Aktualności 2018/2019.

Witamy w zakładce klas 1-3


 

We wtorek 11.06.2019 r. uczniowie klas II wzięli udział w warsztatach, których motywem przewodnim była szeroko rozumiana kultura oraz wartości z nią związane. Uczennice IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu biorące udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” realizowały autorski projekt społeczny pt. „Łapki na kulturę”. Podczas trzygodzinnego spotkania realizatorki projektu starały się przekonać dzieci, że kultura może być interesująca, a wszystko, co robią ma wpływ na jej kształtowanie.

Zajęcia miały na celu wyrobienie wśród młodych odbiorców świadomości artystycznej, wrażliwości estetycznej i potrzeby obcowania ze sztuką. Składały się z kilku modułów, zaś kultura pokazana została w bardzo szerokim znaczeniu. Była kultura jako zabawa, jako maniery, nauka szacunku dla innych oraz kultura w ujęciu sztuki i twórczości. Jednym z głównych elementów zajęć było stworzenie mapy myśli, dzięki której udało się uzyskać informację na temat tego, czym według dzieci jest kultura. Dzięki muzyce, dynamicznej formule zajęć uczniowie byli w ciągłym ruchu i nie mieli czasu na nudę. Prezentacja utworu „Despacito” na skrzypce, zabawy taneczne, prezentacje multimedialne, prace plastyczne oraz eksperyment psychologiczny pozwoliły na realizację celów projektu i przyczyniły się do popularyzacji kultury wśród najmłodszych.

Na zakończenie warsztatów każdy odciskiem swojej dłoni potwierdził, że będzie dbał o kulturę i rozwijał swoje pasje. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, wspólnie wymyśliliśmy nasze hasło „Łap kulturę” i takim wesołym okrzykiem zakończyliśmy spotkanie.

Bardzo serdecznie dziękujemy realizatorkom warsztatów:

Paulinie, Sarze, Julii i Gabrysi

za miło spędzony czas i ciekawe, pouczające zajęcia.


Dzień Dziecka

1 czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole to również był niezwykły dzień. Nauczyciele i rodzice przygotowali dla uczniów moc atrakcji. Część klas postawiła na sport, gry i zabawy ruchowe. Rozwijaliśmy tężyznę fizyczną i świetnie się bawiliśmy na placu zabaw oraz na boisku szkolnym. Były zawody w biegach, skokach na skakance, tor przeszkód. Inni mieli możliwość „dekorowania” placu szkolnego kolorowymi kredami. Jeszcze inni przygotowywali zdrowe kanapki, pełne witamin. Było pysznie i kolorowo, a po uczcie przyszedł czas na tańce i konkursy.

Po udanym dniu wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.

 


Warsztaty przyrodnicze

28 maja 2019 r. uczniowie klasy IIa i IIb uczestniczyli w warsztatach promujących życie i działalność znakomitego fotografa przyrody i filmowca Artura Tabora – Honorowego Obywatela Gminy Jedlnia – Letnisko. Warsztaty prowadziła p. Jolanta Tabor. Opowiadała nam o Kozienickim Parku Krajobrazowym, który stwarza korzystne warunki życia wielu gatunkom, jest również dla nich bezpiecznym schronieniem. Aby przekonać się, jak pomysłowymi budowniczymi są zwierzęta, zachęcała miłośników przyrody do wędrówek po parku. Obejrzeliśmy również prezentację zdjęć autorstwa pana Artura Tabora. Kolejnym punktem naszego spotkania były zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których uczniowie wykonali papierowe sowy.

To było ciekawe i pouczające spotkanie.

 


Lekcja bankowości

We wtorek odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielką banku PKO BP
z Radomia. Tym razem w tajniki bankowości wdrażani byli uczniowie klasy II a, II b i III a. Dzieci poznały historię pieniądza oraz nominały monet i banknotów, poznały również podstawowe produkty bankowe. Pod koniec zajęć sprawdziliśmy swoją wiedzę w quizie dotyczącym świata finansów. Jak się okazało, niektórzy uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu bankowości i otrzymali pamiątkowe nagrody.

Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

 


Święto Polskiej Niezapominajki w naszej szkole

 

Święto Polskiej Niezapominajki jest to święto przyrody, obchodzone corocznie właśnie 15 maja. Ma na celu promowanie walorów przyrody i przypominanie o ochronie środowiska oraz zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie w pamięci: osób nam bliskich, przyjaciół i ważnych chwil z życia, miejsc czy sytuacji.

