestrze). Tym razem wzięli w nim udział uczniowie klasy 8 i 3 Gim oraz dzieci z klas młodszych. Tematem spotkania dla młodzieży, które poprowadziła podkom. Alicja Wasiak, była odpowiedzialność nieletnich oraz Cyberprzemoc. Z uczniami klas młodszych o bezpieczeństwie w sieci rozmawiał sierż. Dominik Krzciuk. Dziękujemy nauczycielce naszej szkoły- pani Katarzynie Kalisiak- za zorganizowanie spotkań.

Walentynki 2019

14 lutego 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole w wyjątkowy sposób. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających miłosne wyznania. Również u nas nie zabrakło poczty walentynkowej… skrzynka czekała na wszystkich zainteresowanych już z początkiem tygodnia. A w czwartek prócz Walentynki od tajemniczego wielbiciela można było otrzymać lub zakupić drobny upominek  na kiermaszu. Kolor czerwony zagościł na korytarzach szkolnych… czyżby taki ubiór zwalniał uczniów z niezapowiedzianych kartkówek 😉

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem „Karta do bankomatu na 100 lecie PKO BP” rozstrzygnięty.

Dnia 12 lutego  2019 r. Komisja Konkursowa w składzie: Pani Beata Oparcik – przedstawicielka z ramienia PKO BP, Pan Leszek Pożyczka – Dyrektor naszej szkoły, Pani Beata Baryłka – Wicedyrektor Szkoły, Pani Małgorzata Szpak – nauczycielka plastyki, dokonała oceny prac konkursowych, które wpłynęły na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany przez naszą szkołę.
W konkursie wzięło udział  99 uczniów z dziesięciu szkół /razem z naszą szkołą/.
W kategorii kl. I – III oceniono 39 prac, a w kategorii IV – VI – 60 prac uczniów.
Komisja miała trudny wybór, ponieważ prace były ciekawe, kolorowe, wykonane estetycznie i pomysłowo.
Jednak po burzliwej dyskusji wyłoniono laureatów konkursu. Komisja przyznała po trzy miejsca w każdej kategorii oraz kilkanaście wyróżnień.
Konkurs zorganizowany był pod patronatem PKO Banku Polskiego Oddział 2 w Radomiu.
 
 
Dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w naszym konkursie.
Dziękujemy uczniom i ich opiekunom.
Dziękujemy Przedstawicielce PKO BP – Pani Beacie Oparcik  za udział w pracach Komisji Konkursowej
oraz Dyrekcji PKO Banku Polskiego Oddział 2 w Radomiu za sponsorowanie nagród w konkursie.
Gratulujemy laureatom konkursu i ich opiekunom.
Życzymy dalszych sukcesów.
Nad przygotowaniem konkursu i jego przebiegiem czuwały: Pani Anna Suchowska, Pani Paulina Szwarc – Szczepanik, Pani Justyna Fliszkiewicz.


Pierwsza pomoc ratuje życie

Dnia 7 stycznia 2019 w naszej szkole w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy 8 i klasy 3 ga wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez profesjonalnych ratowników medycznych- plutonowego Artura Marczykowskiego i plutonowego Sławomira Szatana – pracowników 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy oraz ukształtowania w nich postawy poszanowania życia ludzkiego w warunkach zagrożenia. Na początku uczniowie wysłuchali jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie jak profesjonalnie należy wzywać pomocy oraz jak rzetelnie przekazywać informacje dotyczące nieszczęśliwego wypadku. Następnie pod czujnym okiem ratowników medycznych uczniowie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę podczas ćwiczeń z użyciem fantomu oraz specjalistycznego sprzętu AED automatycznego defibrylatora. Uczniowie z prawdziwym zaangażowaniem przystąpili do zajęć praktycznych motywowani faktem, iż wiedza o tym jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.

