PO LEKCJACH


Rok szkolny 2015/2016



Wakacyjne wycieczki rowerowe

Więcej


Wakacje w pełni, pogoda piękna, więc uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę. Wolny czas spędzili aktywnie w stadninie koni w Jedlni Letnisko oraz nad zalewem w Siczkach pod opieką p. Agnieszki Chrzanowskiej i p. Dagmary Gajewskiej.

 

 




Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 Szkoła Podstawowa

Więcej



Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 Gimnzjum

Więcej


 



Spływ kajakowy rzeką Pilicą

Więcej

 



Projekt gimnazjalny „Życie to nie teatr…?”

Więcej


ZIELONA SZKOŁA ...to zawsze budzi entuzjazm w uczniach, od tych najmłodszych do tych najstarszych. Tak było i tym razem. W dniach od 30 maja do 3 czerwca 2016 r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły oraz uczniowie klasy 1gB  wraz z wychowawcami przebywali na "zielonej szkole" w Ośrodku Wypoczynkowym "KŁOBUK" w Nowej Kaletce położonym  nad jeziorem Gim wśród sosnowych lasów, województwo warmińsko-mazurskie. Od przyjazdu do wyjazdu wydarzyło się wiele. Niechętnie opuszczaliśmy miejsce, które zachwycało szczególnie nocą. Tak rozgwieżdżonego nieba odbijającego się w lśniącej tafli wody, nie można zobaczyć nigdzie indziej!  Zdjęcia powiedzą więcej o tym, jak i gdzie spędzaliśmy czas.

Zapraszamy do galerii wspomnień



"Mali Polacy,
wielcy Patrioci"

uroczystości towarzyszące
Świętu Konstytucji 3- go maja
w naszej szkole

Więcej



"Pomagam z uśmiechem"

Mały Wolontariat działający w naszej szkole

Więcej


Rowerami do Królewskich Źródeł

W sobotę 7 maja 2016r. nauczycielka geografii - p. Ewa Fundowicz zorganizowała wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody Królewskie Źródła w okolicach Pionek. W wyprawie wzięło udział 12 uczniów (z kl.IIIGb – A. Chrzanowska, M. Figura, J. Jaworska; IIGa – K. Giermasiński, I. Gwardiak, K. Pasek; IIGb – A. Leszczyńska; 6 – T. Fundowicz, W. Giermasińska, P. Kowalski, D. Kutkowska, A. Mąkosa) oraz nauczycielki p. Agnieszka Bińkowska i p. Ewa Mąkosa.
Do Pionek drużyna dojechała pociągiem. Podczas wyprawy dopisała piękna pogoda. Uczniowie poznali nowe miejsca, gdzie można aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas z rodziną i przyjaciółmi. Razem z p. Ewą Fundowicz przygotowali ognisko i wszyscy upiekli kiełbaski. Była chwila na rozmowy oraz grę w piłkę ale również czas na bliskie spotkania z przyrodą.

fotorelacja


    Apel Wielkanocny
    "Przez krzyż do chwały"

    Więcej


    Pierwszy Dzień Wiosny - na sportowo!

    Więcej



    Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy Jedlnia-Letnisko

    W poniedziałek 22 lutego uroczystą sesją rozpoczęła pracę  Młodzieżowa Rada  Gminy. 15 radnych, wybranych przez uczniów gminnych szkół, złożyło ślubowanie i oficjalnie rozpoczęli pełnienie swojej funkcji. Obrady otworzyła radna – seniorka, czyli najstarsza przedstawicielka dzieci i młodzieży. Pod jej kierunkiem dokonano wyboru Prezydium Młodzieżowej Rady Gminy. W tajnym głosowaniu, uczennica naszej szkoły – Natalia Zielińska- została wybrana na przewodniczącą MRG. Jesteśmy pewni, że doskonale poradzi sobie z powierzonym zadaniem. Do Prezydium weszli również Jakub Górka, jako wiceprzewodniczący i Lena Żurawska, której powierzono funkcję sekretarza.
    Radnym serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

