Aktualności 2020/2021

Witamy w zakładce Oddziału Przedszkolnego

 


 Udanych wakacji!!!

 

Wszystkim Przedszkolakom oraz ich Rodzicom życzymy wspaniałych, bezpiecznych, pogodnych i roześmianych wakacji. Niech ten letni wypoczynek będzie pełen niezapomnianych wrażeń i przygód.

 


Malowanie w plenerze

 

Korzystając z pięknej pogody oraz szukając ochłody w upalny dzień przedszkolaki zdobywały nowe doświadczenia podczas zajęć plastycznych, które odbyły się na trawniku w szkolnym ogrodzie. Malowanie farbami w takich warunkach okazało się świetną zabawą. Na świeżym powietrzu dzieci eksperymentowały z kolorami i wykazywały się niezwykłą inwencją twórczą malując swoje wymarzone wakacje. Zajęcia w plenerze dostarczyły dzieciom wiele radości.

 


 Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni w roku, na który czekały wszystkie przedszkolaki. Zawsze jest wyjątkowy i pełen szczególnej radości, zwłaszcza wśród najmłodszych. Pogoda dopisała i mogliśmy zorganizować go na boisku oraz szkolnym placu zabaw. Staraliśmy się bardzo, aby naszym dzieciom umilić czas, dlatego czekało na nich wiele atrakcji. Najwięcej radości przysporzyły jednak zabawy sportowe i gry zespołowe na świeżym powietrzu. Pogoda w tym dniu była idealna na dziecięce harce, więc nie zabrakło również czasu na swobodne zabawy na szkolnym placu zabaw. Każde dziecko, wedle swojego uznania i zainteresowania, mogło korzystać z tego, co mu się podobało. Ogromną atrakcją było puszczanie baniek mydlanych, które wznosząc się wysoko w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Aby dzieci mogły chwilę odpocząć, dzięki zaangażowaniu naszych kochanych Mam, dzieci zostały poczęstowane różnymi smakołykami. Wszystko w tym dniu było udane, a dzieci do domów wracały z szerokim uśmiechem oraz symbolicznymi prezentami w dłoniach.

Jeszcze raz życzymy wszystkim naszym Dzieciom dużo radości, ciekawości świata

i uśmiechu!


Dzień Mamy i Taty

26 maja obchodzimy Dzień Mamy, a 23 czerwca Dzień Taty, dlatego nasze oddziały przedszkolne postanowiły połączyć te święta tak, żeby dzieci mogły je uczcić i wspólnie świętować. Święto Rodziców to idealny moment na złożenie życzeń i podziękowanie im za wszystko, co dla nas robią. Niestety, w tym roku nie mogliśmy spędzić tego dnia razem w szkole, dlatego przedszkolaki nagrały  dla Rodziców filmiki oraz przygotowały piękne prezenty. Nie zabrakło również piosenek o Mamie i Tacie, tańców oraz dziecięcych życzeń. To właśnie Mamie oraz Tacie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny dzień. To dla nich ten dziecięcy trud.

 

 


Nasza zerówka zakwitła na niebiesko!

W piątek 14 maja w oddziałach przedszkolnych odbył się Dzień Polskiej Niezapominajki. Jest to święto przyrody obchodzone 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów i ochrony, ale również zachowanie od zapomnienia ważnych chwil oraz okazywanie życzliwości drugiej osobie. Święto było okazją do wspólnej zabawy, ale także do zdobycia wiedzy o środowisku i jego ochronie.

 

 


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w piątek 7 maja dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły szkolną bibliotekę. Najmłodsi złożyli życzenia i wręczyli Paniom Bibliotekarkom przygotowane przez siebie laurki. Dzieci życzyły radości i satysfakcji z pracy oraz samych uśmiechniętych czytelników. Podziękowały również za to, że biblioteka jest miejscem przyjaznym, ciekawym i inspirującym. Przedszkolaki już nie mogą się doczekać, kiedy staną się czytelnikami szkolnej biblioteki.