Jasełka Bożonarodzeniowe 2018

21 grudnia 2018r. nie przypominał standardowego dnia szkoły. Od rana uczniowie przygotowywali swoje sale, aby wraz z wychowawcami spędzić ten ostatni dzień szkoły w wyjątkowej atmosferze. Podczas klasowych spotkań opłatkowych nie zabrakło życzeń, kolęd oraz tradycyjnych wigilijnych potraw. W świątecznych nastrojach udaliśmy się na Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane pod okiem Pani Iwony Chrząstowskiej i Pani Małgorzaty Gawor. Oprawę muzyczną zawdzięczamy Pani Małgorzacie Marglewskiej, a dekorację Pani Małgorzacie Szpak.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty

18, 19 i 20 grudnia 2018r. uczniowie klasy 8 naszej szkoły mierzyli się z Próbnym Egzaminem Ósmoklasisty. Język polski i matematyka odbyły się w sali gimnastycznej. Język obcy nowożytny w salach lekcyjnych. Więcej tutaj

„Wspólne Kroki w Cyberświecie”

„Wspólne Kroki w Cyberświecie”  – podsumowanie    projektu W listopadzie 2018 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie programu profilaktycznego „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Program realizowany był od września do listopada w klasach III szkoły podstawowej pod okiem pani Ewy Wikalińskiej i pani Anny Suchowskiej. Więcej na stronie klasy 1-3

„Karawana opowieści” w Natolinie

14 grudnia 2018r. gościł w naszej szkole pan Szymon Góralczyk z „Karawany Opowieści”. Pan dyrektor Leszek Pożyczka przywitał naszego gościa, jak i radomskich opowiadaczy, którzy odwiedzili naszą szkołę na zaproszenie pana Szymona i zaprosił do spotkania z najmłodszymi uczniami, którzy dali się oczarować opowieściom pana Szymona. Najmłodsi słuchacze chętnie  współuczestniczyli w spotkaniu i z zainteresowaniem włączali się w przygody bohaterów baśniowych. Pełna relacja ze spotkania w bibliotece.

Booktalking, czyli gawęda o książce

12 grudnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna akcja promująca czytelnictwo – Booktalking , czyli gawęda o książce przeprowadzona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie doskonale znali tę formę propagowania czytelnictwa, gdyż ich wystąpienia były krótkimi reklamami książek. Nie streszczali ani nie recenzowali, ale raczej przedstawiali bohaterów, fabułę czy też prezentowali kilka scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Zakończenie akcji Szlachetna Paczka

Za nami weekend cudów. W sobotę, 8 grudnia, nasza paczka dotarła do wybranej Rodziny. Z relacji Wolontariuszki wiemy, że wzruszeniom nie było końca. Pani Danuta przekazuje serdeczne podziękowania całej naszej społeczności szkolnej. Przygotowanie tak bogatej paczki nie byłoby możliwe bez wspaniałej postawy Uczniów i ogromnego wsparcia Rodziców. W działania te aktywnie włączyło się również Szkolne Koło SKO. Wszystkim serdecznie dziękujemy. W naszej paczce znalazło się wszystko, czego potrzebowała pani Danuta: kabina prysznicowa, brodzik, ciepłe ubrania, artykuły spożywcze i chemiczne. Wystarczyło również środków, aby naszych prezentów było znacznie więcej, tak, aby życie pani Danusi było łatwiejsze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Finał projektu czytelniczego

We wtorek, 4 grudnia, w naszej szkole miała miejsce druga odsłona efektów pracy nad projektami czytelniczymi klas 1-3.  Natomiast w piątek 30.11.2018r. nastąpił długo oczekiwany finał projektów czytelniczych uczniów klas 4-7 w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie musieli wykorzystać księgozbiór znajdujący się w bibliotece szkolnej i w ciekawy sposób zachęcić swoich kolegów i koleżanki do przeczytania książki, którą prezentowali. Zapraszamy do zapoznania się z relacji z tego wydarzenia.

Szlachetna Paczka

Kochani!

