KODEKS UCZNIA
ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH
W NATOLINIE.


Kodeks Ucznia zawiera prawa i obowiązki uczniów naszej szkoły. Zobowiązuje ich do rzetelnej nauki, tworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, okazywania szacunku dorosłym i kolegom. Zachęca do stawiania sobie najwyższych wymagań na miarę własnych możliwości i skłania do realizowania ambitnych celów w każdej dziedzinie życia.

Kodeks określa zasady współżycia uczniów i nauczycieli, których powinno łączyć zrozumienie, życzliwość i szacunek. Tworzy warunki dla samorządności, partnerstwa i ponoszenia współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły, tym samym przygotowuje ich do dorosłego życia obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie niezbędnych warunków umożliwiających pełną realizację postanowień Kodeksu.

Każdy członek społeczności szkolnej -jako człowiek - bez względu na swój wiek i funkcje w szkole, ma PRAWO do szanowania swej godności, dobrego imienia oraz własności osobistej ze strony innych. Każdy ma OBOWIĄZEK poszanowania godności, dobrego imienia i własności pozostałych osób. Jeśli ma przyznaną władzę, powinien dbać o dobro innych.


I. PRAWA UCZNIA
II. OBOWIĄZKI UCZNIA
III. REGULAMIN ZAJĘĆ NADOBOWIĄZKOWYCH
IV. WYRÓŻNIENIA , NAGRODY I KARY
V. TRYB ODWOŁYWANIA SIĘ OD KAR, DOCHODZENIA PRAW UCZNIA



UCZEŃ MA PRAWO:


1. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się w tym roku kalendarzowym,
w którym kończy ono 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dużej jednak niż do końca roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 18 lat.
2. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może rozpocząć dziecko, które przed dniem l września kończy 6 lat.
3. W uzasadnionych przypadkach rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok. Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły lub o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
4. Do sześcioletniej szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę przyjmuje się:
a) z urzędu – dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły,
b) na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) – dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, jeżeli w klasie są wolne miejsca. Przyjęcie dziecka spoza obwodu wymaga zawiadomienia dyrektora szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka,

UCZEŃ MA PRAWO DO:
§ 1
I. Właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny umysłowej, życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie dydaktycznym:
lekcja:
A/ Znajomości celu lekcji, swoich zadań lekcyjnych, jasnego i zrozumiałego dla innych przekazu treści lekcji;
B/ Zadawania pytań nauczycielowi w przypadku natrafienia na trudności w toku lekcji;
C/ Jednego zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji z każdego przedmiotu w ciągu semestru, a pozostałe dopuszczalne są jedynie z przyczyn obiektywnych i losowych;
formy kontroli postępów w nauce:
A/ Do najwięcej trzech prac klasowych w ciągu tygodnia, przy czym nie więcej niż jednego sprawdzianu dziennie;
B/ Sprawdziany „ kartkówki" i bieżące odpytywanie z lekcji mogą odbywać się częściej, a ich zakres nie może obejmować więcej, niż materiał z trzech ostatnich tematów lekcyjnych. Termin każdej pracy klasowej, lekcji powtórzeniowej, powinien być określony przez nauczyciela z tygodniowym wyprzedzeniem;
C/ Wyniki prac uczeń powinien znać najdalej po dwóch tygodniach;
UWAGA!!!
Jeśli znajomość terminów sprawdzianów będzie wykorzystywana do różnych uników, wagarów, ucieczek, to nauczyciel ma prawo do nie podania terminu sprawdzianu;
zeszyt ucznia:
A/ Prowadzenie zeszytu jest obowiązkowe, (jeśli wymaga tego nauczyciel), w formie uzgodnionej z prowadzącym zajęcia;
praca domowa:
A/ Do wolnych od prac domowych świąt, ferii;
B/ Do usprawiedliwienia niewykonania pracy domowej z bardzo ważnych powodów.
ocena:
A/ Do sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz ustalonych sposobów kontroli postępów w nauce.
B/ Poinformowania co do kryteriów i zasad , jakie stosuje przy ocenianiu nauczyciel.
C/ Sprawiedliwości i jasności przy ocenianiu.
D/ Zgłoszenia chęci poprawienia oceny z pracy klasowej i uwzględnienia tej prośby przez nauczyciela w ustalonym przez oceniającego terminie.
E/ Do oceny z zachowania wystawionej zgodnie z regulaminem oceniania. Tryb wnioskowania o ponowne wystawienie oceny określony jest odpowiednimi przepisami.