 

 


Międzynarodowy Dzień Strażaka

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Nasze przedszkolaki również o nich pamiętały. W czasie zajęć miały okazję, by dowiedzieć się, jak trudny i niebezpieczny bywa ten zawód.  Dzieci mogły obejrzeć i przymierzyć stój i hełm strażacki, dowiedziały się, kiedy można wezwać Straż Pożarną oraz utrwaliły numery alarmowe – 998 i 112. Przedszkolaki wykonały również papierowe modele wozów strażackich, kolorowały kolorowanki. Wspólnie przygotowały laurkę dla strażaków w podziękowaniu za ich poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy.

Wszystkim dzielnym Strażakom w dniu ich święta życzymy bezpiecznej służby oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

 


Majowe święta

Przeprowadzone w oddziałach przedszkolnych zajęcia o tematyce patriotycznej były wprowadzeniem do uczczenia nadchodzących w maju Świąt Państwowych oraz wspaniałą okazją do rozmowy z dziećmi o Ojczyźnie. Obejrzeliśmy film edukacyjny o powstaniu Polski, zaś szczególną uwagę poświęciliśmy symbolom narodowym naszego kraju i nauczyliśmy się na pamięć pierwszej zwrotki i refrenu hymnu narodowego. Dzieci dowiedziały się co to jest Ojczyzna, poznały historię naszego kraju i wzbogaciły swoją wiedzę na temat patriotyzmu. Nie zabrakło również piosenek patriotycznych oraz pięknych biało-czerwonych prac plastycznych.

Jesteśmy dumne z naszych małych patriotów!

 


Internetowy Test Wiedzy SKO

W kwietniu nasze przedszkolaki wzięły udział w Teście Wiedzy SKO zorganizowanym przez PKO Bank Polski. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę w zakresie finansów, zarządzania własnym budżetem, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego stylu życia, odżywiania, niemarnowania żywności oraz cyberbezpieczeństwa. Wszyscy wykazali się wiedzą i ukończyli test zdobywając tytuł „Mistrza wiedzy SKO”. Rozwiązywanie zadań było ciekawym i przyjemnym doświadczeniem.

Gratulujemy  Mistrzom! Zdobyta wiedza na pewno się przyda.


Światowy Dzień Książki i praw autorskich

23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i praw autorskich. Również w naszym przedszkolu nie mogliśmy zapomnieć o tym święcie, które ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przedszkolaki poznały budowę książki, zapoznały się z etapami jej powstawania oraz wysłuchały fragmentów wybranych przez siebie książek. Dzieci mogły stać się autorami, ilustratorami, redaktorami i wydawcami jednocześnie, ponieważ stworzyły swoje własne książeczki. Tego dnia odwiedziliśmy również szkolną bibliotekę, gdzie przedszkolaki dowiedziały się, jakie książki można tam wypożyczać oraz jak należy o nie dbać. 

Dzień była bardzo udany, a dzieci rozbudziły w sobie zainteresowania czytelnicze.

 


  Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ekologia to bardzo ważny temat, dlatego w tym dniu odbyły się zajęcia, które miały na celu uświadomienie dzieciom, że przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Przedszkolaki zastanawiały się, jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Dzieci obejrzały filmy edukacyjne, śpiewały piosenki, wykonały piękne prace plastyczne, dowiedziały się także wielu ciekawostek o naszej Ziemi.

                                                                                     Ziemia to nasz dom, więc musimy o nią dbać!

 


Dzień Czekolady

12 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady. Ponieważ nie mogliśmy świętować tego dnia w przedszkolu, nasi najmłodsi cieszyli się jej smakiem w domach, by osłodzić sobie trudy zdalnych zajęć. Czekolada jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Zmniejsza zmęczenie, poprawia nastrój, dodaje energii, wspomaga pracę mózgu. Niestety, musimy pamiętać, że czekoladę należy jeść z umiarem.

Zapraszamy przedszkolaki do przesyłania swoich czekoladowych zdjęć.

Taki dzień to ogromna przyjemność dla wszystkich łasuchów!

