Aktualności 2021/2022

Witamy w zakładce Oddziału Przedszkolnego

 


w Oddziale Przedszkolnym O b

 


EKO -TYDZIEŃ 

w Oddziale Przedszkolnym O b


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

w Oddziale Przedszkolnym 0b 

Dzisiaj 21 marca, dzieci z oddziału przedszkolnego 0b świętowały Pierwszy Dzień  Wiosny. Powitaniu tej chyba
najpiękniejszej  i najbardziej wyczekiwanej pory roku towarzyszyły konkursy, gry i zabawy ruchowe przy muzyce związane z wiosenną tematyką. Dziewczynki z naszej grupy przebrały się w kostiumy wymyślone specjalnie na dzisiejszą uroczystość.  Wszystkie dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.                                                     
       


          8 Marca
w Oddziale Przedszkolnym „O b” 

8 marca w naszej grupie świętowały wszystkie dziewczynki. Każda z nich wykonała specjalne zadanie. Były  tańce, zagadki oraz konkurencje sportowe. Każda z dziewczynek otrzymała  od kolegów z grupy laurkę  oraz Medal Super Dziewczyny.

W tym dniu wspaniale spisali się także chłopcy – kibicowali swoim koleżankom podczas dziewczęcych konkurencji, składali życzenia, układali kwiaty z klocków, wręczali upominki.

Obchody Dnia Kobiet zakończono małym poczęstunkiem. 

 


   

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dużo siły do pokonywania wszelkich trudności, wiary w lepsze jutro oraz chwili wytchnienia przy filiżance dobrej kawy, zapachu choinki i pysznych pierników. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość, a Nowy Rok obdaruje wszystkich pomyślnością i szczęściem.

Wszystkiego najlepszego

życzą uczniowie klasy „Ob”  wraz z wychowawczynią. 

 


      MIKOŁAJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM „0B”

Mikołajki to ulubione święto wszystkich dzieci, niecierpliwie wyczekiwane przez cały rok. Święto pełne uśmiechu, radości i życzliwości dla innych.  W tym roku dzieci z oddziału 0B znalazły pod choinką szkolną ogromną paczkę z dalekiej Finlandii zaadresowaną właśnie do nich . Z niedowierzaniem, ale i z ogromną radością przetransportowały ją do sali oddziału przedszkolnego i tam po rozpakowaniu, z dużym zainteresowaniem wysłuchały listu od Świętego Mikołaja, który oprócz prezentów przysłał każdemu dziecku swoje zdjęcie z autografem. Po dokładnym obejrzeniu  prezentów dzieci wykonały portret Mikołaja z papierowych talerzyków i kolorowego papieru. Nie zabrakło również pachnących pierniczków, które dla wszystkich upiekła Weronika razem ze swoją mamą. To był wspaniały dzień. Szkoda tylko, że na następny trzeba czekać znowu cały rok. 


  • Jak tradycja mówi,
  • w dzień Andrzeja – świętego
  •  można wróżyć na całego.

Tego dnia poświęciliśmy trochę czasu na wróżby.
Andrzejki to przede wszystkim dobry humor i świetna zabawa.
Wiadomo, że we wróżby nie można wierzyć.
Ale bawić się w nie powinno, chociażby po to, aby podtrzymać tradycje ludowe.
I tak grupa 0a wróżyła sobie w niektóre z nich.
Najpierw był wyścig butów – koniecznie prawych. Niektórym się pomyliły.
Potem było „rzuć monetą’, „wybierz kubeczek”, „wylosuj gwiazdkę”, „dmuchnij kartkę z zawodem”. Z wylosowanych przedmiotów lub obrazków dzieci odczytywały, co może je miłego spotkać. Wszyscy bardzo się zaangażowali w zabawy.  Było sporo emocji i świetna zabawa.


