Aktualności 2020/2021

Witamy w zakładce Oddziału Przedszkolnego


Akcja „Szkoła do hymnu”

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.  W ramach tej akcji dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym dniu dzieci podczas zajęć poznawały również symbole narodowe,  zapoznały się z historią naszego kraju oraz wykonały piękne prace plastyczne związane z Polską. 

Bardzo się cieszymy, że w ten sposób mogliśmy włączyć się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków 102 rocznicy odzyskania niepodległości. 

 


CODE WEEK 2020

Tak jak w poprzednich latach i w tym roku nasza szkoła zaangażowała się w największą społeczną inicjatywę w Europie pod nazwą Code Week 2020,  realizowanej w dniach od 10 do 26 października.

„Code Week 2020” to inicjatywa, która promuje programowanie, umiejętności cyfrowe, twórcze rozwiązywanie problemów i współpracę w zespole w ciekawy i interesujący sposób.

Czas zabaw z kodowaniem był przepełniony różnymi aktywnościami. Dzieci z oddziałów przedszkolnych dowiedziały się jak wiele kodów funkcjonuje w naszym codziennym życiu i świetnie się przy tym bawiły, zdobywając podstawowe kompetencje cyfrowe. Takie formy aktywności sprawiały wszystkim wiele radości i dawały satysfakcję z osiągniętego celu.  

Cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w tę inicjatywę i nie poprzestajemy na tym, bo programować można cały rok!


„Cała Polska programuje”

W dniach od 28 września do 9 października 2020 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w wyzwaniu „Cała Polska Programuje” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej w ramach Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci Programować”.

Głównymi celami akcji było zainteresowanie dzieci programowaniem oraz poszerzenie umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych, inspirowanie do wykorzystania robotów w nauce programowania.

Wyzwanie polegało na realizacji specjalnie przygotowanych zadań, które były bardzo ciekawe i urozmaicone. Wspólnie próbowaliśmy zaprogramować zdrowy dzień, stworzyliśmy muzyczny kod dla robota Genibot, który potem odtworzyliśmy przy użyciu kubeczków oraz na dzwonkach diatonicznych, graliśmy w zakodowaną grę planszową, kształtowaliśmy logiczne myślenie i spostrzegawczość układając wieże z kubeczków. Rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie w sieci, zakodowaliśmy jesienną ścieżkę dla Ozobotów, zatańczyliśmy „taniec” w oparciu o komendy w postaci obrazków, symboli i strzałek oraz szukaliśmy rytmów i powtórzeń, a za pomocą aplikacji i puzzli AR sprawdzaliśmy, jak wyglądały wynalazki Leonarda da Vinci. W realizacji zadań bardzo pomagały nam nowe pomoce kupione w tym roku szkolnym, np. maty do kodowania, kolorowe kubeczki, roboty Genibot.

Wszyscy pięknie pracowali rozwijając logiczne myślenie, ćwicząc zadaniowe podejście do stawianych problemów poprzez pracę zespołową. Zrealizowane wyzwania sprawiły nam dużo radości, dlatego weźmiemy udział w europejskiej inicjatywie Code Week 2020, której celem jest popularyzacja  i promocja nauki programowania.


Święto Drzewa

9 października włączyliśmy się w realizację programu „Święto Drzewa”, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. W tym dniu pogłębialiśmy wiedzę o drzewach, ich znaczeniu w życiu człowieka. Wiemy już, że drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy, drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego, jak co roku, chętnie i z zaangażowaniem wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne, dzięki czemu powstała piękna wystawa, obejrzeliśmy edukacyjne filmy oraz zasadziliśmy swoje drzewa.

 

Mamy nadzieję, że dzięki obchodom Święta Drzewa dzieci docenią rolę drzew  w przyrodzie i życiu człowieka.

Do zobaczenia za rok!

 

                 


                                      Światowy Dzień Muzyki

1 października 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Muzyki. W tym dniu również dzieci z oddziałów przedszkolnych przeniosły się do muzycznej krainy, aby razem bawić się dźwiękami. Poznaliśmy różne instrumenty muzyczne, na których próbowaliśmy grać, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. W tworzeniu muzyki pomógł nam również robot Genibot. Wspólnymi siłami ułożyliśmy kody, na podstawie których robot zagrał na różnych instrumentach melodie doskonale znane wszystkim przedszkolakom: „Wlazł kotek na płotek”, „Panie Janie”, czy „Mam chusteczkę haftowaną”. Następnie  dzieci wykonały piękne prace plastyczno-techniczne. Przedszkolaki nie tylko uważnie słuchały różnych utworów muzycznych, ale także bardzo aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych i tańcach.