 

 

 

 


Dzień Otwarty Szkoły

Dnia 22.03.2019 w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla uczniów, którzy  w roku szkolnym 2019/20 rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych. Dzieciom towarzyszyli Rodzice. Dzień ten był okazją do spotkania z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami uczącymi poszczególne klasy, a także do pokazania Gościom panującego w szkole klimatu: życzliwości, otwartości i akceptacji. Mamy nadzieję, iż główne założenia naszego przedsięwzięcia spełniły oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Zatem do zobaczenia we wrześniu.

 

 


Dash i Dot w naszej szkole

ZESTAW WONDERW marcu naszą szkołę odwiedziły wesołe roboty: Dash i Dot, które poprzez zabawę wprowadziły dzieci w świat programowania. Mieliśmy możliwość programowania robotów przy użyciu darmowych aplikacji na tablet lub smartfon. Zorganizowane zajęcia pozwoliły na rozwijanie kluczowych w dzisiejszych czasach umiejętności, takich jak logiczne myślenie, współpraca oraz kreatywne podejście podczas rozwiązywania problemów.

Zabawę z robotami zaczęliśmy od zrobienia „prawa jazdy” na roboty, a następnie, w zależności od umiejętności uczniów, przeszliśmy do trudniejszych zadań. Wszyscy świetnie się bawili budując labirynty, a następnie przeprowadzając robota wyznaczoną ścieżką, układając klocki w aplikacji „Blockly” i tworząc programy, by robot poruszał się w odpowiednim kierunku i wydawał dźwięki. Dzięki dodatkowym akcesoriom mogliśmy komponować własną muzykę i kodować znane melodie, które następnie na cymbałkach grał Dash, zaś dzięki wyrzutni w zabawny sposób dowiedzieliśmy się jak działa dźwignia.

Zajęcia z robotami były dla uczniów okazją do zmierzenia się ze sztuką kodowania w aplikacjach dedykowanych robotom Wonder. Był to czas wypełniony zabawą oraz kreatywną nauką. Ciężko było nam pożegnać się z robotami, ale mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję się z nimi spotkać.

Bardzo dziękujemy Wonder Polska http://www.wonderpolska.pl/ za wypożyczenie zestawu Dash&Dot.

 


Starsi uczniowie uczą młodszych kolegów

W ramach akcji „Bezpieczny Internet”, prowadzonej w lutym w naszej szkole, uczniowie klasy VII a wraz z nauczycielem informatyki, panią Iwoną Sytą, przeprowadzili zajęcia dla młodszych kolegów na temat bezpiecznego zachowania w sieci. Pierwszą cześć zajęć poprowadziła pani Iwona Syta, w czasie której uczniowie poznali zasady netykiety. W drugiej części, przy współpracy ze starszymi kolegami, młodsi dowiedzieli się, jak bezpiecznie wyszukiwać informacje w sieci.

W myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu „Działajmy razem!”, starsi uczniowie mieli możliwość bezpośredniego, osobistego angażowania się w zaplanowanie, prowadzenie i realizację lekcji. Dawała ona możliwość podzielenia się swoją wiedzą z młodszymi w przystępny sposób. Uczniowie w roli nauczycieli byli bardzo kreatywni, serdeczni i otwarci, zaś młodsi uczniowie chętnie współpracowali ze swymi kolegami.

Taka forma współpracy była urozmaiceniem procesu dydaktycznego i jedną z form wspierania kształcenia. Koledzy ze starszej klasy opowiadający o tym, jak rozwiązać zadanie i wspólnie ćwiczący tę umiejętność z młodszymi uczniami potrafili przekazać swą wiedzę w ciekawy sposób.

Dziękujemy bardzo pani Iwonie Sycie oraz uczniom klasy VII a, szczególnie, że przeprowadzenie takich zajęć łączących różne grupy wiekowe nie było łatwe. Udało się jednak znaleźć wspólny mianownik,  który sprawił, że porozumienie było możliwe i dawało satysfakcję każdej ze stron.

 


Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.Tego dnia uczniowie klas 0-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Młodsza społeczność szkoły przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych, wyruszyła w kolorowym korowodzie z Marzanną, by odpędzić tegoroczną mroźną zimę. Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami przepędzały zimę. Powróciliśmy do swoich sal z uśmiechem i nadzieją, że wkrótce zawita  upragniona wiosna.