 

 

Andrzejki
w klasie 0b

Andrzejki  to wspaniała okazja do wesołej zabawy, wspólnego wróżenia oraz poznania ludowych zwyczajów i o0brzędów związanych ze świętem andrzejkowym. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W czasie dzisiejszych zajęć było wiele uśmiechu, wspólnej zabawy i dużo radości. Dziękujemy Ali i jej mamie, które upiekły dla nas pyszne pierniki.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w 0a
Już z rana wszyscy zauważyli, że miś był w szkole pierwszy, ale nikt go nie znalazł.
Był to jeden z najmilszych dni, bo dzieci przyniosły swoje ulubione misie.
Były bardzo różne, ale każdy wyjątkowy.
Kiedy już wszystkie dzieci przedstawiły swoje pluszaki, obejrzały krótki filmik
„Jak to z misiem było…” i poznały historię powstania święta Dnia Pluszowego Misia.
A w trakcie oglądania prezentacji dowiedziały się, jakie gatunki niedźwiedzi żyją na Ziemi i poznały misie – bohaterów książek, filmów i bajek. Dzień upłynął na zabawach. Dzieci wyklejały misie włóczką, bawiły się w zabawy ruchowe z misiami, a nawet wzięły je na plac zabaw.
Próbowały też miodu, czyli tego, co „misie lubią najbardziej”.
Niektórzy otrzymali nagrody i dyplomy za rozstrzygnięty konkurs plastyczny
„Mój Przyjaciel Miś”.
Na koniec pozowały do „misiowych zdjęć”.  Miło było mieć przy sobie ukochaną przytulankę.

 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia świętujemy co roku w dniu powstania pierwszej maskotki – 25 listopada.
Dzieci z oddziału przedszkolnego Ob przyniosły dzisiaj do szkoły swojego najlepszego przyjaciela i przytulankę jednocześnie – Misia.
Oglądając prezentację ” Misie znane i nieznane” rozpoznawały towarzyszy wczesnego dzieciństwa w książkach, bajkach i filmach. 
Malowały w grupach portret ulubionego misia, bawiły się wspólnie przy piosenkach o misiach, oraz skosztowały  przysmaku wszystkich misiów – miodku, podanego na smacznym waflu. Nie obyło się również bez pamiątkowej fotografii z Misiami. Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w którym braliśmy udział ” Mój Przyjaciel  Miś”.
To był wspaniały dzień pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

 


„Płynie w nas pozytywna energia”

Klasa 0b przyłączyła się w tym tygodniu do akcji organizowanej na terenie naszej szkoły „Płynie w nas pozytywna energia”, która ma na celu pomoc bezdomnym zwierzętom. Przez trzy dni  skupiliśmy się na robieniu łańcucha na choinkę z kolorowego papieru. Uwaga! Nasz łańcuch ma długość 50 m. Biorąc pod uwagę , że 1m łańcucha to 1kg karmy dla zwierząt ze schroniska, to z całą pewnością spisaliśmy się na medal. 

             


             DZIEŃ KREDKI

Kredki to wspaniały przedmiot pozwalający wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie kolorowych obrazków. Dzisiaj  22 listopada w DNIU KREDKI to właśnie Ona – Kredka znajdowała się w centrum działań wszystkich dzieci z oddziału O b. W czasie zajęć dzieci przekonały się, że praca z kredką to świetna zabawa, która nie zawsze polega tylko na kolorowaniu, czy też rysowaniu.  


                                 

Najmłodsi też uczcili 
                                                       Święto Niepodległości       

W środę 10 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 0 a rozmawiały o Polsce – naszej Ojczyźnie. Poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, symbole narodowe oraz słowa hymnu. Na zajęciach plastycznych dzieci kolorowały mapę Polski. Przyłączyły się także do Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do hymnu” –   wspólnie odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Jesteśmy Polakami. To nas łączy i jesteśmy
z tego dumni.
Potem przez cały tydzień odbyły się kolejne zajęcia o Ojczyźnie. Dzieci bliżej poznały symbole i skarby Polski. Razem przygotowały grę memory z symbolami kojarzącymi się z ojczyzną, w którą potem zagrały. Utworzyły flagę podczas zajęć kodowania. Poznały postać Józefa Piłsudskiego i dowiedziały się, kto to jest patriota. Określały cechy Orła Białego, a na zajęciach plastycznych lepiły godło z plasteliny. Podczas zabaw w ogrodzie kredą rysowały orła na kostce. Układały mapę Polski z kolorowych puzzli. Jako młodzi patrioci spisały się na medal.