Po raz trzeci przygotowujemy paczkę w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Chcemy, aby motto naszego Patrona „Mądrym być to wielka sztuka, dobrym jeszcze większa” towarzyszyło naszym działaniom. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy! Koordynatorem działań w naszej szkole są panie: Maria Trzos i Edyta Wiosna. Finał akcji przypada na 8 – 9 grudnia. Czasu więc nie ma zbyt dużo. Ostro zabieramy się więc do pracy! Tym razem wybraliśmy panią Danutę. To 62 – letnia kobieta żyjąca samotnie. Kiedyś była sportsmenką, grała w siatkówkę, lubiła ćwiczyć. Sport lubi do dziś, ale zdrowie nie pozwala na uprawianie go. Wiele lat temu odeszła od męża alkoholika, który znęcał się nad nią. Pani Danucie jest ciężko, ponieważ ma bardzo niską emeryturę i ma wiele różnych chorób m.in. częstoskurcz komorowy serca, przepuklinę na kręgosłupie, depresję. Jej miesięczny przychód to 800 złotych. Po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania i leków zostaje jej w każdym miesiącu 190 złotych. Pani Danuta to bardzo dzielna kobieta. Codziennie walczy o swój lepszy byt, chodzi regularnie do lekarza, żeby być jak najdłużej sprawną. Bardzo lubi czytać. Dobrze gotuje i z chęcią poznaje nowe przepisy. Wśród najważniejszych potrzeb pani Danuta wymienia brodzik prysznicowy, bo ten który ma jest stary i popękany. Jako drugą z potrzeb wymienia zimową kurtkę, bo takiej nie posiada. Będzie również wdzięczna za żywność, która jest niezbędna do codziennej egzystencji. Potrzeby rodziny
 • Brodzik prysznicowy ten, który pani posiada jest stary i popękany
 • Kurtka zbliża się zima, a pani nie posiada kurtki zimowej
 • Żywność potrzebna do codziennego życia, znacznie odciąży budżet domowy.
Jakich produktów żywnościowych potrzebuje rodzina: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach, kawa rozpuszczalna Wymagania żywieniowe: bez produktów pikantnych Jakich środków czystości potrzebuje rodzina: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów, delikatny płyn do prania.  Jakiej odzieży potrzebuje rodzina:
 • kurtka o rozmiarze 50, sylwetka: tęższa,
 • zimowy sweter, rozmiar: 50,
 • zimowe spodnie, rozmiar 164 cm, 100 cm w pasie, na gumkę,
 • Obuwie zimowe, botki/krótkie kozaki, rozmiar: 39, ciemniejsze
Jakich elementów wyposażenia mieszkania potrzebuje rodzina:
 • kołdra, 160×200
 • ręczniki
 • Brodzik prysznicowy z kabiną 80 cm.
Specjalne upominki Delikatne, kwiatowe perfumy.

Wierzymy, że jak zawsze uda nam się wspólnie przygotować wspaniałą paczkę i sprawić, że wybrana rodzina przeżyje wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia


Uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

„Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona” Tak brzmiało  główne hasło akademii zorganizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele  naszej szkoły i zaproszeni gości  Pan Piotr Leśnowolski –  Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko, Pan Jerzy Chrzanowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. W montażu słowno – muzycznym uczniowie uczcili bohaterów walczących o wolną Polskę.  Nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, która została zainicjowana przez Minister Edukacji Narodowej. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekazał Samorządom Flagi Narodowe. Jedną z nich p. Piotr Leśnowolski – Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko przekazał naszej szkole. Flagę wraz z przesłaniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odebrał dyrektor szkoły p. Leszek Pożyczka.

Dzień kodowania w naszej szkole

Zakończył się Europejski Tydzień Kodowania. Code Week 2018 był dla nas czasem niesamowitej aktywności umysłowej, nauki pracy w grupie, rozwoju logicznego myślenia i świetnej zabawy, a my z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się do tej akcji. Był to czas, kiedy uczyliśmy się kodować i programować za pomocą wielu dostępnych źródeł i programów. Wiele lekcji z zakresu różnych edukacji odbywało się w klimacie programowania. Uczniowie klas 2a, 2b oraz 3a poznali program Scratch Junior, logowali się na wirtualnej klasie Code.org, poznali działanie robotów, wiedzą już jak działają i w jaki sposób się je programuje. Poznali również podstawy programowania z grą Scottie Go, wykonywali zakodowane zadania, mając do dyspozycji planszę oraz skrypt, rozwiązywali zagadki polegające na przekształcaniu kodu binarnego w liczby i litery.  Tydzień kodowania dobiegł końca, ale pasja związana z kodowaniem może trwać dalej. Praca na code.org ma jeszcze wiele do zaoferowania i trwa cały rok, a Scratch Jr. na zajęciach informatycznych jest teraz częstym gościem. Bardzo się cieszymy, że możemy stać się częścią globalnej społeczności, która  rozwija swoje pasje związane z nauką programowania.

