Witamy w zakładce klas 1-3

w roku szkolnym 2022/2023

 


 

 

Dzień Dziecka w kinie Helios

 

 

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, uczniowie klas drugich wybrali się do kina Helios na film pt. „Mała syrenka”. Była to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskich.


NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

   Dziś w naszej szkole była wyjątkowa atmosfera. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III pod opieką wychowawców przygotowały apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie przybliżyli wszystkim wydarzenia historyczne i okoliczności powstania polskiej konstytucji- pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Pięknym śpiewem patriotycznych piosenek oraz wzruszającym pokazem tanecznym pokazali również dziecięcą miłość do Polski. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”                                                                                            św. Jan Paweł II

 


Już po raz drugi nasza szkoła znalazła się w gronie placówek, które w szczególny sposób dbają, by rozwijać umiejętności kluczowych uczniów i ponownie została uhonorowana przez Wydawnictwo Nowa Era tytułem „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła”. Tytuł ten jest przyznawany szkołom, które zgłosiły swoje projekty w ramach konkursu „Projektanci edukacji”. W tym roku uczniowie klasy 2 realizowali projekt „Muzyka jest w nas”.


 

 

Wyjazd na sztukę teatralną „Dorotka po drugiej stronie tęczy”

 

 

 

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III obejrzeli w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu edukacyjne przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. 

Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Bohaterowie sztuki przypomnieli widzom, jak ważne jest dbanie o przyrodę oraz udowodnili, że przyjaźń i współpraca potrafią pokonać wszystkie trudności, a dobro zawsze do nas powraca.

Spektakl z pewnością na długo pozostanie w pamięci małych widzów.


Dzień Bezpiecznego Internetu to coroczne wydarzenie organizowane przez brytyjskie Centrum Bezpiecznego Internetu i obchodzone w ponad 180 krajach na całym świecie. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa w Internecie, a także promowanie pozytywnego i odpowiedzialnego korzystania z wirtualnej przestrzeni.

W czasie zajęć edukacyjnych tego dnia nasi uczniowie klas 1-3, poznali znaczenie wielu pojęć niezbędnych podczas korzystania z Internetu takich jak: netykieta, cyberprzemoc, hejt; Dowiedzieli się również o zasadach bezpieczeństwa takich jak: ochrona danych osobowych, bezpieczne hasło, ostrożność podczas zawierania internetowych przyjaźni; Uczniowie oglądali edukacyjne filmiki i uczestniczyli w tematycznych pogadankach. Podsumowaniem tego dnia było wspólne przygotowanie plakatów, które zawisły na szkolnym korytarzu.


 

Wizyta w teatrze

 

 

 

 

 

Uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Teatru Powszechnego w Radomiu  na spektakl ,,Roszpunka”. Dzieci oglądając sztukę doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Na scenie przeciętna rodzina, jakich wiele, nagle przeniosła się do magicznej krainy i zaczęła snuć opowieść o Roszpunce. Barwne i pełne humoru przedstawienie o królewnie więzionej w wysokiej wieży, którą uwolnić może tylko książę, zachwyciło naszych najmłodszych widzów. 


 

Mobilne planetarium

 

 

 

27 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłej lekcji astronomii dzięki wizycie Mobilnego Planetarium. W jednej chwili dzieci przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu i z dużym zainteresowaniem wysłuchały informacji o planetach Układu Słonecznego. Następnie pod ogromną kopułą namiotu, przy wykorzystaniu ciekawych technik multimedialnych, uczniowie podziwiali rozgwieżdżone niebo, słuchali ciekawostek o kosmosie oraz oglądali interesujący film o wyprawach na Księżyc. Wizyta w planetarium wzbudziła wiele pozytywnych emocji i z całą pewnością był to świetny sposób na rozwijanie ciekawości u uczniów.