 

 


Z wizytą w „Akademii robotyki LEGO”

  W piątek  15 marca 2019 r. klasy I a, I b i III b wybrały się  z wizytą do „ Akademii  robotyki LEGO”. W czasie zajęć uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności w zakresie podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych; technik oprogramowania oraz rozwiązywania problemów projektowych. Oprócz nauki była to również wspaniała zabawa, bo któż z nas nie lubi bawić się klockami LEGO? Na zakończenie zajęć  czekał na nas  słodki poczęstunek.

 

 


Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

W piętek 8 marca 2018 r. z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy II a, II b i III a udali się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na wystawę pt.: „TU CZY TAM? WSPÓŁCZESNA POLSKA ILUSTRACJA DLA DZIECI”. Podczas zwiedzania wystawy zapoznaliśmy się z różnymi ilustracjami i ich autorami. Dowiedzieliśmy się czym jest ilustracja, jak powstaje i jaka jest jej rola w koncepcji książki obrazkowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się magiczne skrzynki, w których ukryte były ilustracje. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach edukacyjnych pt. „Od deski do deski”, na których wykonali własne okładki do książki techniką kolażu. Młodzi ilustratorzy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Ich ilustracje były kolorowe i ciekawe. Po lekcji muzealnej i warsztatach udaliśmy się na spacer po parku, gdzie podziwialiśmy współczesne rzeźby. Wyprawa dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń.

Miłym akcentem tego dnia były życzenia od chłopców dla wszystkich dziewczynek z okazji Dnia Kobiet.

 


        

Dzień Bezpiecznego Internetu – Działajmy razem!

W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu wychowawcy wraz z uczniami podjęli szereg działań, by propagować bezpieczny dostęp do zasobów internetowych oraz kulturę szacunku w sieci. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w licznych zajęciach i pogadankach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Obejrzeli filmy pt. „Plik i Folder”, „Owce w sieci”, zapoznali się ze stroną „Sieciaki.pl”. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantem, które dotyczyło cyberbezpieczeństwa oraz netykiety. Zadania bezpieczeństwa w sieci były również realizowane poprzez udział uczniów klas III w programie „Wspólne kroki w Cyberświecie” Fundacji Poza Schematami. Celem tego projektu było ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego Internetu oraz mediów elektronicznych oraz ochrona przed uzależnieniem od nich. Jako podsumowanie tych działań uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w „Grze terenowej”, polegającej na odszukaniu oraz wspólnym wykonaniu zadań. Hasło końcowe to: „Rozważnie i odważnie odkrywamy Cyberświat!” Uczestnicy otrzymali Certyfikat Cyberzucha. W ramach akcji „Bezpieczny Internet – starsi uczą młodszych”, uczniowie klasy VIIa przeprowadzili zajęcia dla młodszych na temat bezpiecznego zachowania oraz wyszukiwania informacji w sieci. Na zajęciach informatycznych wspólnie tworzyliśmy aplikacje i quizy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu na platformie LearningApps oraz wykonaliśmy projekty w programie Paint pt. „Co zagraża nam w Internecie?”. Poznaliśmy przygody Kasi i Kuby Pieniążka z książki „Junior bezpieczny w sieci. Cyberporadnik dla dzieci i dorosłych”. Rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki, quizy, układaliśmy rozsypanki wyrazowe oraz puzzle. Gazetki ścienne w salach i na korytarzu szkolnym promowały bezpieczne witryny internetowe oraz  zawierały informacje o cyberprzemocy i cyberbezpieczeństwie.

Realizacja powyższych zadań umożliwiła uczniom poznanie i utrwalenie zasad odpowiedzialnego korzystania z zasobów sieci.

 


Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
„Koziołek Matołek zwiedza Polskę”

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Koziołek Matołek zwiedza Polskę”.
Konkurs zorganizowany był przez PSP im. K. Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i z okazji 135 rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Celem konkursu była popularyzacja twórczości patrona, rozwijanie zainteresowania pięknem naszego kraju oraz rozwijanie zainteresowań uczniów. Na konkurs zgłoszono 46 prac uczniów z różnych szkół. W styczniu 2019 r Komisja Konkursowa ogłosiła laureatów konkursu.