                                                         Kochamy Cię, Polsko !

        Święto Niepodległości to wspaniała okazja do bliższego poznania naszej  Ojczyzny. W tym tygodniu dzieci z oddziału ” O b” poznały skarby naszej ojczyzny i wykonały specjalną mapę  skarbów. Wspólnie przygotowały grę memo, z symbolami kojarzącymi się z ojczyzną. Uczyły się wiersza M. Brykczyńskiego pt: „Polska”.  Poznały „Legendę o trzech braciach” oraz wykonały flagę i godło Polski. Z zaciekawieniem wysłuchały informacji o Józefie Piłsudskim i jego zwierzętach. W czasie zajęć z papieroplastyki wykonały ” Kokardę narodową”, a w czasie zajęć kodowanie na dywanie – dyktando graficzne ” Flaga Polski”. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

 


     W piątek 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Wszyscy przebraliśmy się za nasze ulubione bajkowe postacie. Wspólnie rozwiązywaliśmy bajkowy quiz, rysowaliśmy po śladzie bohaterów ulubionych bajek oraz układaliśmy bajkowe puzzle.  Na zwycięzców czekała słodka nagroda. Było dużo śmiechu i radości. To był bardzo kolorowy, bajkowy dzień.

 


ŚWIĘTO DYNI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 0B

Jesień to okres niezwykłych zapachów, smaków i doznań wizualnych. 2 listopada nasza klasa urządziła Święto Dyni.  Wszystkie zajęcia w tym dniu były związane z tym wspaniałym warzywem. Poznawaliśmy dynię wykorzystując nasze zmysły, takie jak: dotyk, węch, smak, wzrok. Graliśmy dynią w kręgle, pracowaliśmy w zespołach zdobywając dyniowe punkty, zorganizowaliśmy dyniowe ćwiczenia gimnastyczne oraz wykonaliśmy pracę plastyczną „Dyniowe witraże”. Sami też swoimi kolorowymi strojami przypominaliśmy dorodne dynie. Niezapomnianych wrażeń smakowych dostarczyła nam degustacja potraw zawierających pestki dyni. 


     KLASOWY DZIEŃ DYNI

 

Urządziliśmy Dzień Dyni. To warzywo posłużyło nam do zabawy i nauki. Z największego okazu pozyskaliśmy pestki, które są jadalne. Kiedy wyschną sprawdzimy jak smakują. Zimą będziemy dokarmiać nimi ptaki. Sporo pracy przy tym było. Wykonaliśmy też witraż dyni z papieru kolorowego. Najmniejsze warzywa wykorzystaliśmy do zabawy w kręgle dyniowe. Każdy miał 5 rzutów. Samodzielnie zapisywaliśmy wyniki przewróconych kręgli. Szybko i pracowicie minął dzień.

 


Na jesiennym straganie

” Na jesiennym straganie” to tytuł zajęć realizowanych w oddziale przedszkolnym. 
Wspólnie zorganizowaliśmy w sali stragan warzywno – owocowy do zabawy tematycznej. Przypomnieliśmy zasady obowiązujące podczas zakupów, tj. stosowanie zwrotów grzecznościowych, kulturalne zachowywanie się i ważne czynności związane z zakupami jak, ważenie i płacenie. To była wspaniała zabawa. Co kilka minut zamienialiśmy się rolami kupujących i sprzedających.

 

 


Jesienny stragan w naszej sali

Przyniesione warzywa i owoce wykorzystaliśmy do zrobienia straganu. Służył on do zabawy tematycznej. Uczyliśmy się najpierw jak posługiwać się wagą szalkową. Każdy miał okazję do ważenia. Potem przypomnieliśmy zasady kulturalnego robienia zakupów czyli zachowanie wobec sprzedawcy i innych kupujących oraz stosowanie zwrotów grzecznościowych. Następnie planowaliśmy zakupy, przeliczaliśmy pieniądze i płaciliśmy za zakupione rzeczy. Zabawa dała nam sporo emocji.