Klasowe spotkania wigilijne

 

 

 

 

22 grudnia w naszej szkole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. W tym uroczystym dniu wszystkie klasy zebrały się w swoich salach na wspólny poczęstunek. Nasi uczniowie w odświętnych strojach dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i pastorałki. Wspólnie spędzony czas wprowadził nas w świąteczny nastrój, dzięki czemu mogliśmy poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji tych pięknych uroczystości klasowych.


 

 

Godzina kodowania

 

 

 

W dniach 5-11 grudnia odbywała się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Godzina Kodowania jest dostępna przez cały rok, ale co roku w grudniu uczniowie naszej szkoły dołączają do milionów uczniów na całym świecie, którzy świętują Tydzień Edukacji Informatycznej wraz z Godziną Kodowania. Działania podjęte w ramach tej akcji miały na celu rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności, a zarazem były źródłem świetnej zabawy.


Klasa 1A podczas „mikołajkowych” zajęć robotyki

Zajęcia robotyki dla dzieci to nauka programowania i rozwój logicznego myślenia w formie dobrej zabawy.  Polegają na budowaniu, konstruowaniu i programowaniu robotów, dzięki czemu dzieci widzą efekty swoich działań. Robotyka w szkole podstawowej wzmaga ciekawość do otaczającego świata i mocno angażuje. Podczas zajęć dzieci uczyły się tworzyć, współpracować w zespołach, wzmacniać umiejętności manualne oraz wyobraźnie przestrzenną! Miały do dyspozycji zestawy klocków LEGO. Pozwalają one rozwijać umiejętności konstruktorskie. Ten typ klocków umożliwia ogromną ilość kombinacji, ale dziś każde dziecko budowało według instrukcji, którą musiało uważnie śledzić. Podczas zajęć nie było poczucia, że są to lekcje, na których trzeba się mocno skupić. Zajęcia dostarczyły uczniom wiele frajdy z budowania oraz zabawy z robotami.


 

Z wizytą w Muzeum Historii Radomia

 

 

 

W ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu” uczniowie klas II i III odwiedzili Muzeum Historii Radomia, które mieści się w zabytkowych kamieniczkach Gąski i Esterki. Po wystawie oprowadzali uczniów Przewodnicy, którzy bardzo ciekawie opowiadali o historii Radomia, począwszy od IX wieku, kiedy to wybudowano piastowski gród na Piotrówce, aż do końca II wojny światowej. Urozmaiceniem wystawy były stanowiska multimedialne z edukacyjnymi grami dla dzieci oraz możliwość przymierzenia strojów z tamtej epoki. Dużą atrakcją były gogle VR, dzięki którym można było przenieść się na mury XIV-wiecznego Radomia lub do pracowni malarza Jacka Malczewskiego. Ogromne zainteresowanie wzbudził średniowieczny kram kupiecki, za którym na hologramie uczniowie mogli zobaczyć oraz usłyszeć rozmowy radomskich kupców. Ciekawych miejsc i eksponatów było znacznie więcej, a wystawa bardzo nam się podobała.

Takiej lekcji historii uczniowie długo nie zapomną.


„Andrzejki” w klasie 1A

 W ostatnim dniu listopada, powróżyć sobie wypada,

powróżyć czymkolwiek, warto; wyciągniętą z talii kartą,

butami, stopionym woskiem, by przyszłość poznać choć troszkę.

Wyśmienita jest zabawa, Andrzejkowa we wróżenie,

trzeba jednak ją traktować z lekkim oka przymrużeniem.


Andrzejki to jedyny taki magiczny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w magii wróżb. W dniu 30 listopada sale lekcyjne w naszej szkole zamieniły się w sale wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. Katalog wróżb był bardzo bogaty, były wróżby z butami, przekłuwanie serca, wróżby z odcisku dłoni, symbolika kolorów, losowanie karteczek z przyszłymi zawodami, lanie wosku, magiczne kubeczki, ciasteczka  z wróżbą czy losowanie przepowiedni. Nie zapomnieliśmy również o  kodowaniu atrybutów andrzejkowych. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego.

