Działania prewencyjne –  dystrybucja tabletek jodku potasu na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko w sytuacji wystąpienia zdarzenia  radiacyjnego

Zgodnie z poleceniem MSWiA, Gmina Jedlnia-Letnisko realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Wydanie tabletek  mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku zbliżenia  chmury radioaktywnej do granic naszego kraju.

Na podstawie zatwierdzonego „Planu przygotowania i dystrybucji preparatów jodowych w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko” zostały wyznaczone 3 punkty dystrybucji tabletek jodku potasu:

Punkt dystrybucji Adres Mieszkańcy miejscowości
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jedlni-Letnisku Jedlnia-Letnisko, ul: Słoneczna 5 Jedlnia-Letnisko;
Siczki;

Rajec Poduchowny;
Rajec Szlachecki;
Sadków

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, „akcją” dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy gminy do 60 roku życia.

Dawkowanie preparatów ( jedna tabletka zawiera 65 mg. jodku potasu, co odpowiada 50 mg czystego jodu).

• Noworodki do 1 miesiąca życia, 12,5 mg  jodu – ¼ tabletki
  • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 25 mg  jodu – ½ tabletki
  • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 50 mg  jodu – 1 tabletka
  • Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat do 60 r. ż. 100 mg – 2 tabletki
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 100 mg – 2 tabletki

Wydanie preparatu jodku potasu w punktach nastąpi  po ogłoszeniu „akcji” w środkach masowego przekazu  przez  Ministra Spraw  Wewnętrznych  i Administracji lub przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.  Do tego momentu punkty wydawania preparatów będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach dystrybucji na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko:

1. Do punktu może zgłaszać się 1 osoba z danego adresu zamieszkania, która pobiera jodek potasu dla wszystkich domowników ( w ten sposób wydawania spowoduje, że w punkcie dystrybucji preparatu będą tylko osoby uprawnione do pobrania tabletek);
  2. Wydawanie preparatów obejmuje tylko grupy wiekowe wskazane na podstawie Rekomendacji Ministra Zdrowia / do 60-tego roku życia i należy się do tego stosować, nie wprowadzać w błąd osób wydających preparat jodek potasu, gdyż to może spowodować, że zabraknie preparatu dla grup wiekowych, które muszą otrzymać ten preparat/;
  3. Preparat osobom małoletnim podawać będą rodzice wg. wskazanych norm;
  4. Uprawnionymi do odbioru tabletek jodku potasu są osoby dorosłe;
    – osoby niepełnoletnie powinny posiadać pisemne upoważnienie rodziców lub opiekunów prawnych na pobranie tabletek jodku potasu;
  5. W pierwszej kolejności preparat będzie wydawany osobom zameldowanym/ zamieszkującym Gminę Jedlnia-Letnisko;
  6. Wydawanie preparatu jest jednorazowe;
  7. Wydawanie preparatów jodowych następuje zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu;
  8. Osoba pobierająca preparat powinna okazać dokument tożsamości;
  9. Preparat jodku potasu nie będzie wydawany osobom pod wpływem alkoholu  lub podobnie działającego środka.

Wskazania do stosowania:

Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji  substancji radioaktywnej. Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjęte tylko  i wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarczy jednorazowe podanie zalecanej dawki.

Przeciwwskazania:

•  Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Zapalenie naczyń z hipokomplementemią.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej – Gminy Jedlnia-Letnisko  i  w mediach społecznościowych.

Informujemy, że jest to działanie z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności,
w związku z informacjami dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
w Ukrainie.

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Opracował:

Inspektor Edward Nodżak