Aktualności 2018/2019..

Witamy w zakładce klas 4-8 i 3 gim


Projekt edukacyjny na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie

Ktoś powiedział, że na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie jest nudno? NIE! Dzięki realizacji projektów edukacyjnych może być i ciekawie, i zabawnie. 

Dwa miesiące uczniowie przygotowywali swoje tematy, ale efekt naprawdę jest imponujący. Zapraszamy do śledzenia zdjęć i czytania relacji.

Uczniowie klasy 8 przenieśli nas na salę sądową. Był sędzia, prokurator, obrońca i świadkowie. Sprawy dotyczyły trudnych relacji interpersonalnych – zazdrosny chłopak, nieszczęśliwa miłość i przemoc w rodzinie. Gratuluję wszystkim profesjonalnego przygotowania zadania.

Klasa 8 przeniosła nas w magiczne czasy PRL -u. Mieliśmy okazję podziwiać modę lat 70 i 80 -tych, gry i zabawy dzieci i młodzieży i czar „królowych komunistycznych dróg”. Projekt dopełniała wystawa sprzętu codziennego użytku i stylizacje członków grupy.

Korespondent wojenny przedstawił nam z kolei najważniejsze wydarzenia związane z II wojną światową. Słuchaliśmy relacji z frontów wojennych, walczącej Warszawy, wspomnień więźniów obozów koncentracyjnych. Całość dopełniła wzruszająca muzyka.

Nie zabrakło też gier dydaktycznych, które wspaniale uczą i bawią.

Swoje projekty przedstawili dzisiaj uczniowie klasy 6b. Dzięki doskonałemu przygotowaniu zadania, przenieśliśmy się do walczącej w powstaniu Warszawy. Młodzież zadbała o każdy szczegół: odpowiednie stroje, rekwizyty, scenografię i oprawę muzyczną. 

Kolejna grupa pozwoliła nam się „bawić” PRL-em. Dobrze opracowana gra dydaktyczna umożliwia powtórzyć, to co najważniejsze, ale w taki sposób, że ta nauka staje się przyjemnością.


Poprzez doświadczenie uczymy się najefektywniej

ponieważ wówczas poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami

Super chemia! – pokazy chemiczne na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.

Dnia 20 marca 2019 roku uczniowie klasy 7a i 7b oraz 8a odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, aby uczestniczyć w praktycznych pokazach chemicznych.

Organizacja tego typu działań skierowana jest na popularyzację chemii, a w szczególności rozwijanie pasji badawczych i naukowych wśród uczniów w różnym wieku. Zajęcia prowadzone w formie pokazów, często również przy asyście młodzieży są doskonałym pomysłem na rozwój myślenia naukowego.

Podczas pokazów przeprowadzane są najbardziej wybuchowe i spektakularne doświadczenia, w których asystowali nasi uczniowie. Pokazy były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pracowników Wydziału Chemii: mgr Iwonę Rusinek, dr Annę Siatecką oraz dr Andrzeja Sienkiewicza.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Regionalne Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku jakim jest cebularz. Każdy z nas dowiedział się czegoś z historii Lublina, poznał legendę i przepis na cebularze.  W czasie pokazu nasi uczniowie na chwilę stali się piekarzami, przygotowali i upiekli wyśmienite lubelskie tradycyjne przysmaki, które mogliśmy degustować na zakończenie wizyty w tym przedziwnym miejscu.


Próbny Egzamin Ósmoklasisty

18, 19 i 20 grudnia 2018r. uczniowie klasy 8 naszej szkoły mierzyli się z Próbnym Egzaminem Ósmoklasisty. Język polski i matematyka odbyły się w sali gimnastycznej. Język obcy nowożytny w salach lekcyjnych. Przed tą wielką próbą odwiedził nas Pan Dyrektor- Leszek Pożyczka. Życzył powodzenia oraz wyjaśnił, że ważny jest nie tylko wynik, ale i poznanie procedur przeprowadzania egzaminu. Czekamy teraz na rezultaty!


Pochłaniasz mnie bez reszty

15 listopada 2018 roku uczniowie klas 8, 7a i 7b  wyruszyli na wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Towarzyszyli nam uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Gzowicach. Opiekę nad nami sprawowały panie Joanna Ludwińska, Aneta Łazuk, Izabela Tabor i Agnieszka Tkaczyk-Żylińska. Obejrzeliśmy dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody” oraz uczestniczyliśmy w warsztatach chemicznych pt. Pochłaniasz mnie bez reszty. Tematem zajęć była sorpcja, czyli pochłanianie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie substancje mają właściwości sorpcyjne np. aktywny węgiel, wkład dziecięcej pieluchy. Wszyscy mogli wykonać chemiczne eksperymenty. Lekcja zrobiła na każdym duże wrażenie. Piękna listopadowa pogoda pozwoliła na zwiedzanie ogrodów znajdujących się wokół Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz na spacer do zamku w Chęcinach.

Jest to ciekawa forma nauki chemii. Zajęcia poszerzyły naszą wiedzę oraz zachęciły do odkrywania nowych, chemicznych zagadek, które są wokół nas.

Dziękujemy za udaną wycieczkę.                                                                /Natalia Mąkosa/


Dzień Chłopaka klasy 8 i 3 gim

1 października 2018r. klasy 8 i 3 gim pod opieką wychowawców- p. Kamili Rozwadowskiej i p. Marii Trzos wzięli udział w wyjściu z okazji Dnia Chłopaka. Takie święto zobowiązywało… było zatem bardzo militarnie. Główną atrakcja dnia była gra w Paintball i co najciekawsze- podobało się nie tylko chłopcom.

Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołów klasowych, czy świętowanie Dnia Chłopaka, ale również propagowanie zdrowej rywalizacji opierającej się na zasadzie fair play, budowanie teamu w grupie, upowszechnianie i promowanie sportu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na miejscu przedstawiono nam regulamin i zasady gry. Prowadzący zajęcia dużą uwagę zwracał na bezpieczeństwo podczas zabawy. Po wysłuchaniu i podpisaniu regulaminu uczniowie mogli ubrać się w kombinezon, otrzymali markery, które zostały naładowane kulkami, nałożyli maski ochronne i … nastąpił wyczekiwany najbardziej moment. Uczniów podzielono na zespoły, które na paintballowym polu rywalizowały między sobą. Rozegrano kilka rund, które dostarczyły niesamowitych emocji i wrażeń, nie tylko uczniom 🙂

Wyjście zakończone zostało wspólnym posiłkiem, podczas którego nie zabrało pytań: Proszę Pani, kiedy znów pojedziemy na Paintball?


Wycieczka integracyjna klas IV

28 września 2018r. klasy 4a, 4b i 4c wybrały się na wycieczkę integracyjną z okazji Dnia Chłopaka do Muzeum Wsi Radomskiej. Uczniowie miło spędzili czas na wspólnych zabawach i pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Piękna pogoda sprzyjała wspólnym spacerom, więc mieliśmy okazję zajrzeć do wiejskich zagród i podziwiać piękno jesiennej przyrody. W doskonałych humorach i pełni pozytywnej energii wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden taki cudowny wyjazd przed nami…