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość być może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

no images were found


🇵🇱   ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  🇵🇱

Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Przypada 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

W czwartek w naszej szkole świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości🇵🇱To wyjątkowy czas dla małej Polki i małego Polaka, dlatego też nie zabrakło słuchania🎶 i śpiewania🎤 przepięknych pieśni patriotycznych🤍❤️
Tego dnia wspominaliśmy historię naszego kraju oraz utrwalaliśmy znajomość symboli narodowych wykonując prace plastyczne 🇵🇱 Była to pouczająca lekcja historii i patriotyzmu pielęgnująca poczucie przynależności narodowej, poszanowanie kultury oraz tradycji. 🇵🇱
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole zakończyły się uroczystą akademią oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu przez wszystkich uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców młodych aktorów.
Pamiętaj❕❗ 11 listopada-Twój dzień niepodległości 🇵🇱🤍❤️
 

   

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Nasi najmłodsi uczniowie uczcili to święto w poniedziałek 7 listopada. W tym wyjątkowym dniu mogli przyjść do szkoły przebrani w przepiękne bajkowe stroje. Była to również okazja do integracji klas i wspólnej zabawy, by przypomnieć sobie, jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Uczniowie wysłuchali fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawali bajkowe postacie, tytuły bajek oraz atrybuty baśniowych postaci za pomocą magicznych kart. Dzieci świetnie się bawiły podczas rozwiązywania zagadek, układania puzzli oraz kolorowania bajkowych bohaterów. Nie zabrakło również zabawy „Jaka to melodia?”, w której po fragmencie piosenki odgadywali, z jakiej bajki ona pochodzi.

To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości, a jednocześnie było okazją, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek.


„Idą pierwszaki, dawne maluchy…”

Pierwszaki mają za sobą pełen emocji dzień. 21 października 2022 roku, trzydziestu czterech pierwszoklasistów naszej szkoły, ubranych w stroje galowe, niecierpliwie oczekiwało na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak uczniowie zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem wychowawców – pani Ewy Mąkosy i Beaty Baryłki program artystyczny. Przedstawili się, recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Wykazali się wiedzą, jaką już zdobyli w szkole. Po nim przedstawiciele klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Każdy pierwszoklasista głośno i z przejęciem przyrzekał:
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru swojej szkoły.
Będę szanował nauczycieli i rodziców.
Będę się uczył tego, co dobre i piękne.
Będę kochał i czcił moją ojczyznę – Polskę
I przyczynię się do jej rozwoju.
Dalszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie.
Z chwilą, gdy wielki ołówek dotknął ich ramienia, stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Zostali po prostu uczniami. Pasowania dokonali Pan Dyrektor Tomasz Bernat i Pani Wicedyrektor Marzena Kamińska.
Uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.
Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali prezenty ufundowane przez Radę Rodziców, Bank Polski PKO BP oraz starszych kolegów i koleżanek.
Uroczystości ze wzruszeniem  przyglądali się rodzice pierwszaków, którzy na zakończenie zaprosili  na wspólny poczęstunek uczniów klas I, ich rodziców oraz nauczycieli.




      Pamiętamy!

 

 

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Ks. Jan Twardowski

28 października z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie z klas III wybrali się na Cmentarz w Kiedrzynie, aby zapalić znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla osób bliskich społeczności szkolnej. Każdy uczeń pełen wiary, że nasza pamięć o zmarłych jest bardzo potrzebna, zapalił swój znicz na grobach koleżanki, a także osób bliskich naszej szkole.

Był to dzień bardzo sentymentalny, pełen wspomnień i przemyśleń, a przede wszystkim piękna lekcja wrażliwości.