 


W oczekiwaniu na świąteczne dni

Przedszkolaki intensywnie przygotowywały się na nadejście Świąt Wielkanocnych. Na zajęciach poznały zwyczaje związane z tymi świętami i przygotowały piękne kartki z życzeniami dla Rodziców. Posiały również owies wielkanocny, aby wykonane przez dzieci zajączki i kurczaczki miały po czym hasać. Pracowały przy tym bardzo skrupulatnie, każde wkładając w swoje prace wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne.

Przedszkolaki życzą wszystkim zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!


Pierwszy Dzień Wiosny

Dzieci z oddziałów przedszkolnych tęskniły już za wiosną i z niecierpliwością oczekiwały na jej nadejście. Wraz z nastaniem ciepłych i długich dni rozkwita przyroda, a w człowieku budzi się energia i chęć do wykonywania najtrudniejszych nawet wyzwań. W czasie zajęć przedszkolaki miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o tej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Nie zabrakło również wiosennych prac plastycznych.

Wszyscy jesteśmy pewni, że nasze starania sprawią,

                                                                      że wiosna zawita do nas na dobre.


Międzynarodowy Dzień Liczby π

14 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Mimo, że przedszkolaki nie wiedzą jeszcze czym jest liczba π, to dowiedziały się jak ona wygląda oraz jak jest ważna w matematyce. Przedszkolaki obejrzały prezentację „Liczba Pi i jej historia”, na macie za pomocą kolorowych kubeczków kodowały poszczególne cyfry według podanego kodu, uzupełniały trasę dla Ozobota kolorowymi kodami zgodnie z pewnymi warunkami, wykonywały interaktywne ćwiczenia na tablicy multimedialnej.

Nauka matematyki na wesoło to świetna zabawa!

 


Dzień Matematyki

12 marca w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Matematyki, który na stałe wpisał się w kalendarium naszej szkoły. Przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytania: Czym jest matematyka? Do czego jest potrzebna? Okazało się, że matematyka jest wszędzie i wszyscy mają z nią do czynienia codziennie. Aby uczcić ten dzień dzieci brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych, doskonaliły orientację przestrzenną, przeliczały, porównywały liczebność zbiorów, układały zbiory zgodnie z wskazówkami. Miały okazję zgłębić tajniki programowania, nie zabrakło także zabaw z kodowaniem i układaniem z kolorowych kubków wież wg wzoru i z pamięci. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna i daje dużo radości.

 


Dzień Kobiet u naszych najmłodszych

8 marca to bardzo miły dzień dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Przedszkolaki także świętowały Dzień Kobiet. Chłopcy złożyli swoim koleżankom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli drobne upominki.

 

Wszyscy chłopcy z oddziałów przedszkolnych składają Paniom i Dziewczynkom najserdeczniejsze życzenia!

 


Program „Czyste powietrze wokół nas”

Nasze przedszkolaki po raz kolejny przystąpiły do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, który jest organizowany pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Głównym założeniem tego programu było zwiększenie umiejętności dzieci dotyczących radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli przy nich palą. Przedszkolaki bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Bardzo spodobała się im maskotka programu – zielony Dinek oraz piosenka o nim. Dinuś pomagał dzieciom w rozwiązywaniu zadań, uczył współdziałania w zespole.

Zajęcia z pewnością przyczyniły się do wzrostu wiedzy prozdrowotnej naszych przedszkolaków.


Międzynarodowy Dzień Kota

17 lutego zajęcia i zabawy w grupach przedszkolnych zdominowała tematyka dotycząca obchodów Międzynarodowego Dnia Kota. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach, m.in.: namalowały kolorowe kotki, liczyły i utrwalały znaki matematyczne, układały kocie sudoku, grały w memory, obejrzały prezentację i wykonały interaktywne ćwiczenia, np. dyktando graficzne, zakodowały również trasę dla Ozobotów w kształcie głowy kota. Dzieci oglądały albumy i książki o tych miłych futrzakach oraz filmy, w których bohaterami były zabawne koty, a także opowiadali o swoich pupilach. 