II. Uczeń ma prawo do opieki wychowawczej, warunków pobytu w szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej oraz poszanowania jego godności.

III. Uczeń ma prawo do pomocy w przypadku trudności w nauce, korzystania z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego i zawodowego. Do uwzględniania przez nauczycieli zaleceń wydawanych przez lekarzy, psychologów, pedagogów potwierdzonych dokumentami. (dotyczy to również dysleksji i dysortografii).

IV. Uczeń ma prawo do swobodnego wyrażania myśli przekonań w szczególności dotyczących życia szkoły, a także światopoglądowych i religijnych, jeżeli nie narusz tym dobra innych osób.

V. Uczeń ma prawo do rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów. Korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych oraz księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych.

VI. Uczeń ma prawo korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć lekcyjnych;

VII. Uczeń ma prawo wpływania na życie szkoły poprzez działalność samorządową oraz zrzeszania się w organizacjach działających w szkole;

VIII. Uczeń ma prawo nauki religii w szkole na podstawie ustnej deklaracji rodziców lub opiekunów, dni wolnych od zajęć dydaktycznych bez pracy domowej (nie dotyczy przedmiotów odbywających się tylko w poniedziałek i piątek).

IX. Uczniowie mają prawo poprzez działalność samorządową, pod opieką wychowawcy organizować imprezy klasowe i szkolne:
a/ Dzień Wiosny
b/ Prima Aprilis – dopuszcza się w tym dniu kulturalne i w dobrym tonie żarty na terenie szkoły,
c/ Święto Szkoły,
d/ Dzień Dziecka i Sportu,
e/ imprezy klasowe: Andrzejki, Mikołajki, Walentynki itp., po zajęciach lekcyjnych.
Samowolne opuszczanie szkoły w trakcie ww. imprez jest niedozwolone.
X. Uczeń ma prawo w szczególnych przypadkach orzeczonych przez lekarza i Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, ze względu na stan zdrowia, do nauczania indywidualnego w domu.
XI. Każdy uczeń ma prawo do uzyskania pomocy w nauce ze strony nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego, samorządu klasowego, rady rodziców - zarówno w przypadku zagrożenia oceną niedostateczną, jak i chęcią ugruntowania i poszerzenia swoich wiadomości i rozwoju zainteresowań.
XII. W szczególnych przypadkach (dłuższa, usprawiedliwiona nieobecność ucznia) uczeń ma prawo do korzystania z indywidualnych konsultacji z nauczycielem w czasie wspólnie uzgodnionym.
XIII. Po zakończeniu klasyfikacji w I semestrze (przed feriami zimowymi), nauczyciel nie wpisuje do dziennika ocen na nowy semestr.


UCZEŃ MA OBOWIĄZEK:


§ 2
I. Uczeń ma obowiązek regularnie i punktualnie uczęszczać na zajęcia szkolne, znać i stosować się do regulaminów obowiązujących w szkole (świetlica, biblioteka, szatnia, sala gimnastyczna, boisko szkolne) oraz przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły, a zwłaszcza:
a/ zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły;
b/ szanować i ochraniać przekonania i własność innych osób;
c/ przeciwstawiać się przejawom brutalności;
d/ dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne i swoich kolegów;

e/ dbać o dobro, ład i porządek w szkole;

f/ brać aktywny udział w lekcjach oraz uzupełniać braki wynikające z absencji, prowadzić starannie zeszyt i wykonywać prace domowe zgodnie z wymogami nauczyciela przedmiotu;

g/ przestrzegać regulaminów pomieszczeń szkolnych wynikających ze specyfiki ich przeznaczenia (pracownie, świetlica, biblioteka, szatnia, zajęcia wychowania fizycznego, ... );

h/ zostawiać okrycia wierzchnie w szatni.

II. Uczniom zabrania się wnoszenia na teren szkoły środków zagrażających życiu i zdrowiu.

III. Uczniowie mają obowiązek szanować sprzęt szkolny oraz wyposażenie klas i innych pomieszczeń. Za wyrządzoną szkodę odpowiada materialnie uczeń, który ją wyrządził lub grupa uczniów przebywająca w miejscu jej dokonania.