    Relacja i zdjęcia z portalu internetowego gminy


    Pierwsza Pomoc w Naszej Szkole

    11 stycznia 2016r. w naszej szkoły gościliśmy ratowników medycznych z Jednostki Wojskowej 4938 w Radomiu– pana Marka  Pęzioła i pana Artura Marczykowskiego. Spotkanie miało na celu przeszkolenie klas III gimnazjum z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy bardzo dokładnie opowiedzieli jak należy się zachować przy udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy miał możliwość przećwiczenia resuscytacji na fantomie pod okiem specjalistów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ratowników, jak również zadawali im pytania, na które Ci z wielkim zaangażowaniem odpowiadali. Ta lekcja uświadomiła nam jak ważna jest praca ratowników medycznych i na czym ona polega. Zdobytą wiedzę uczniowie mogą przekazywać innym i przede wszystkim wykorzystywać ją w nagłych wypadkach.
    Szkolenie zostało zorganizowane i  przeprowadzone pod okiem p. Agnieszki Tkaczyk – Żylińskiej, która jako nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa ukończyła kurs udzielania pierwszej pomocy.

    fotorelacja


    Ferie zimowe

    .

     

    W poniedziałek - 1 lutego 2016 r. uczniowie gimnazjum ZSO w Natolinie wraz z nauczycielką wychowania fizycznego udali się na lodowisko MOSiR w Radomiu, aby udowodnić, że AKTYWNIE ZNACZY AMBITNIE.
    Grupę „6 wspaniałych + jedna” utworzyli: Julia Chmielewska, Oskar Galiszewski, Daria Kiraga, Kornelia Lewandowska, Monika Mąkosa, Paulina Mąkosa oraz
    p. Agnieszka Bińkowska.
    Dwie godziny jazdy na łyżwach (nauki i doskonalenia), dobrej zabawy zorganizowanej przez instruktora hokeja na lodzie (p. Dariusza Wróblewskiego - chyba) przyniosły nam wiele radości i nowych wrażeń.
    To był naprawdę dobry początek ferii zimowych.


     

    Wielki powrót

    Powróciliśmy, bo okazało się, że jesteśmy wciąż „poszukiwani”. Dopytywania, kiedy się znów pojawimy, sprawiły, że redakcja reaktywowała się i …uważajcie, bo jako wszędobylscy dziennikarze będziemy wszędzie J.

    Skład Redakcji „Lustra Szkoły”:

    Naczelny redaktor         Dawid Misterek

    Fotoedytor                       Wojtek Czerwiński / Weronika Szczęsna

    Redaktorzy                      Janek Kalbarczyk / Adam Kolasa / Ola Markowska / Szymon Siczek / Ela Włodarczyk / Marta Zielińska

    Opiekun literacki:          pani Dorota Nowak

    Opiekun składu:            pani Marzena Kamińska

    Czytaj pierwszy w tym roku numer "Lustra Szkoły".


    DZIEN PATRONA
    dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III

    Dziś trudno zliczyć ile szkół w Polsce nosi jego imię. Co roku też świętujemy Dzień Patrona- wielkie święto Kornela Makuszyńskiego, szkoły i każdego ucznia. . .
    24 lutego 2016r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona dla uczniów klas O-III Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie. Program artystyczny pt.: „Dzieci Kornela” przygotowali uczniowie z oddziału przedszkolnego 0a oraz klas IIb i IIc pod opieką wychowawczyń: Dagmary Gajewskiej, Joanny Królickiej i Justyny Fliszkiewicz.
    Aktorzy wcielili się w postacie bohaterów utworów Kornela Makuszyńskiego i przybliżyli uczniom naszej szkoły historię niektórych dzieł literackich poety . Opowiedział nam swe przygody Koziołek Matołek, przybyła wesoła Małpka Fiki Miki, dwóch takich jak Jacek i Placek również przedstawili swą historię. Mogliśmy poznać także dzieje Adama Cisowskiego, Basi, Ewy i  wielu innych. ..

    fotorelacja

    Podczas uroczystości ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego „Inspiracje twórczością Kornela Makuszyńskiego”. Pan Dyrektor Leszek Pożyczka wręczył dyplomy i nagrody.
    W konkursie plastycznym wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkoły podstawowej.
    LAUREACI KONKURSU:
    I miejsce: ZUZANNA STACHOWICZ  odział przedszkolny 0 A
    II miejsce: OLIWIA BRACH  kl. III B
    III miejsce: SZYMON KOZŁOWSKI  kl. I A
    WYRÓŻNIENIA:
    MAGDALENA MARKOWSKA kl. III
    PIOTR MICHALSKI kl. II C
    ZUZANNA SIKORA oddział przedszkolny 0 A


