Aktualności 2018/2019.

Witamy w zakładce klas 1-3

 


Zakończyliśmy akcję „Pomóż im”

Dzisiaj zakończyła się akcja „Pomóż im”, która polegała na zbiórce suchej karmy i innych akcesoriów dla bezdomnych zwierząt. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak działa Fundacja Ochrony Zwierząt, kto to jest wolontariusz, czym zajmują się pracownicy Fundacji? Dzieci poznały też sympatyczne pieski: Stiviego i Sarę. Dowiedziały się jak należy opiekować się domowymi zwierzętami.  Opowiadały też o swoich pupilach i zadawały nurtujące ich pytania. 

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.

 


Mikołajki w Hula Parku

     7 grudnia z okazji mikołajek klasy 1a, 1b i 3 b wybrały się do Centrum Zabaw w Radomiu „ Hula Park”. Podczas 2 – godzinnego pobytu dzieci doskonaliły sprawność ruchową i zręczność w czasie spontanicznych zabaw na kolorowych konstrukcjach, zjeżdżalniach, pneumatycznych armatkach oraz w basenach z piłeczkami. Był to dzień pełen atrakcji, uśmiechu i zabawy. Wykazując się ogromną aktywnością ruchową, dzieci w radosny sposób spożytkowały „rozsadzającą” ich energię. To był bardzo udany dzień.


GODZINA KODOWANIA 2018 – kl. II a, II b

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

Podczas całego tygodnia uczniowie klas IIa i IIb wraz z opiekunami wykonywali różne aktywności związane z kodowaniem i programowaniem. Rozpoczęliśmy od godzinnych zestawów łamigłówek na https://code.org. Szczególnie podobało nam się Dance Party – Potańcówka i kurs Minecraft. Programowaliśmy również gry w programie Scratch oraz mieliśmy wspaniałą okazję do popracowania z ciekawymi robotami Ozobot. Wspólnie tworzyliśmy kolorowe, zakodowane trasy za pomocą mazaków, puzzli oraz platformy Ozoblokly. Niezwykle atrakcyjny był taniec synchroniczny Ozobotów w aplikacji Ozo Groove. Spotkanie z Ozobotami przyniosło wiele radości i satysfakcji uczniom naszej szkoły. Pokazało, że programowanie może być proste i każdy może zostać programistą.
Programowanie dla wszystkich okazało się świetną zabawą, uczniowie dowiedzieli się także, że projektowanie może być świetnym pomysłem na realizację zawodowych planów.

Po zakończeniu wszystkich zadań każdy otrzymał certyfikat udziału
w Godzinie Kodowania 2018.

 


Mikołajkowa wycieczka do kina

W dniu 05.12.2018 roku uczniowie z klasy II a i III a udali się na mikołajkową wycieczkę do kina Helios na pełen przygód film animowany „Grinch”.  Bajkowa opowieść o mieszkańcach  Ktosiowa oczekujących na Boże Narodzenie i zielonym stworku o imieniu Grinch, który chce zrobić wszystko, by je zepsuć, bardzo zaciekawiła wszystkich uczestników wycieczki. Film wprowadził nas w świąteczny nastrój. Po zakończonym seansie zwiedziliśmy również Dworzec Kolejowy. Po drodze uczniowie opowiadali sobie najciekawsze sceny i wymieniali się opiniami o filmie. Wycieczka była nagrodą dla najaktywniejszych klas: dla klasy II a za aktywny udział i I miejsce w zbiórce makulatury, a dla klasy III a za 100% przynależność do SKO. To była bardzo udana wycieczka. 