IV. Dyżurni klasowi dbają o przygotowanie sali do lekcji oraz kontrolują jej stan po skończonych zajęciach.

V. Uczniowie nie mogą opuszczać terenu szkoły podczas przerw.

VI. Zwolnienie z lekcji może nastąpić wyłącznie na pisemną lub osobistą prośbę rodzica.

VII. Każdy uczeń ma obowiązek posiadania przy sobie dzienniczka, jako podstawowego dokumentu umożliwiającego kontakt ze szkołą. Wszystkie zwolnienia powinny być od notowane w dzienniczku.

VIII. Uczeń ma obowiązek usprawiedliwić każdą nieobecność niezwłocznie po przyjściu do szkoły, nie później jednak niż do tygodnia, licząc od ostatniego dnia nieobecności. Po tym terminie nieobecności uznawane są przez wychowawcę za nieusprawiedliwione.

IX. Starannie wykonywać zadania domowe oraz ponosić konsekwencje wynikłe z niesamodzielnego ich wykonania.

X. Uczniowie ponoszą odpowiedzialność za unikanie sprawdzianów i prac kontrolnych, za uniemożliwienie nauczycielowi prawidłowego oceniania postępów.

XI. Oczekiwać na rozpoczęcie lekcji w klasie, zająć ustalone miejsce i przygotowywać się do lekcji.

§ 3

I. Każdy uczeń ma obowiązek nosić strój galowy w czasie:
• uroczystości szkolnych wynikających z ceremoniału szkolnego,
• grupowych lub indywidualnych wyjść poza teren szkoły w charakterze reprezentacji,
• imprez okolicznościowych, jeżeli taką decyzję podejmie wychowawca klasy.

II. Przez strój galowy należy rozumieć:
• dla dziewcząt – ciemna spódnica i biała bluzka,
• dla chłopców – ciemne spodnie i biała koszula.

III. Ubiór codzienny ucznia jest dowolny, przy zachowaniu następujących ustaleń:
• w doborze ubioru, rodzaju fryzury, biżuterii należy zachować umiar pamiętając, że szkoła jest miejscem pracy, ubiór powinien być czysty, wyprasowany i dopasowany do pory roku,
• na terenie budynku szkolnego uczeń zobowiązany jest nosić obuwie nie zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu
• uczeń ma obowiązek przestrzegać zasad higieny osobistej oraz estetyki (zabrania się stosowania makijażu, malowania włosów, lakierowania paznokci),
• wygląd zewnętrzny ucznia nie może mieć wpływu na oceny z przedmiotu.

§ 4

I. Każdy uczeń powinien aktywnie uczestniczyć w tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej atmosfery w szkole:
• palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie narkotyków lub innych środków odurzających, a także nakłanianie kolegów do takich zachowań jest bardzo poważnym wykroczeniem w szkole, a także poza nią,
• przynoszenie do szkoły niebezpiecznych przedmiotów i urządzeń np. noże, zapalniczki, lasery, petardy jest surowo zabronione.
II. Uczniowie zobowiązani są do natychmiastowego informowania osób dorosłych, pracowników szkoły o zagrożeniach dotyczących zdrowia lub życia.
III. Uczniowie nie ćwiczący na lekcji wychowania fizycznego przebywać powinni w miejscu gdzie przebywa ich klasa pod opieką nauczyciela w – f.
IV. Uczniowie nie korzystający z lekcji religii lub w czasie odwołanych zajęć z powodu nieobecności nauczyciela mają obowiązek przebywania w świetlicy lub bibliotece szkolnej.
V. Niedyspozycje fizyczne wynikłe w czasie zajęć konsultować z obecnym nauczycielem.



REGULAMIN DYSKOTEK WYJAZDÓW I WYJŚĆ POZA TEREN SZKOŁY


§ 5

I. Dyskoteki na terenie szkoły odbywają się za zgodą wychowawcy klasy, opiekuna organizacji i dyrektora szkoły.

II. Czas trwania dyskoteki określa odpowiedzialny nauczyciel w porozumieniu z rodzicami.

III. Dyskoteki szkolne odbywają się w ustalonym czasie przy drzwiach zamkniętych.

IV. W czasie dyskoteki uczestników obowiązuje przebywanie w miejscu zabawy.

V. Zakazuje się podczas dyskotek szkolnych wnoszenia, spożywania alkoholu, palenia papierosów i spożywania środków odurzających.