    Niebiański Dzień Patrona

    W dniu 27.01.2016r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Natolinie odbył się „Niebiański Dzień Patrona – Kornela Makuszyńskiego”. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko pan Piotr Leśnowolski, Przewodnicząca Rady Gminy Jedlnia Letnisko pani Bożena Grad, Kierownik Referatu Edukacji i Kultury pani Emilia Romanowska, trenerzy formacji CMG Radom państwo Monika i Cezary Gruszka.
    Podczas uroczystości pan Wójt wręczył nagrody uczniom biorącym udział w konkursie „Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”.
    Program artystyczny przygotowali uczniowie klas IGa i IIGa pod opieką wychowawczyń: pani Małgorzaty Rochowskiej i pani Edyty Wiosny. Młodzi aktorzy wspaniale zaprezentowali się w przedstawieniu.
    Uroczystość uświetnił wytęp formacji CMG Radom, który spełniał marzenia Kornela Makuszyńskiego. Zarówno gra aktorów i występ taneczny spowodował, że „czuliśmy się jak w niebie”.

    Galeria zdjęć

 


Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

 


Debata kandydatów na radnych do Młodzieżowej Rady Gminy

 


Finał Szlachetnej Paczki

w naszej szkole

 


MÓZG 2016 „ GAME i fikcja”

W czwartek 21 stycznia 2016r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z p. Agnieszką Tkaczyk-Żylińską i p. Kingą Neską wzięli udział w wystawie interaktywnej MÓZG 2016 „ GAME i fikcja” stworzonej przez uczniów przy współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Przy przygotowaniu wystawy zużyto takie gry jak DIXIT, Edulengo, LABirynt, Life is Strange i wiele innych.  Wystawa dzieliła się na rozdziały: LABirynt, Teoria chaosu, ElectricJenga, Edulego, DIXIT, VR, mGRY, Jak stworzyć grę?. Pomimo tego, że były to gry miały za zadanie pokazanie uczniom, jak wiele mają one wspólnego z naszym życiem. „Życie, to historia, którą piszemy sobą. Czy wiesz jak ją pisać? Czy wiesz jak grać w grę pod nazwą „Życie”? Wystawa dała uczniom wskazówkę jak wygrać główną nagrodę – SIEBIE”. „Rzeczywistość planszowa, rzeczywistość wirtualna, a w nim planowanie, kreatywność i poznawanie świata – nieustanny rozwój. Teraz już wiedzą: „Twoje decyzję wpływają na wszystkich”.  Po wystawie uczniowie ZST pokazali naszym uczniom ofertę edukacyjną jaką oferuje szkoła.


Dzień Kultury Krajów Niemieckojęzycznych

    Drużyny z dziesięciu gimnazjów wzięły w czwartek udział w Dniu Kultury Krajów Niemieckojęzycznych, który już po raz piąty odbył się w Publicznym Gimnazjum numer 10. Były ciekawe warsztaty, konkursy i prezentacje, mające na celu popularyzowanie wśród młodzieży języka niemieckiego, i motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy. (...)

    Uczniowie Gimnajum w Natolinie zajęli II miejsce w konkursie na najciekawszą pracę plastyczną na temat pozytywnych skojarzeń uczniów z dowolnym krajem/krajami niemieckojęzycznymi.


    Młodzieżowa
    Rada Gminy

    17 października 2015 roku po raz pierwszy zebrała się Młodzieżowa Sesja Rady Gminy. Wzięła w niej udział młodzież  i dzieci gminnych szkół. Młodzi radni zapoznali się z zasadami pracy Rady Gminy, złożyli uroczyste ślubowanie oraz dokonali krótkiego przedstawienia  swojej osoby.

    Warsztaty...


"Bezpieczny dom"

W dniach 10 oraz 21 XII 2015 r. uczniowie klas I a,b,c oraz IIIb wraz z wychowawcami uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny dom” oraz ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ognik”w Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. W pierwszej części zajęć uczniowie uczyli się postępowania w razie zauważenia pożaru, mogli zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujniki dymu i czadu, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń, sprawdzali też jak nagrzewają się drzwi, za którymi się pali. Dowiedzieli się, na co uważać, żeby nie doprowadzić do pożaru, czy jak bezpiecznie używać domowych sprzętów. Obejrzeli pouczające filmy edukacyjne. Druga część zajęć odbyła się w garażach, gdzie oglądali  wozy strażackie, sprzęt gaśniczy i ratunkowy. Mieli również możliwość obserwowania wyjazdu do prawdziwej akcji ratowniczej. Zajęcia były pouczające, bardzo ciekawe, a radomscy strażacy uświadomili dzieciom jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i jak właściwie zachować się w sytuacji, gdyby przyszło zmierzyć się z prawdziwym zagrożeniem.
Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa.

