Wizyta w niezwykłym muzeum 2023

0 Comments

 

Kulturalna szkoła na Mazowszu to program, którego ideą jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Włączając się do realizacji tego niezwykle ważnego celu edukacyjnego i wychowawczego, w styczniu odwiedzaliśmy sukcesywnie mieszczące się
w zabytkowej kamienicy Gąski i Esterki fantastyczne i bardzo nowoczesne Muzeum Historii Radomia. Ponadtysiącletnie i bogate dzieje naszego miasta przedstawione zostały tu za pomocą artefaktów historycznych, ale też licznych filmowych i fotograficznych aplikacji. Przemierzając kolejne kondygnacje muzeum, poznawaliśmy dzieje powstałego już w IX wieku naszego miasta aż do czasów II wojny światowej. Każda epoka została „zamknięta”
w oddzielnej sali wystawienniczej, a w nich: eksponaty,  piktogramy, liczne aplikacje fotograficzne i  filmowe, a nawet interaktywne gry dydaktyczne. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas zwiedzane za pomocą wirtualnej rzeczywistości średniowieczne zamki czy pracowania Jacka Malczewskiego.   Mieliśmy też możliwość przebrania się w stroje epokowe, co stanowiło nie lada atrakcję. Połączenie historii z grą i zabawą spowodowało, ze wszyscy
z ogromnym zaciekawieniem i maksymalną uwagą śledziliśmy losy rodzimego miasta, a na zakończenie obejrzeliśmy film. Wizyta w Muzeum Historii Radomia zmieniła nastawienie uczniów do tejże instytucji. Od dziś nie jest to pomieszczenie z nudnymi eksponatami
w gablotach, ale „żywa” historia.