VI. Wyjścia poza teren szkoły i wyjazdy nauczyciel organizuje z zachowaniem wszelkich zasad BHP.

VII. Uczeń ma obowiązek stosować się do poleceń opiekuna wycieczki.

VIII. Niewłaściwe zachowanie uczestnika może skutkować wydaleniem go z wycieczki, biwaku itp. lub zakazem uczestnictwa w następnych tego typu imprezach.


WYRÓŻNIENIA , NAGRODY I KARY.


§ 6
I. Za rzetelną naukę i wzorową postawę, za wybitne osiągnięcia, za dzielność i odwagę uczeń może otrzymać następujące wyróżnienia i nagrody:
a/ pochwałę wychowawcy wobec klasy;
b/ pochwałę dyrektora szkoły wobec uczniów i nauczycieli;
c/ list pochwalny do rodziców;
d/dyplom uznania;
e/ nagrodę rzeczową;
f/ wpis absolwenta do „Złotej Księgi”;
g/ świadectwo z biało – czerwonym paskiem;
II. Wpis do Złotej Księgi przysługuje uczniowi, który:
a/ przez wszystkie lata był uczniem Szkoły Podstawowej w Natolinie;
b/ osiągał wyniki w nauce powyżej średniej 4,75;
c/ miał wzorowe zachowanie;
d/ reprezentował Szkołę na konkursach miejskich , rejonowych , wojewódzkich i osiągał tam wyróżnienia i nagrody;
e/ pracował aktywnie na rzecz społeczności szkolnej.

III. Znaczące osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i igrzyskach sportowych odnotowuje się na świadectwie szkolnym.
§ 7
I. Uczeń może być ukarany za nieprzestrzeganie statutu szkoły i regulaminu uczniowskiego poprzez:
a/ upomnienie wychowawcy klasy;
b/ upomnieniem lub naganą dyrektora szkoły;
c/ zakazem uczestnictwa w imprezach klasowych i szkolnych;
d/ zakazem reprezentowania szkoły na zewnątrz;
e/ przeniesieniem do równorzędnej klasy;
f/ przeniesieniem do innej szkoły za zgodą Kuratora Oświaty.
II. Dyrektor szkoły może wystąpić do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły w przypadku, gdy zmiana środowiska wychowawczego może korzystnie wpłynąć na postawę ucznia. O przeniesienie ucznia do innej szkoły wnioskuje się gdy:
a/ notorycznie łamie przepisy regulaminu szkolnego, otrzymał kary przewidziane w regulaminie, a stosowane środki zaradcze nie przynoszą pożądanych efektów;
b/ zachowuje się w sposób demoralizujący bądź agresywny, zagrażający zdrowiu i życiu innych uczniów;
c/ dopuszcza się czynów łamiących prawo, np. kradzieże, wymuszenia, zastraszanie.


TRYB ODWOŁYWANIA SIĘ OD KAR, DOCHODZENIA PRAW UCZNIA


§ 8
I. Rodzice ucznia mogą odwołać się od kar i dochodzić praw ucznia pisemnie do dyrektora szkoły w terminie 14 dni, ale nie później niż przed posiedzeniem nadzwyczajnym Rady Pedagogicznej.

II. Dyrektor w porozumieniu z pedagogiem szkoły i przewodniczącym samorządu szkolnego, a w szczególnych przypadkach z powołanymi przez siebie przedstawicielami Rady Pedagogicznej, rozpatruje odwołanie w ciągu 3 dni i postanawia:
a/ oddalić odwołanie podając pisemne uzasadnienie;
b/ odwołać karę;
c/ zawiesić warunkowo wykonanie kary.

III. Od decyzji podjętej przez dyrektora szkoły odwołanie nie przysługuje.
IV. Spory między rodzicami i nauczycielami rozstrzyga dyrektor szkoły.
V. Szkoła informuje rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o przyznanej mu nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary.

VI. W sprawach spornych dotyczących także praw ucznia rodzice mogą odwołać się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą – tj. Kuratorium w Radomiu.

VI. W sprawach nie ujętych kodeksem decyduje dyrektor szkoły.