Czytanie łączy pokolenia

W dniu 24.10.2018r. odbyło się  spotkanie czytelnicze z udziałem uczniów pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Zaproszeni goście w osobach: pana Piotra Leśnowolskiego – wójta gminy Jedlnia Letnisko, pana Leszka Pożyczki– dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Natolinie, pani Beaty Baryłki – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Natolinie, pani Katarzyny Walaszek – przedstawicielki Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, pani Barbary Arak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni – Letnisko, pani Marii Grzelak – babci ucznia klasy 2a –  Iwa Dziubińskiego, pana Jana Staniosa – dziadka ucznia klasy 2 b  – Igora Staniosa – pięknie odczytali bajki edukacyjne o Kruku, który miał problem z grzecznością i nauczył się czym jest prawdziwa przyjaźń. Miłą niespodzianką dla najmłodszych słuchaczy okazał się występ nauczycielek, które wcieliły się w role bohaterów z Gangu Słodziaków. Po części artystycznej  pan Piotr Leśnowolski wręczył zwycięzcom nagrody w konkursie plastycznym „Leśni bohaterowie książek promują czytanie”. Mamy nadzieję, że czas spędzony na wspólnym czytaniu zaowocuje tym, iż znacznie powiększy się grono czytelników w bibliotece szkolnej.

Dzień papieski 2018.

22.10.2018 r. przypadała  40 rocznica rozpoczęcia pontyfikatu przez  Jana Pawła II  W ten szczególny dzień poświęcony Jego Osobie uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno- muzyczny. Swoją obecnością, tego dnia, zaszczycił nas: ks .bp Piotr Turzyński, wicekanclerz ks. Marek Fituch, ks. Damian Drabikowski wicedyrektor  Diecezjalnego Caritas w Radomiu , ks. Dariusz Olender – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II, oraz pan Jacek Gwizdała – reżyser filmu „Klecha”. By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa, By prawdziwa była zawsze słów wymowa; O Jego wielkości O Jego wysiłku, miłości niezmiennej. Pracowite życie naszego papieża, Bo On nieustannie do pokoju zmierzał Wołał o sumienność, prosił o uczciwość Wzywał o rozsądek i o sprawiedliwość. Tę wielkość Papieża dobrocią się mierzy, Bo do  grona Wielkich Jan Paweł II należy. Słowa, którymi uczniowie rozpoczęli przedstawienie pokazują jak trudno było wybrać właściwe teksty i piosenki by choć trochę mogły oddać wielkość Jana Pawła II i przypomnieć niektóre wydarzenia. Wróciliśmy pamięcią do dnia wyboru, poezji o Nim i napisanej przez Niego. Podróży szczególnie ta do Radomia jak i umiłowanie Ojczyzny przez papieża. Ostatnim akcentem naszego montażu było ukazanie uroczystości pogrzebowej. Pieśni,  szczególnie „Barka” wciąż powodują, że słuchając jej łza pojawia się w oku.   Po zakończeniu uroczystości, ks. bp. Piotr Turzyński, skierował do nas wiele ciepłych słów. Dziękując za ten czas poświęcony osobie Jana Pawła II. podkreślił, że na naszym terenie tj. na lotnisku w Sadkowie przebywał Ojciec święty. To wydarzenie jest jedyne w swoim rodzaju i naszym zadaniem, jest wracać pamięcią do te tej wizyty. Zaś słowa, które wypowiadał  Ojciec Święty poznawać i wprowadzać w życie. Nie zapomniano w tym dniu o księdzu proboszczu tutejszej parafii, jednocześnie nauczycielu naszej szkoły, który obchodzi 25 lecie kapłaństwa. Były życzenia, kwiaty i ciepłe słowa. Miłym akcentem naszego apelu, było wystąpienie pana Jacka Gwizdały, reżysera filmu „Klecha”, który przybył na nasz apel by podziękować za udział naszych uczniów i nauczycieli w tym filmie. Na ręce uczniów pan reżyser złożył podziękowanie w formie pamiątkowego zdjęcia – dyplomu.

Nauczyciel na medal 2018!!!

Miło nam poinformować, że nauczyciel naszej szkoły – Kamila Rozwadowska otrzymała nominację do nagrody najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli w regionie radomskim. W wielkim plebiscycie „Nauczyciel na medal”. Nominacja została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców. Niewątpliwie jest dowodem uznania i sympatii. Pomóżmy zdobyć ten zaszczytny tytuł – głosujemy od 18.10 do 13.11.2018r poprzez wysłanie sms na nr 72355 o treści  ERB.104 (2,46zł to koszt sms)