 

 

 

 


Mikołajki w 1a

Święty Mikołaj to jedna z najbardziej znanych i z niecierpliwością wyczekiwanych  postaci na świecie. Tym większa była radość pierwszaków, kiedy niespodziewanie do ich klasy zawitał ten wyjątkowy gość, przynosząc wspaniałe prezenty. W podziękowaniu uczniowie zaśpiewali piosenkę i zatańczyli taniec. Radości nie było końca. Żegnając się
z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

 


Mikołajki w 1b

 Dnia 4.XII – w dniu mikołajek klasa przeżyła sporą dozę niespodzianki. Na pierwszej lekcji cała klasa w strojach gimnastycznych poszła na salę gimnastyczną, aby ćwiczyć rozgrywki w „zbijaka”. Po skończonej lekcji, zmęczeni, zmęczeni  wrócili do klasy i  – NIESPODZIANKA! Wszędzie porozkładane były paczki z prezentami. Zaskoczenie i radość były ogromne. Dzieci próbowały dojść – jak to się stało, skoro drzwi były zamknięte i nikt nie widział Mikołaja? Wszyscy doszli do wniosku, że to jakieś niezwykłe zdarzenie. W paczkach dzieci znalazły różne słodycze oraz puzzle. Po wielkich domysłach i spożyciu wybranych łakoci pani ogłosiła konkurs – kto pierwszy ułoży puzzle. Wyłoniono zwycięzców. Radość i emocje towarzyszyły do końca zajęć.

 

 


Prezentacja projektów czytelniczych klas 1 – 3

We wtorek, 4 grudnia, w naszej szkole miała miejsce druga odsłona efektów pracy nad projektami czytelniczymi. Tym razem zaprezentowali się uczniowie z klas 1 – 3, którzy w ciekawy sposób zachęcali swoich kolegów i koleżanki do sięgnięcia po nowo zakupione do szkolnej biblioteki książki w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie pracowali metodą projektu wraz ze swoimi wychowawczyniami. Każda klasa zaprezentowała inną pozycję książkową:

             

 

Klasa 1a:

Uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Wilczyńskiej zachęcali do sięgnięcia po książki z serii „Opowiem ci mamo…”. Do prezentacji wybrali część „Opowiem ci mamo, skąd się bierze miód” Katarzyny Bajerowicz i Marcina Brykczyńskiego. Dzieci opowiadały o codziennym trudzie pszczół, zaśpiewały piosenkę o pszczołach, zatańczyły sambę, a nawet poczęstowały zebranych widzów miodem. A tego wszystkiego dokonały przepięknie przebrane za pszczółki.

Klasa 1b:

Dzieci zachęcały do przeczytania książek o wyjątkowym słoniu w kratkę – Elmerze, którego wymyślił David McKee. Pod kierunkiem p. Ewy Mąkosy uczniowie opowiadali o przygodach słonika, a następnie zaprezentowali przygotowany przez siebie plakat.

Klasa 2a:

W świat zagadek zabrali nas uczniowie p. Justyny Fliszkiewicz, którzy zachęcali do sięgnięcia po książki o przygodach Detektywa Pozytywki autorstwa Grzegorza Kasdepke. Widzowie mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną oraz plakaty i lapbooka zrobionego przez dzieci.

Klasa 2b:

Do sięgnięcia po książkę „Baba Jaga w Ameryce” Zbigniewa Dmitrocy zachęcali uczniowie pod kierunkiem p. Pauliny Szwarc – Szczepanik, którzy opowiedzieli jak Baba Jaga znalazła się za oceanem i co ją tam spotkało. Dopełnieniem ich scenki była przygotowana prezentacja oraz piosenka w wykonaniu samych uczniów.

Klasa 3a:

Do krainy baśni polskich udaliśmy się wraz z dziećmi, które przygotowały prezentację książki „Cudowna studzienka” pod kierunkiem p. Anny Suchowskiej. Uczniowie przebrani za postacie z polskich legend starali się je przybliżyć swoim kolegom i koleżankom za pomocą opowieści, piosenki, a nawet przygotowanej mapy baśni.

Klasa 3b:

Uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Wikalińskiej w przezabawny sposób przypomnieli nam „Baśń o dwunastu miesiącach”, do której dołączyli prezentację nowej książki „Rok z Findusem” Evy-Leny Larsson. Swoją prezentację ubarwili kolorowymi kostiumami oraz ciekawymi rekwizytami.

