2017/2018

Szkolne Koło Caritas (SKC) to koło, działające na  zasadzie wolontariatu na obszarze naszej szkoły od 2012 roku. Celem koła jest mobilizacja młodych ludzi do działania na rzecz potrzebujących. Poprzez swoją działalność uwrażliwiamy dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby, biedy i cierpienia. Działalność w Szkolnym Kole Caritas uczy pomagania innym i odpowiedzialności społecznej, która stanowi ważny aspekt w rozwoju osobowościowym młodego człowieka. Rozwija inicjatywę młodych, pozwala im pomnażać swoje talenty i realizować pomysły. Uczy też umiejętności współpracy, wrażliwości, otwarcia społecznego, bezinteresowności, rezygnacji z własnych korzyści na rzecz bliźniego.

Opiekę nad naszym kołem sprawuje nauczyciel zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły i Dyrektora Caritas pani Iwona Chrząstowska. Opiekunami koła są również: pani Klaudia Kasprzak oraz pani Małgorzata Szpak. Aktualnie Szkolne Koło Caritas liczy  Nasza organizacja działa zgodnie z odpowiednimi przepisami MEN, posiada Regulamin Pracy Koła zatwierdzony przez Biskupa Ordynariusza i podpisanym przez Dyrektora Caritas.

Świece Wigilijnego Dzieła pomocy Dzieciom

Wolontariusze wraz z opiekunami rozprowadzili świece, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapłonęły na polskich stołach. Zebrane środki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w świetlicach, na leczenie, pomoc edukacyjną, oraz letni wypoczynek.  W tym roku 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy trafiło do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej. Środki zostały przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Caritas pragnie w ten sposób wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Dziękujemy za zakup świec. Następne już przed Wielkanocą.

Mikołajki 2017

Jak co roku w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny i tym samym przeprowadzono I etap zbiórki pieniędzy na leki dla Seniora. Pieniądze zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej.

Uczniowie chętnie wykonywali ozdoby choinkowe, bombki a nawet karty świąteczne. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.

Sprawozdanie ze zbiórki darów dla Polaków z obwodu lwowskiego

Szkolne Koło Caritas zorganizowało zbiórkę odzieży i środków opatrunkowych dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Przez 3 tygodnie zgromadziliśmy bardzo dużą ilość darów, którą przekazaliśmy Wołyńskiemu Rajdowi Motocyklowemu. Dary przekazywane z Polski są wyrazem solidarności, pamięci i niezwykle ważnym momentem łączącym nas – wszystkich Polaków rozdzielonych historią. To bezprecedensowy symbol pamięci o tych, którym przyszło żyć daleko od Ojczyzny.

Szkolna akcja "Kup Pan szczotkę!"

Zebraliśmy ponad 10 kg pasty do zębów i szczoteczek dla podopiecznych misyjnych placówek w Afryce. Akcja została przeprowadzona pod patronatem poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Zgromadzone artykuły zostały zabrane przez lekarzy wyjeżdżający do pracy na misjach. Przedstawiciele fundacji podkreślają, że dzięki polskim stomatologom w wielu miejscach w Afryce ludzie po raz pierwszy mają możliwość pozbycia się bólu i nauki dbania o zęby.

Zbiórka makulatury

Wspólnie z organizatorami zbiorki makulatury w PSP w Natolinie przekazano 200 zł na zakup inkubatora dla noworodka. Akcja było przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba w Radomiu. Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na inkubatorze wygrawerowano napis: „Pamiątka Roku Miłosierdzia. Staraniem Rycerzy Kolumba". 16 listopada podczas uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej został poświęcony inkubator. Został on przekazany dla potrzeb szpitala w Skarżysku-Kamiennej.

Szkolny Caritas pamięta o zasłużonych Polakach

Nasz szkolna społeczność z wielką powagą i zrozumieniem przystąpiła do akcji zbiórki zniczy. Zebraliśmy kilka kartonów zniczy i lampek. W naszym imieniu znicze zostały zapalone przez przedstawicieli biura poselskiego Kukiz 15 na polskich mogiłach na cmentarzu na Rossie na Litwie. Przy bramie wejściowej na Rossie znajduje się kwatera żołnierska, na której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919-1920 w walkach o Wilno, a także żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji Ostra Brama w 1944 roku. Należy zaznaczyć tutaj, że wśród pochowanych tam są: Joachim Lelewel, polski historyk i działacz polityczny, Euzebiusz Słowacki, ojciec Juliusza Słowackiego i Władysław Syrokomla, poeta i tłumacz okresu romantyzmu. Na tej nekropolii również znajduje się mauzoleum z sercem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego oraz pochowana jest jego matka. Dziękujemy rodzicom oraz dzieciom, które włączyły się do tej akcji.