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2018

12 października 2018r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Prowadzący powitali zaproszonych gości, m.in. Wójta gminy Jedlnia- Letnisko- Pana Piotra Leśnowolskiego, przedstawicieli Rady Rodziców- Panią Różę Lewandowską i Panią Edytę Mąkosę, proboszcza tutejszej parafii- ks. Dariusza Olendra oraz emerytowanych nauczycieli. Nie zabrakło Grona Pedagogicznego na czele z Dyrektorem Szkoły- Panem Leszkiem Pożyczką i Panią Dyrektor- Beatą Baryłką oraz pracowników obsługi. Uczniowie podkreślili istotę Święta, które przypada na 14 października słowami: „Poeta mówił o wartości jednego dnia darowanego drugiemu człowiekowi. Państwo darujecie nam tych dni o wiele więcej. Życzymy Państwu przede wszystkim wspaniałych uczniów, pogody ducha i pomyślności w życiu osobistym” Głos zabrali zaproszeni goście, a Dyrektor Szkoły przypomniał zebranym historię obchodzonego święta. Podkreślił również, jak ważna i odpowiedzialna jest praca nauczyciela, że jest on przewodnikiem po wiedzy w dzisiejszym świecie. Pan Dyrektor dziękował nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość, za atmosferę jaka panuje w szkole oraz życzył pomysłów, dzięki którym szkoła staje się atrakcyjniejsza. W dalszej części nastąpiło wręczenie nagród Dyrektora pracownikom szkoły, rozstrzygnięcie konkursu „I my też byliśmy uczniami…”- zwyciężczynią okazała się uczennica klasy 8- Julia Tokarska (to ona ma najlepsze oko w rozpoznawaniu nauczycieli z lat szkolnych) oraz akademia przygotowana przez Panią Dorotę Nowak i Panią Małgorzatę Gawor.  

Dzień Kropki 2018

W piątek 14 września 2018 r. po raz pierwszy świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kropki.
Historia o Vashti – małej, nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości
poruszyła serca dzieci z klas I -III i nie tylko.
Uczniowie naszej szkoły tak jak Vashti postanowili poszukać swoich talentów.
Tego dnia tradycyjne zajęcia lekcyjne zmieniły się w zajęcia rozwijające kreatywność i twórcze myślenie.
Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania.
Rozmawialiśmy też o talentach – mocnych stronach każdego ucznia i „rozwijaniu skrzydeł”.
Relację z naszych działań można obejrzeć w galerii.
Zapraszamy!

Dzień Chłopaka 2018

W piątek 28 września 2018 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Hasło tego dnia to: Z okazji Dnia Chłopaka, kup lizaka dla najfajniejszego chłopaka! Uczeń, który zebrał najwięcej lizaków otrzymał tytuł Najfajniejszego Chłopaka w Szkole oraz słodki prezent! 6a Zwycięzcami okazali się: Mateusz Zarębski (kl. 8),  Piotr Wójcik (kl. 6a), Jan Zbrożyna (kl. 3b)

Spotkanie z weteranką wojenną- Panią Lucyną Adamkiewicz

Szkolne Koło Caritas rozpoczęło swoją działalność. W tym roku szkolnym podejmiemy zadania wynikające ze współpracy z Diecezjalnym Caritas w Radomiu. Od września do listopada będziemy realizować projekt „Mała Ojczyzna – Ślady pamięci”. Nasz projekt jest jednym z pięciu na terenie diecezji radomskiej, które będą realizowane w ramach obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach realizacji projektu zorganizowaliśmy spotkanie z weteranką wojenną panią Lucyną Adamkiewicz, pseudonim Ewa. Pani Lucyna była łączniczką w Zgrupowaniu „Chrobry I”. Od 15 roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. W trakcie Powstania Warszawskiego, była aresztowana i stała się więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz oraz Gusen II.  Po wojnie represjonowana przez władze komunistyczne. Nigdy nie zdradziła swojej Ojczyzny i jest Jej wierna po dziś dzień. Odznaczona licznymi medalami .Ostatnio  Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę. W czasie spotkania z nami, pani Lucyna wspominała przede wszystkim okres wojenny, swój udział w powstaniu warszawskim, a także czas pobytu w obozie. Wracając do przeżyć z okresu pobytu w obozie, przede wszystkim mówiła o wielkiej miłości Polaków do swojej Ojczyzny, patriotyzmie, a także ogromnym szacunku do drugiego człowieka w tamtych, jakże trudnych, czasach. Przywołała  z pamięci obozowe czasy, dni, ciężką fizyczną pracę, gdy musiała taczkami wozić kamienie. W oczach utkwił jej również widok dwóch Rosjanek, które zaprzężone do wozu, jak konie transportowały cegły. Zrosiła nam łzami oczy historia, gdy na blok, w którym były – wtedy młodziutka, niespełna 15-letnia – Lucyna i jaj mama, ktoś przyprowadził śliczne dziecko ubrane w dopasowany pasiaczek. Dziecko nie było świadome otaczającej go rzeczywistości, uśmiechało się. To był trzyletni chłopiec, który cudem ocalał. Urodził się w obozie w 1941 roku. Wszystkie dzieci, które przyszły na świat do 1942 roku, natychmiast zabijano. Tego chłopca matka trzymała pod pryczą, bo było tam trochę wolnego miejsca. Nie płakał – być może z głodu. I tak ocalał, bo gdyby blokowa dowiedziała się o nim, wtedy podzieliłby los innych noworodków. Więźniarki patrzyły na chłopca w pasiaczku i płakały ze wzruszenia, i chyba ze szczęścia, że mogą go widzieć. To było najstarsze dziecko urodzone w tym niemieckim obozie. Wszyscy zaproszeni na to spotkanie słuchaliśmy z wypiekami na twarzy tych relacji, a i łzy wzruszenia też się pojawiły. Były również pytania, na które pani Lucyna udzielała odpowiedzi. Zostawiła nam na pamiątkę napisany przez Nią wiersz i dedykacje dla całej społeczności szkolnej.  