                                                                                     To był świetny dzień spędzony w muzycznej atmosferze!

 


Dzień Chłopaka

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały drobne upominki oraz zabawy.

 

Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.

Wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

 

 

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

W ramach tej akcji czytaliśmy wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W tym roku poznaliśmy między innymi GANG FAJNIAKÓW: chmurkę Celinkę, słońce Sonię, kroplę Ksenię, drzewo Dobromira, smoga Stefka, fokę Franię, jarzębinowy listek Julkę, pieska Piotrusia, dębowego listka Dyzia i ważkę Wiolę. Fajniaki to superfajni przyjaciele, którzy mają supermoce, dzięki którym chronią Ziemię i dbają o przyrodę. Już wiemy, że i My możemy być superprzyjacielami przyrody.

Czytaliśmy również książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, której bohaterkami są tytułowe skarpetki. Dzieci dowiedziały się, dlaczego skarpetki zdecydowały się wyruszyć w świat i jakie przeżywały niesamowite przygody.

Wszyscy w skupieniu i zaciekawieniu słuchaliśmy bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądaliśmy kolorowe ilustracje.

Miłym przerywnikiem głośnego czytania były rozmowy, zagadki  i quizy związane z treścią czytanych opowiadań. W ramach akcji przygotowaliśmy plakaty promujące głośne czytanie, ozdobione ulubionymi postaciami z bajek oraz piękne zakładki do książek.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w szkole. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.

Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

 

 


                    Akcja sprzątanie świata

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Już od wielu lat nasza szkoła oraz oddziały przedszkolne biorą aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.

W piątek 18 września Przedszkolaki dowiedziały się, czym są odpady z tworzyw sztucznych, jaki wpływ na środowisko ma plastik oraz co to jest segregacja i recykling. Uczyliśmy się segregować śmieci do odpowiednich pojemników po wcześniejszym obejrzeniu prezentacji, podczas której przypomnieliśmy sobie zasady segregowania, sposoby ponownego wykorzystywania i odzyskiwania odpadów, opakowań i różnego rodzaju materiałów. Widząc, jak dużo jest śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas. Obejrzeliśmy filmy, dzięki którym wiemy, jak ograniczać ilość wytwarzanych odpadów i dzięki którym będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać i niszczyć środowiska. Wykonaliśmy także prace plastyczne i plakaty, które świetnie wpisały się w hasło tegorocznej akcji to: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

Śmieci mniej, Ziemi lżej!

To był bardzo udany dzień!


Jesteśmy bezpieczni

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, znaki drogowe dotyczące ruchu pieszych, zagrożenia, jakie mogą czyhać podczas zabaw w niewłaściwych miejscach oraz niebezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci zdobyły nowe wiadomości dotyczące poruszania po drodze, reagowania na sytuacje niebezpieczne oraz nauczyły się wzywania służb ratunkowych w sytuacjach, kiedy zajdzie taka potrzeba. W ramach zajęć wykonaliśmy prace plastyczne, oglądaliśmy bajki edukacyjne, nauczyliśmy się piosenki, a w czasie spacerów poznawaliśmy znaki drogowe i uczyliśmy się przechodzić przez przejście dla pieszych, które znajduje się w pobliżu naszej szkoły.


Dzień Kropki

Od kilku lat 15-go września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Również Dzieci z oddziałów przedszkolnych dołączyły do obchodów Dnia Kropki.

Wspólnie poszukiwaliśmy swoich talentów i świetnie się bawiliśmy, od samego rana ciesząc się tym dniem! Po przeczytaniu książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, odbyła się pogadanka na jej temat, a następnie oglądaliśmy film o Vashti. Wykonaliśmy także piękne kropkowane prace plastyczne. Nie mogło zabraknąć również zajęć z robotami, dla których przedszkolaki wykonały trasę – łańcuch talentów oraz wysłały nasze małe Ozoboty w zakropkowaną podróż. Na zakończenie dnia wszyscy chętni mogli zapozować do zdjęcia w kropkowej ramce.

 

To był wspaniały i niezapomniany dzień, w czasie którego odkrywaliśmy swoje talenty!