Miło nam zakomunikować, że wśród laureatów znalazło się czworo uczniów z naszej szkoły.

Kategoria klas 0 – I
II miejsce zajęła Zofia Porzyczka z kl. I b
/opiekun pani Ewa Mąkosa/

Kategoria klas II – III
III miejsce zajął Filip Żelisko
wyróżnienie – Zuzanna Stachowicz kl. III a
Karol Stysiek kl. III a
/opiekun pani Anna Suchowska/

Gratulujemy!!!!

Laureaci konkursu i wszyscy jego uczestnicy, odebrali nagrody z rąk Dyrektora Szkoły Pana Leszka Pożyczki na apelu szkolnym.

 

 

 


Najmłodsi recytują wiersze patriotyczne

21 lutego 2019 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Diecezjalnego Konkursu Patriotycznego pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę”. W eliminacjach uczestniczyło 15 uczniów z kl. II – III i oddziału przedszkolnego.
Uczniowie razem z nauczycielami wybrali wiersze polskich poetów, pośród których znalazły się:
„Taki kraj”, „Ojczyzna”, „Wiślana Syrenka”, „Moja mała Ojczyzna”, „Polska”, „Moja Ojczyzna”, „Ziemia rodzinna”, i wiele innych. Uczniowie z zadania wywiązali się bardzo dobrze, z dużym zaangażowaniem i przejęciem recytując przygotowane utwory. Komisja Konkursowa miała trudny wybór.

 

 


Zabawa karnawałowa

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 19 lutego 2019 roku. Na pięknie udekorowanej sali zabaw „Cztery Słonie”, która na czas karnawału zamieniła się w dziką dżunglę, tropiliśmy dzikie zwierzęta, odtańczyliśmy szalone tańce. Tańczyliśmy solo i parami, z podskokami i obrotami – to była świetna zabawa i działo się! Pozostałą energię wykorzystaliśmy na konstrukcji ze zjeżdżalniami, torem przeszkód, trampoliną oraz kuleczkami. Ponadto uczestniczyliśmy w zabawach animacyjnych i konkurencjach zespołowych. Czekało na nas również malowanie buziek, modelowane baloniki oraz poczęstunek. Jak na prawdziwy bal karnawałowy przystało nie zabrakło pięknych strojów.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca. Czas dobrej zabawy upływał bardzo szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Wszystkim dzieciom dziękujemy za tak liczne przybycie na bal karnawałowy oraz za wspaniałą wspólną zabawę.

Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 


Połączyło nas „Sprzątanie świata”

 

We wrześniu nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji – Sprzątanie Świata – 2019. Wykonaliśmy wtedy różne działania edukacyjne i lokalne na rzecz środowiska. Wzięliśmy także  udział w Ogólnopolskim Konkursie – Lokalna Kampania Informacyjna „Akcja segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej!”. Komisja Konkursowa doceniła nasze działania i przyznała naszej szkole – Wyróżnienie specjalne!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 

 

 


Walentynki 2019

 

14 lutego 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole w wyjątkowy sposób. W tym dniu dominowały serduszka i kolor czerwony. Mówiliśmy o przyjaźni, miłości oraz sposobach jej wyrażania. Zorganizowaliśmy „kiermasz walentynkowy” na którym można było kupić słodkości i balony w kształcie serduszek. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 

 


Cyberprzemoc

13 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z sierż. Dominikiem Krzciukiem — policjantem Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz  o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie. Prowadzący spotkanie dokładnie omówił zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

 

 


„Jestem widoczny – jestem bezpieczny”

 

W ramach kampanii „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”,  12.02.2019r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu , który opowiadał o podstawowych zagrożeniach komunikacyjnych, czyhających na dzieci w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1 a i 1 b. Podczas spotkania dzieci  zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i otrzymały zestaw  odblasków niezbędny w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszego na drodze.


Dla Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.  W naszej szkole  również nie zabrakło takiej uroczystości przygotowanej przez uczniów kl. 1a, 1b i 3b. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.
     Uroczystość rozpoczęto od przywitania przybyłych gości.   Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoją wdzięczność za miłość i wychowanie. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, co świadczyło o zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy  na zakończenie obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami.

Spotkanie zakończone słodkim poczęstunkiem,  upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Wśród zgromadzonych gości  panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Na twarzach zebranych  można było dostrzec uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia.