Święto Niepodległości 11 listopada – akademia

Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej Ojczyźnie i Wolności. 11 Listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary
i symbol zwycięstwa.

 Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy… Zapalmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę… 

 Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Polski bohater narodowy walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją. Polacy skazani na tułaczkę po świecie nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Jest również dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Niestety nie możemy wspólnie celebrować tego święta, śpiewać patriotyczne pieśni, wspominać bohaterów tamtych dni. Dlatego uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystość zdalną.

Akademię można zobaczyć TUTAJ

Wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w te działania serdecznie dziękujemy.