Debata i wybory do Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2018/2019

W dniu 25 września 2018r. odbyła się debata, a następnego dnia wybory do Samorządu Szkolnego. Głosowało 188 uczniów. Kandydaci do szkolnego Samorządu uczniowskiego mieli okazję zaprezentować swoje pomysły i przekonać potencjalnych wyborców, że to właśnie na nich warto zagłosować. Podczas debaty zaprezentowali się:
 1. Bolek Mikołaj, kl. 6a
 2. Kopyt Zuzanna, kl. 3 ga
 3. Mąkosa Krzysztof, kl. 8
 4. Motyka Mariusz, kl. 6b
 5. Nowocień Igor, kl. 4c
 6. Piaseczny Giulia, kl. 4c
 7. Siczek Franciszek, kl. 4b
 8. Sikora Wiktoria, kl. 3 ga
 9. Rupslaukis Dawid, kl. 5a
26 września uczniowie naszej szkoły przystąpili do demokratycznych wyborów, których wyniki ogłosił Dyrektor Szkoły- Pan Leszek Pożyczka. Na apelu szkolnym został przedstawiony nowy SU oraz opiekunowie. Samorząd Szkolny 2018/2019 Przewodniczący: Krzysztof Mąkosa, kl. 8 Zastępca: Zuzanna Kopyt, kl. 3ga Skarbnik: Wiktoria Sikora, kl. 3ga Opiekunowie P. Edyta Wiosna P. Joanna Ludwińska

Pokazy Fizyczne w Lublinie

Stało się już tradycją naszej szkoły, że w połowie września uczniowie klas starszych biorą udział w Pokazach Fizycznych w Lublinie, organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Ideą tych pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu i uczeniu się poprzez prezentację interesujących,  wręcz fascynujących eksperymentów.Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. W tym roku to już 59 edycja Pokazów Fizycznych na UMCS, a tematy przewodnie to:  fizyka zabawek, błękitna planeta, fizyka latania, światło i oko. Pracownicy naukowi prezentują eksperymenty, objaśniają prawa fizyki bardzo profesjonalnie, ciekawie, zrozumiałym językiem a do tego  z nutką humoru. Uczniowie mogą brać w pokazach czynny udział, co robią z ogromnym zaangażowaniem. Dodatkową atrakcją naszego wyjazdu był spacer po pięknym Kazimierzu Dolnym w drodze na pokazy i spacer po równie pięknym Starym Mieście w Lublinie. Galeria Lublin 2018

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Pan dyrektor Leszek Pożyczka powitał uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości w sali gimnastycznej. Podkreślił, iż nowy rok szkolny będzie obfitował w nowości. Pierwszą z nich są dwie sale dydaktyczne, o które powiększyła się szkoła. Druga- zajęcia lekcyjne będą rozpoczynać się o godz. 7.30 – był to wniosek Samorządu Uczniowskiego. Trzecią nowością jest wprowadzenie e-dziennika, jako programu pilotażowego w naszej szkole. Po części oficjalnej klasy rozeszły się z wychowawcami do sal.