fotorelacja

Również uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z p. Agnieszką Tkaczyk-Żylińską i p. Kingą Neską21 stycznia 2016 r. odwiedzili „Bezpieczny dom” znajdujący się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Tam odbyło się spotkanie ze strażakami, którzy opowiadali uczniom o swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz wymaganiach, jakie musi spełnić kandydat na strażaka. Przedstawili również najważniejsze zasady postępowania podczas pożaru, opowiedzieli o rozprzestrzenianiu się dymu, sposobie działania czujników dymu i czadu. Zaprezentowali też jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mogli się przekonać, jak nagrzewają się drzwi, za którymi się pali. Dowiedzieli się, na co uważać, żeby nie doprowadzić do pożaru, a także jak bezpiecznie używać domowych sprzętów. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uczniowie wyszli z niego wzbogaceni o nową wiedzę.


     

     

    Lekcja otwarta w VII LO
    im. K. K. Baczyńskiego w Radomiu

    W piątek 27 listopada 2015r. uczniowie klas trzecich gimnazjum naszej szkoły razem z p. Joanną Ludwińską
    i p. Ewą Jarzyńską wzięli udział w lekcji otwartej zorganizowanej w VII Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Radomiu przez nauczycielki tej szkoły p. Beatę Drążyk-Ołtarzewską i Ewę Kulczycką.

    Więcej...


    25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Święto Pluszowego Misia upłynęło pod hasłem: „MIŚ PROMUJE CZYTANIE”. Nasz Pluszowy Przyjaciel skończył w tym roku już 113 lat i wybrał się do szkoły, aby poznać nowych przyjaciół i nauczyć się wielu nowych rzeczy. Odwiedzając bibliotekę szkolną w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Natolinie był zaskoczony, iż jest bohaterem wielu bajek dla najmłodszych dzieci, bo Uszatek, Koralgol i Kubuś Puchatek to postacie ponadczasowe. (...) więcej

    fotorelacja


    Więcej

    Wolność kocham i rozumiem...

      Wieczornica "Polaków Drogi do Wolności"

      W dniu 10 listopada 2015 roku o godzinie 17:00 odbyła się wieczornica "Polaków Drogi do Niepodległości". Młodzi wykonawcy w montażu słowno- muzycznym uczcili pamięć Polaków, którzy walczyli o wolność i tożsamość narodową. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Wójt Gminy Jedlania- Letnisko Piotr Leśnowolski, Przewodnicząca Rady Gminy Bożena Grad wraz z radnymi, Kierownik Referatu Edukacji Kultury i Sportu Emilia Romanowska, Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej Jerzy Chrzanowski, Dyrektor Wydziału Edukacji w Radomiu Anna Ostrowska,sołtysi oraz rodzice.



    Program Doradztwa Zawodowego

     

    Więcej


    Jesienny koncert

    Za oknem listopadowa pogoda, a u nas w sali pogodnie, gwarno, wesoło i kolorowo. Tak było 30 listopada 2015r., kiedy to wszystkie dzieci świętowały "Jesienny Koncert". Na ten koncert zaprosiliśmy Dyrekcję Szkoły oraz Rodziców. W swoim programie artystycznym dzieci zaprezentowały wesołe tańce, piosenki, recytacje wierszy i krótkie inscenizacje. 
    Obcowanie z muzyką w każdej postaci jest rozwijające i twórcze. Jesienny koncert wywołał radość i umożliwił dzieciom prezentację ich zdolności, umiejętności. Wzmocnił u dzieci poczucie własnej wartości. Licznie zgromadzeni goście nagrodzili małych artystów gromkimi brawami.

    A oto fotorelacja z koncertu:


    Warszawa – 11 XI 2015

    Pani Maria Trzos (nauczycielka historii i WOS-u)
    wzięła udział
    w XXVII Biegu Niepodległości w Warszawie
    - 10 km pokonała w czasie 01:08.21
    - startowała z numerem 3852


Spotkanie z panią Joanną Marią Chmielewską

    25 listopada 2015r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu z panią Joanną Marią Chmielewską. Miało to miejsce w Bibliotece Publicznej Miejskiej, filia nr 3 MBP w Radomiu, na ulicy Królewskiej 5. Joanna Maria Chmielewska - pedagog, autorka książek dla dzieci (powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, seria poetycka „Zaczarowane rymowanki”) i dla dorosłych („Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”). (...) więcej

    fotorelacja ze spotkania


      „Samo już czytanie książek kształci ludzi. Im więcej się czyta, im lepsze książki, tym bardziej kształcą one swoich czytelników."

