Fizyka latania, rezonanse, termodynamika i fizyka w zabawkach – to główne zagadnienia tegorocznych pokazów organizowanych przez UMCS – Instytut Fizyki w Lublinie, na które nasi uczniowie od lat uczęszczają systematycznie. Nie inaczej było i w tym roku. W miniony czwartek, 22 września klasy siódme i ósme wraz z wychowawczyniami udali się rzeczone pokazy. Była to doskonała okazja do integracji, ale też poszerzenia wiedzy, która prezentowana była w niezwykle przystępny sposób. Oswojenie fizyki jednak jest możliwe. Uczniowie, choć przez chwilę, mogli poczuć się jak studenci. Z zaciekawieniem i zaangażowaniem brali udział w wykładach, które jednocześnie obrazowane były doświadczeniami. Prowadzone przez wykładowców uczelni zajęcia pozwoliły naszym podopiecznym uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, m. in.: Czy woda zawsze wrze w 100 stopniach Celsjusza? Jakie są rodzaje energii i jak zachodzą ich zmiany? Od czego zależy rozszerzalność cieplna gazów, cieczy oraz ciał stałych? Jak kula plazmowa pozwala świecić jarzeniówce? Dodatkową atrakcją było zagadnienie – fizyka w zabawkach. Przekonaliśmy się m. in., jak łatwo samemu wykonać kalejdoskop. Wycieczka, choć miała charakter edukacyjny, była bardzo udana. Okazuje się, że fizyka może i jest trudna, ale z pewnością nie nudna.

W drodze powrotnej udaliśmy się na spacer do Kazimierza Dolnego. Na rynku miasta uczniowie kupili pamiątki oraz słynne kazimierskie koguty… mieli również do wykonania zadanie, z którego wywiązali się wzorowo. Pożegnaliśmy skąpany słońcem Kazimierz i bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.