Dla dzieci był to dzień pełen ciekawych i miłych doświadczeń.

 


Walentynki

W oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Walentynki. W każdej grupie odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Dzieci miały okazję poznać postać św. Walentego, tradycję tego święta oraz symbole z nim związane. Rozmawialiśmy o uczuciach, rysowaliśmy, wykonywaliśmy serduszka-walentynki, kodowaliśmy serce na macie do kodowania z kolorowych kubeczków. Ale co najważniejsze, cały dzień staraliśmy się być dla siebie mili i uprzejmi. Dzieci wychodząc z przedszkola zabierały własnoręcznie wykonane walentynki, aby wręczyć je rodzicom za ich miłość, zaś każdy przedszkolak otrzymał również słodką walentynkę w postaci czerwonego lizaka w kształcie serca.

                                                                                    To był dzień bardzo miłych wrażeń.


Bal karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Taki bal karnawałowy odbył się również w oddziałach przedszkolnych 11lutego 2021 r. Tego dnia w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, motylki, rycerzy, pokemona Pikachu, piratów, Drakulę, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach i zabawach. Odświętny wystrój sali wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na soczek oraz słodką przekąskę, jak również na pamiątkowe zdjęcia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

 

                   Serdecznie dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie balu i pięknych strojów balowych.


   Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu, to czas, w którym warto poświęcić chwilę na to, by powiedzieć dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz o tym, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”. Podczas obchodów DBI 2021 organizatorzy zapraszali do wspólnego działania, aby internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, szczególnie dla dzieci.

Tradycyjnie jak co roku również przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych włączyły się w tę inicjatywę. Celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami, które związane są z komputerem i Internetem. Dzieci poznały urządzenia, dzięki którym możemy połączyć się z Internetem, ułożyły z rozsypanki literowej napisy: INTERNET – SIEĆ.  Następnie dzięki włóczkowej sieci próbowały zrozumieć czym jest sam Internet tzw. SIEĆ.  Obejrzane bajki z serii „Owce w sieci” oraz „Sieciaki” stały się początkiem do rozmowy na temat czyhających w sieci niebezpieczeństw, a wysłuchana ciekawa opowieść o Neciu pomogła nam w opracowaniu złotych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Swoje przeżycia z zajęć dzieci odzwierciedlały w formie plastycznej  tworząc plakaty i portrety Necia, jako trasy dla Ozobotów. Wspólnie śpiewały także piosenkę Necia o internecie. Z kolorowych kubeczków kodowały obrazek komputera, zaś na wirtualnej mapie odkodowały rysunek telefonu. Na zakończenie dzieci dostały naklejki uczestnictwa w DBI.

Ten dzień był nie tylko nauką, ale i dobrą zabawą dla dzieci. 

Z pewnością do tematu powrócimy, bo dzieci tematem bezpiecznego Internetu były bardzo zaciekawione.


Zimowe zabawy na śniegu

Zima nareszcie do nas dotarła. Dlatego korzystając z jej uroków postanowiliśmy pobawić się na śniegu.    Dzieci z oddziałów przedszkolnych oddały się zimowemu szaleństwu, chętnie lepiły bałwana i rzucały śnieżkami. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Radośni, z uśmiechem na twarzach oraz z czerwonymi noskami, wróciliśmy do szkoły na ciepłą herbatkę. 

 

 


               Dzień Babci i Dziadka

  Dzień Babci i Dziadka to dzień szczególny – radosny dla wnucząt małych i dużych. Dziadkowie to wyjątkowi członkowie rodziny, którym w styczniu wszystkie wnuki pragną powiedzieć DZIĘKUJĘ za opiekę, zabawy, słodycze i dobre rady. Niestety w tym roku nie mieliśmy możliwości, by w dniu ich święta zaprosić do szkoły tych ważnych gości. Dlatego, by dać Babciom i Dziadkom odczuć, że dzieci o nich pamiętają i że bardzo ich kochają, przedszkolaki przygotowały drobne upominki.

 

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!!!


Mikołajki

Mikołajki to szczególny i wyjątkowo oczekiwany przez wszystkie dzieci dzień. Również w tym roku Mikołaj odwiedził naszą szkołę i pod przedszkolną choinką zostawił dla dzieci piękne upominki. Zanim jednak przedszkolaki otrzymały prezenty, wysłuchały „Historii św. Mikołaja” oraz obejrzały prezentację z niespodziankami i listem od samego Świętego Mikołaja przygotowaną przez Samorząd Uczniowski. W oczekiwaniu na prezenty od świętego Mikołaja dzieci śpiewały piosenki, wykonały pracę plastyczną „Portret Mikołaja”. Przedszkolaki wzięły również udział w lekcji na żywo „Jak spotkałam prawdziwego świętego Mikołaja” na kanale YouTube, w czasie której usłyszały pasjonującą opowieść o Finlandii, wiosce Świętego Mikołaja oraz reniferach. Nie zabrakło również interaktywnych zakodowanych mikołajkowych zadań.

To był bardzo miły dzień!


Dzień Górnika

4 grudnia 2020 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Górnika. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach związanych z tym ważnym świętem i dowiedziały się, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Przedszkolaki zobaczyły, jak wygląda strój galowy górników, jakimi narzędziami się posługują, obejrzeli również legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni oraz dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka. Dzieci wysłuchały orkiestry górniczej oraz wykonały górnicze czapki.  Niezwykle ciekawe okazały się zajęcia plastyczne, polegające na malowaniu węglem.

Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się, jak ważna i trudna jest praca górnika.

 


Andrzejki

Wróżby andrzejkowe to ludowy zwyczaj, którego tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dla naszych przedszkolaków andrzejki był to czas wspaniałej zabawy przy wróżbach i muzyce. Dzieci poznały tradycję wróżb andrzejkowych. Nie zabrakło wróżenia z butów, rzucania kostką, losowania kolorów czy integracyjnych zabaw z chustą. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do poznawania naszej ludowej tradycji oraz do wspólnej zabawy.

 


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto – Dzień Pluszowego Misia. Niestety dzieci nie mogły przynieść do szkoły swoich misiów, ale pomimo tego, dzień ten był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: wspólne zabawy przy muzyce, zabawy plastyczne,  degustacja ciasteczek – misiów, wspólne śpiewanie piosenek o misiach, kodowanie  na macie z kolorowymi kubeczkami, kodowanie misiowych tras dla Ozobotów. Poznaliśmy także historię tego święta. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały piękne misie z papieru, a najwięcej radości sprawiło wszystkim prezentowanie swojego misia innym oraz możliwość wspólnej zabawy.

W przyszłym roku na pewno zaprosimy do szkoły nasze najukochańsze misie, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych dowiedziały się w tym dniu, jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić o pomoc, jeśli ktoś te prawa narusza. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację oraz bajkę, w której omówione zostały wszystkie prawa każdego dziecka oraz nauczyli się piosenki „Dzieci swoje prawa mają”. Przedszkolaki wykonały również piękne plakaty, na których przedstawiły swoje prawa.

Celem wszystkich działań podjętych w tym dniu było uświadomienie dzieciom, że mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorośli powinni zawsze tych praw przestrzegać.


Akcja „Szkoła do hymnu”

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.  W ramach tej akcji dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu dzieci podczas zajęć poznawały również symbole narodowe,  zapoznały się z historią naszego kraju oraz wykonały piękne prace plastyczne związane z Polską. 

Bardzo się cieszymy, że w ten sposób mogliśmy włączyć się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków 102 rocznicy odzyskania niepodległości. 

 


CODE WEEK 2020

Tak jak w poprzednich latach i w tym roku nasza szkoła zaangażowała się w największą społeczną inicjatywę w Europie pod nazwą Code Week 2020,  realizowanej w dniach od 10 do 26 października.

„Code Week 2020” to inicjatywa, która promuje programowanie, umiejętności cyfrowe, twórcze rozwiązywanie problemów i współpracę w zespole w ciekawy i interesujący sposób.

Czas zabaw z kodowaniem był przepełniony różnymi aktywnościami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych dowiedziały się jak wiele kodów funkcjonuje w naszym codziennym życiu i świetnie się przy tym bawiły, zdobywając podstawowe kompetencje cyfrowe. Takie formy aktywności sprawiały wszystkim wiele radości i dawały satysfakcję z osiągniętego celu.  Oprócz certyfikatów uczestnictwa zdobyliśmy również Certyfikat Doskonałości w zakresie kodowania.

Cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w tę inicjatywę i nie poprzestajemy na tym, bo programować można cały rok!

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 

 


„Cała Polska programuje”

W dniach od 28 września do 9 października 2020 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w wyzwaniu „Cała Polska Programuje” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej w ramach Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci Programować”.

Głównymi celami akcji było zainteresowanie dzieci programowaniem oraz poszerzenie umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych, inspirowanie do wykorzystania robotów w nauce programowania.

Wyzwanie polegało na realizacji specjalnie przygotowanych zadań, które były bardzo ciekawe i urozmaicone. Wspólnie próbowaliśmy zaprogramować zdrowy dzień, stworzyliśmy muzyczny kod dla robota Genibot, który potem odtworzyliśmy przy użyciu kubeczków oraz na dzwonkach diatonicznych, graliśmy w zakodowaną grę planszową, kształtowaliśmy logiczne myślenie i spostrzegawczość układając wieże z kubeczków. Rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie w sieci, zakodowaliśmy jesienną ścieżkę dla Ozobotów, zatańczyliśmy „taniec” w oparciu o komendy w postaci obrazków, symboli i strzałek oraz szukaliśmy rytmów i powtórzeń, a za pomocą aplikacji i puzzli AR sprawdzaliśmy, jak wyglądały wynalazki Leonarda da Vinci. W realizacji zadań bardzo pomagały nam nowe pomoce kupione w tym roku szkolnym, np. maty do kodowania, kolorowe kubeczki, roboty Genibot.

Wszyscy pięknie pracowali rozwijając logiczne myślenie, ćwicząc zadaniowe podejście do stawianych problemów poprzez pracę zespołową. Zrealizowane wyzwania sprawiły nam dużo radości, dlatego weźmiemy udział w europejskiej inicjatywie Code Week 2020, której celem jest popularyzacja  i promocja nauki programowania.


Święto Drzewa

9 października włączyliśmy się w realizację programu „Święto Drzewa”, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. W tym dniu pogłębialiśmy wiedzę o drzewach, ich znaczeniu w życiu człowieka. Wiemy już, że drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy, drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego, jak co roku, chętnie i z zaangażowaniem wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne, dzięki czemu powstała piękna wystawa, obejrzeliśmy edukacyjne filmy oraz zasadziliśmy swoje drzewa.

 

Mamy nadzieję, że dzięki obchodom Święta Drzewa dzieci docenią rolę drzew  w przyrodzie i życiu człowieka.

Do zobaczenia za rok!

 

                 


                                      Światowy Dzień Muzyki

1 października 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Muzyki. W tym dniu również dzieci z oddziałów przedszkolnych przeniosły się do muzycznej krainy, aby razem bawić się dźwiękami. Poznaliśmy różne instrumenty muzyczne, na których próbowaliśmy grać, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. W tworzeniu muzyki pomógł nam również robot Genibot. Wspólnymi siłami ułożyliśmy kody, na podstawie których robot zagrał na różnych instrumentach melodie doskonale znane wszystkim przedszkolakom: „Wlazł kotek na płotek”, „Panie Janie”, czy „Mam chusteczkę haftowaną”. Następnie  dzieci wykonały piękne prace plastyczno-techniczne. Przedszkolaki nie tylko uważnie słuchały różnych utworów muzycznych, ale także bardzo aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych i tańcach.

                                                                                     To był świetny dzień spędzony w muzycznej atmosferze!

 


Dzień Chłopaka

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały drobne upominki oraz zabawy.

 

Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.

Wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

 

 

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

W ramach tej akcji czytaliśmy wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W tym roku poznaliśmy między innymi GANG FAJNIAKÓW: chmurkę Celinkę, słońce Sonię, kroplę Ksenię, drzewo Dobromira, smoga Stefka, fokę Franię, jarzębinowy listek Julkę, pieska Piotrusia, dębowego listka Dyzia i ważkę Wiolę. Fajniaki to superfajni przyjaciele, którzy mają supermoce, dzięki którym chronią Ziemię i dbają o przyrodę. Już wiemy, że i My możemy być superprzyjacielami przyrody.

Czytaliśmy również książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, której bohaterkami są tytułowe skarpetki. Dzieci dowiedziały się, dlaczego skarpetki zdecydowały się wyruszyć w świat i jakie przeżywały niesamowite przygody.

Wszyscy w skupieniu i zaciekawieniu słuchaliśmy bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądaliśmy kolorowe ilustracje.

Miłym przerywnikiem głośnego czytania były rozmowy, zagadki  i quizy związane z treścią czytanych opowiadań. W ramach akcji przygotowaliśmy plakaty promujące głośne czytanie, ozdobione ulubionymi postaciami z bajek oraz piękne zakładki do książek.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w szkole. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

 

 


                    Akcja sprzątanie świata

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Już od wielu lat nasza szkoła oraz oddziały przedszkolne biorą aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.

W piątek 18 września Przedszkolaki dowiedziały się, czym są odpady z tworzyw sztucznych, jaki wpływ na środowisko ma plastik oraz co to jest segregacja i recykling. Uczyliśmy się segregować śmieci do odpowiednich pojemników po wcześniejszym obejrzeniu prezentacji, podczas której przypomnieliśmy sobie zasady segregowania, sposoby ponownego wykorzystywania i odzyskiwania odpadów, opakowań i różnego rodzaju materiałów. Widząc, jak dużo jest śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas. Obejrzeliśmy filmy, dzięki którym wiemy, jak ograniczać ilość wytwarzanych odpadów i dzięki którym będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać i niszczyć środowiska. Wykonaliśmy także prace plastyczne i plakaty, które świetnie wpisały się w hasło tegorocznej akcji to: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

Śmieci mniej, Ziemi lżej!

To był bardzo udany dzień!


Jesteśmy bezpieczni

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, znaki drogowe dotyczące ruchu pieszych, zagrożenia, jakie mogą czyhać podczas zabaw w niewłaściwych miejscach oraz niebezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci zdobyły nowe wiadomości dotyczące poruszania po drodze, reagowania na sytuacje niebezpieczne oraz nauczyły się wzywania służb ratunkowych w sytuacjach, kiedy zajdzie taka potrzeba. W ramach zajęć wykonaliśmy prace plastyczne, oglądaliśmy bajki edukacyjne, nauczyliśmy się piosenki, a w czasie spacerów poznawaliśmy znaki drogowe i uczyliśmy się przechodzić przez przejście dla pieszych, które znajduje się w pobliżu naszej szkoły.


Dzień Kropki

Od kilku lat 15-go września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Również Dzieci z oddziałów przedszkolnych dołączyły do obchodów Dnia Kropki.

Wspólnie poszukiwaliśmy swoich talentów i świetnie się bawiliśmy, od samego rana ciesząc się tym dniem! Po przeczytaniu książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, odbyła się pogadanka na jej temat, a następnie oglądaliśmy film o Vashti. Wykonaliśmy także piękne kropkowane prace plastyczne. Nie mogło zabraknąć również zajęć z robotami, dla których przedszkolaki wykonały trasę – łańcuch talentów oraz wysłały nasze małe Ozoboty w zakropkowaną podróż. Na zakończenie dnia wszyscy chętni mogli zapozować do zdjęcia w kropkowej ramce.

 

To był wspaniały i niezapomniany dzień, w czasie którego odkrywaliśmy swoje talenty!