      Stanisław Konarski

      30 października 2015r. miało miejsce już drugie spotkanie kontynuujące w naszej szkole akcję „Mądra Szkoła Czyta Dzieciom” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
      W tym wyjątkowym dniu uczniowie klas 0- 3 mieli przyjemność wysłuchania fragmentów baśni, które pięknie przeczytali zaproszeni goście: p. Piotr Leśnowolski Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko, p. Emilia Romanowska Kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu, p. Leszek Pożyczka Dyrektor ZSO w Natolinie,p. Beata Baryłka Wicedyrektor ZSO w Natolinie, p. Barbara Arak Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlni– Letnisko, p. Paweł Lenarcik starszy sierżant sztabowy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, p. młodszy brygadier Paweł Fliszkiewicz Naczelnik Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach, p. Doktor Ewa Czerwińska i p. Elżbieta Krawczyk babcia jednej z uczennic szkoły.

      czytaj dalej / fotorelacja


      Spotkanie uczniów klas 0-III z policjantem

      Dnia 21 października 2015r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, poznały zasady zachowania się w czasie ataku psa. Uczyły się także, jak należy postępować podczas spotkania z nieznajomym.

      fotorelacja


     

      Ślubowanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej

      Tegoroczną uroczystość  dzieci rozpoczęły polskim tańcem narodowym i wspaniałym krokiem poloneza wstąpiły na salę wypełnioną rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Wśród nich zasiadał  Wójt Gminy pan Piotr Leśnowolski, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu - pani Emilia Romanowska oraz dyrektor szkoły pan Leszek Pożyczka i wicedyrektor pani Beata Baryłka. Byli również przedstawiciele Rady Rodziców z panem Dariuszem Bogatkiem na czele.

     


     

      Zbiórka makulatury, korków i butelek

      W dniach 19, 20, 21 października 2015r. odbyła się w naszej szkole zbiórka odpadów: makulatury, plastikowych korków
      i butelek oraz baterii. Ogółem zebrano:
      6000,4 kg - makulatury:
      496 kg - korków;
      85,9 kg- plastikowych butelek

      Koordynatorzy akcji: Anna Kozik, Agnieszka Chrzanowska, Dagmara Gajewska
      Współpraca LOP - Anna Suchowska

    Szczególowe wyniki zbiórki.


     

     

      Europejski Dzień Języków

      28 września 2015r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodzony był Europejski Dzień Języków. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, dołożyli wszelkich starań, aby ta uroczystość na długo pozostała w pamięci. Prym wiodły najpopularniejsze i najczęściej nauczane języki: angielski, niemiecki, francuski i włoski. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali tematyczny wystrój szkoły.


Uczniowie klasy 2c i 3a na lotnisku

7 października 2015r. klasa 2c i 3a wybrała się na wycieczkę na lotnisko wojskowe w Radomiu. Swoją podróż rozpoczęliśmy od przejazdu busem i spaceru do jednostki wojskowej. Przy bramie powitała nas pani przewodnik. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w hangarze, gdzie wiele dowiedzieliśmy się o budowie samolotów typu orlik i bryza. Mogliśmy też do nich wsiąść i zobaczyć jak pracują piloci i mechanicy. Po wyjściu z hangaru zwiedzaliśmy sztab. Najciekawszy okazał się symulator lotów. Każdy uczeń miał okazję pokierować samolotem. Po wyjściu ze sztabu udaliśmy się do Klubu Garnizonowego. Zwiedzaliśmy tam salę tradycji, w której zgromadzono wiele pamiątek, oraz oglądaliśmy wystawę samolotów. To była naprawdę ciekawa wycieczka.

fotorelacja


     

      Wycieczka do Pacanowa

      "...Wycieczka do Pacanowa była jedną z najciekawszych i magicznych ze wszystkich, na jakich do tej pory byliśmy. Zawsze będziemy pamiętać, co zobaczyliśmy w mysiej norze. Chcielibyśmy jeszcze raz tam pojechać."

      Przeczytaj pełna relację uczniów / fotorelacja