                Każda klasa przedstawiła wybrane przez siebie książki w sposób wyjątkowy i barwny, pobudzając ciekawość widzów, którzy z pewnością będą chętnie sięgać po zakupione przez bibliotekę nowości wydawnicze.

 

 

 


Skąd się bierze miód?

Realizując projekt czytelniczy: „ Skąd się bierze miód”, klasa I a podjęła wiele działań, których efekty zaprezentowała 4 grudnia na podsumowaniu projektu.  W projekcie brali udział wszyscy uczniowie naszej klasy. W listopadzie zrobiliśmy pszczółki, do wykonania których wykorzystaliśmy żółte pojemniczki  z „jajek niespodzianek”. Wykonaliśmy również mieszkanie dla naszych małych podopiecznych czyli plaster miodu z rolek po papierze toaletowym. Pod koniec listopada odwiedziła nas pani Agnieszka Mąkosa, która prowadzi rodzinną pasiekę. Pani Agnieszka wprowadziła uczniów w niezwykły świat pszczół. Bardzo ciekawie opowiadała o ich życiu i pracy, jaką muszą wykonywać w ulu. Pokazała pierwszakom ul, który przywiozła na zajęcia oraz różne akcesoria pszczelarskie. Uczniowie mogli również spróbować pszczelich produktów, takich jak: miód i pyłek kwiatowy. Dzieci chętnie przymierzały kapelusz pszczelarza. Wszyscy zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Spotkanie było niezwykle ciekawe i uświadomiło pierwszakom, jak ważną rolę spełniają pszczoły w środowisku i że należy o nie szczególnie dbać.

 


Andrzejki w klasie III a i II a

30 listopada 2018 r. klasy III a i II a przeniosły się w magiczny świat wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się, skąd wywodzi się zwyczaj wróżenia i andrzejkowych zabaw. Były konkursy i wesołe zabawy. Nie zabrakło także tradycyjnych wróżb. Za pomocą monet rzucanych do wody, ciasteczek z wróżbami, serduszek z imionami, magicznych kubeczków i czarodziejskiego kapelusza, tradycyjnej wróżby z butami i innych tajemniczych przedmiotów dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia oraz co ich czeka w przyszłości: szczęście, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni, a po andrzejkowych zabawach przyszedł czas na pyszne smakołyki dla wszystkich.

Wspólne zabawy były miłym przerywnikiem w szkolnej nauce i cieszyły się ogromnym powodzeniem. To był dzień pełen radości i niespodzianek. 


Tradycje andrzejkowe w klasie 1b

Dnia 30.XI. br. uczniowie klasy 1b zorganizowali w klasie wróżby andrzejkowe. Razem z wychowawczynią, p. Ewą Mąkosą, przygotowali potrzebne rekwizyty. Pani opowiedziała dzieciom jak to było z tymi wróżbami dawniej i skąd wzięła się ta tradycja, która powoli zanika. Dzieci wzajemnie wróżyły sobie imiona sympatii wypisane na sercach. Potem wychowawczyni obierała jabłka, a uczniowie rzucali je za siebie i odczytywali kształt ułożony z obierki. Następnie dzieci wróżyły sobie z butów.

Całej zabawie towarzyszyła aura tajemniczości, którą stwarzała zapalona świeca. Było sporo emocji.


„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…” – każde dziecko, jak i dorosły zna wiersz Jana Brzechwy i wartości jakie z niego płyną.

Klasa 2a oraz 2b przystąpiła do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” , który  Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła  honorowym patronatem.  Aby przybliżyć tematykę witamin zwartych w warzywach, dzieci z klas drugich  zaprezentowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Uczniowie wraz z wychowawcą zaprosili na występ młodszych kolegów i koleżanki.

Wszyscy z zaciekawieniem oglądali scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

 

 


Dzień Pluszowego Misia

26  listopada obchodziliśmy Światowy  Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Nasza szkoła postanowiła uczcić kolejną rocznicę urodzin. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły.  Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś.