 

 


 

Dzień Chłopaka w grupie O a

30 września był świętem naszych chłopców. Oczywiście świętowaliśmy wszyscy. Na początek złożyliśmy chłopcom życzenia i wręczyliśmy prezenty i medale. Potem porozmawialiśmy sobie w gronie o tym, jacy są chłopcy. Doszliśmy do wniosku, że są silniejsi i sprytniejsi od dziewczynek, ale różnie to z tym bywa. Sporo tych cech chłopięcych znaleźliśmy. Potem zaczęły się zabawy. Pani przygotowała ekologiczne wędki, na które łowiliśmy ekologiczne „rybki”. Chłopcy mogli się wykazać sprytem i zręcznością. Kibicowaliśmy wszystkim, bo dziewczynki też sobie dobrze radziły.

 

 


  DZIEŃ  CHŁOPAKA

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego
Witamy serdecznie chłopaka każdego
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń. 
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

 

 

 

 


                     SPRZĄTANIE  ŚWIATA

    17 września nasza szkoła brała udział w akcji ” Sprzątanie świata”. Dzieci z oddziału przedszkolnego również przyłączyły się do akcji pomimo deszczowej pogody, która nie pozwoliła nam wyjść w teren . W czasie zajęć obejrzeliśmy  film: ” Wierszyk o segregowaniu śmieci”. Następnie rozmawialiśmy  o konieczności zbierania śmieci, segregacji odpadów, dbania o czystość naszego środowiska. Objaśniliśmy znaczenie kolorów w kolorowych pojemnikach recyklingowych. Wzięliśmy udział w zabawie dydaktycznej „Segregacja śmieci”, która polegała na  układaniu przy odpowiednich pojemnikach kart ze śmieciami. Na zakończenie wykonaliśmy zabawkę z odpadów – „Gąsienicę z wytłoczek po jajkach”. To były niezwykle pouczające zajęcia. Dbałość o środowisko, to bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat.

„Myślę, więc nie śmiecę”.

 


Akcja „SPRZĄTANIA ŚWIATA” w O a

17 września nasza grupa przyłączyła się do Akcji Sprzątania Świata. Wprawdzie mamy w sali kosze w czterech kolorach do segregacji odpadów, ale chętnie poszerzyliśmy naszą wiedzę na ten temat w czasie spotkania z pracownikami firmy „PreZero”. Panie przedstawiły nam pokaz slajdów o czystości środowiska i konieczności zbierania i segregacji śmieci. Przypomniały również o kolorach pojemników na śmieci i dokładnie wytłumaczyły co można, a czego nie wolno do nich wrzucać. Rozwiązaliśmy wspólnie rebusy, a na koniec spotkania była praktyczna lekcja segregacji odpadów, podczas której świetnie sobie poradziliśmy. To było ciekawe i pouczające spotkanie. Potem wykonaliśmy w klasie kartę pracy, na której przypominaliśmy kolory koszy i wyszukiwaliśmy na obrazku różne śmieci ćwicząc spostrzegawczość. Temat niezwykle ważny dla dzieci jak i dla dorosłych.


 

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony 15 września, to święto kreatywności i wspaniałej zabawy . W tym roku dzieci z oddziałów przedszkolnych chętnie dołączyły do szkolnych obchodów tego święta i podjęły się wykonania wielu działań, które pozwoliły poznać ich mocne strony i je zaprezentować.  Razem poszukiwaliśmy swoich talentów i bawiliśmy się wykonując kropkowane prace plastyczne. Po obejrzeniu filmu „The Dot” wszyscy brali udział w zabawach ruchowych, w których głównym bohaterem była właśnie kropka. Na zakończenie dnia  zapozowaliśmy do zdjęć w kolorowej, kropkowej ramce.