 

Code Week 2022

 

 

Za nami niezwykle inspirujące i kreatywne dwa tygodnie. W dniach od 8 do 23 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do 10 edycji Code Week 2022. Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca kodowanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych wśród dzieci i dorosłych. W czasie 10 dni wzięliśmy udział w 10 wyzwaniach w ramach programu Uczymy Dzieci Programować. Celem zajęć było rozwijanie logicznego myślenia, kształtowanie zadaniowego podejścia do stawianych problemów, upowszechnianie europejskiej inicjatywy, jaką jest Code Week, integracja uczniów oraz wspólna kreatywna zabawa.

Nasza przygoda z kodowaniem będzie trwała nadal, bo jest to świetna zabawa promująca kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy.

 


   Uczniowie klas drugich zaczęły wspaniałą zabawę edukacyjną – PogłówkujMY

W październiku realizowaliśmy aktywności związane z grami słownymi – gry wzbogacające słownictwo i rozwijające wyobraźnię.

Zadania nie należały do najprostszych jednak dały nam dużo dobrej zabawy.

Czekamy na zadania do realizacji w listopadzie 😊

 

 


 

Uczniowie z klasy 2a  postanowili przystąpić w tym roku szkolnym do programu wymiany pocztówek

„Pocztówkowy Zawrót Głowy”
z uczniami klas drugich z całej Polski.

 

Zgodnie z harmonogramem programu wysłali już pierwszą pulę pocztówek
z Natolina.

Teraz czekają na kartki od innych uczniów z całej Polski!

Pierwsze pozdrowienia już do nich docierają.

Czekamy na więcej 🙂

 

 


„Jeden, jeden, no i dwa 112 numer znam!

Za telefon złapię śmiało, gdyby komuś coś się stało”

 

 

W tym miesiącu uczestniczyliśmy w spotkaniu edukacyjnym z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Radomia: Panią Agatą Dębską oraz Panią Anną Wurman. Podczas tego spotkania poznaliśmy zagadnienia związane z funkcjonowaniem numeru alarmowego 112, utrwaliliśmy jak prawidłowo przekazywać informacje o zdarzeniach alarmowych oraz poznaliśmy specyfikę pracy operatora numerów alarmowych.

Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

 

 


   Dzień Drzewa

 

10 października świętujemy w Polsce Dzień Drzewa.

Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego,

jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych.

Nasi uczniowie  bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach tego święta.

Wzięli udział w zajęciach edukacyjnych stacjonarnych i terenowych, zajęciach plastycznych.

Wysłuchali opowiadania „Czarna pszczoła” – o wartości starych drzew,

a także oglądali filmy z ciekawostkami na temat drzew.


Sprzątanie Świata 2022

16 września 2022r. to data tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”, której hasło brzmi  „Wszystkie śmieci są nasze” .

Uczniowie PSP w Natolinie, zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie nastawienie wyruszyli wraz z wychowawcami spod budynku naszej szkoły, aby zająć się oczyszczaniem pobliskiego terenu.

Dzięki sprzyjającej aurze i aktywności uczniów, akcja przyniosła zamierzony skutek. Udało się posprzątać dużą część placu.

Ponadto w szkole odbyły się zajęcia edukacyjne, których celem było uwrażliwienie na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.


Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie naszej szkoły odkrywali talenty, poznawali swoje mocne strony, pobudzali wyobraźnię i wspólnie się bawili. Poznali również historię dziewczynki o imieniu Vashti, rozmawiali na temat talentów, również tych ukrytych, ułożyli kropkę z kolorowych kubeczków, stworzyli kropkowe trasy dla ozobotów, wyczarowali kropki 3D, rozwiązywali zakropkowane zadania matematyczne.

Na zakończenie naszego świętowania została zrealizowana najbardziej twórcza część zajęć – prace plastyczne inspirowane wyobraźnią naszych uczniów, które były dowodem na to, że zwykła kropka też może być piękna.

Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

Czasem wystarczy zacząć od kropki…

To był wspaniały dzień dla nas wszystkich! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.