 


Apel podsumowujący akcję Sprzątanie Świata 2018

W piątek 23 listopada odbył się w naszej szkole apel, podczas którego wręczone zostały dyplomy i słodkie upominki za aktywny udział w akcji „Sprzątanie Świata 2018″. Za aktywność i zaangażowanie w tę inicjatywę wyróżnione zostały następujące klasy:

klasa II a – za I miejsce w zbiórce makulatury i I miejsce w zbiórce plastikowych butelek

klasa III b – za II miejsce w zbiórce makulatury, była też najaktywniejszą klasą w zbiórce plastikowych korków

klasa III a – za III miejsce w zbiórce makulatury i IV miejsce w zbiórce plastikowych butelek

klasa IV b – za II miejsce w zbiórce plastikowych butelek

dzieci z oddziału przedszkolnego O a – cieszyły się z III miejsca w zbiórce plastikowych butelek

Wszystkim gratulujemy i bardzo dziękujemy za aktywny udział w akcji.


W Krainie Świętego Mikołaja

W dniu 22.11.2018 r. uczniowie klasy II a, II b i III a pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku.

Już przy bramie do baśniowej krainy czekał na nas sam Czerwony Kapturek, który był naszym przewodnikiem. Pobyt w tym magicznym miejscu rozpoczęliśmy od spaceru po Bajkowej Ścieżce, gdzie spotkaliśmy wiele postaci z dobrze znanych bajek i baśni, między innymi Kota w Butach, Jasia i Małgosię, Calineczkę i Czerwonego Kapturka, Królową Śniegu oraz Trzy Małe Świnki.  Podczas spaceru mieliśmy okazję spotkać się z dalekim rosyjskim krewnym Świętego Mikołaja, Dziadem Mrozem, który zaprosił nas do swojego domu. Odwiedziliśmy również dom Świętego Mikołaja. Emocji nie zabrakło także w Sali Tronowej, gdzie dzieci złożyły uroczystą przysięgę, że zawsze będą grzeczne i z rąk samego Mikołaja otrzymały prezenty. Nie zabrakło także czasu na pamiątkowe zdjęcia u boku Świętego na tle sań zaprzężonych w renifera. Następnie udaliśmy się na warsztaty, gdzie wykonaliśmy piękne świąteczne bombki. Odwiedziliśmy też Mennicę Św. Mikołaja, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak dawno temu wybijano monety. Na pamiątkę tej wizyty każdy otrzymał własną monetę z bajkowej krainy. Obowiązkowym punktem programu był zakup pamiątek w sklepiku Św. Mikołaja oraz świetna zabawa na placu zabaw. Uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń z odwiedzin w Krainie Świętego Mikołaja.

Teraz pozostaje nam już tylko czekanie na ponowne spotkanie ze staruszkiem 
w czerwonym stroju.

 

 


Tydzień Zdrowia

W listopadzie w naszej szkole realizowany był projekt pod nazwą „TYDZIEŃ ZDROWIA”, którego celem była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, a także zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną wśród dzieci i dorosłych.

Podjęto następujące działania:

Zorganizowaliśmy DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC.

Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności. Wiemy już jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywane pokarmy – w domu i szkole. Zorganizowaliśmy ROZGRYWKI  SPORTOWE. Po tym dniu wiemy jak ważny jest ruch, zabawa i aktywność fizyczna. Obejrzeliśmy film edukacyjny pt.: „Zachowaj równowagę z Pascalem”. Po projekcji tego filmu uczniowie zapamiętali, że należy uprawiać sport każdego dnia, a dieta powinna być urozmaicona i bogata w owoce i warzywa. Omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia oraz przypomnieliśmy sobie 12 zasad zdrowego odżywiania. Zorganizowaliśmy dzień owocowo-warzywny. W tym dniu przynieśliśmy owoce i warzywa, które były częścią drugiego śniadania.

Mamy nadzieję, że powyższa akcja przyczyni się do coraz bardziej świadomych wyborów naszych uczniów, do mądrego i odpowiedzialnego życia, którego ważnym elementem będzie ruch, zabawa i aktywność na świeżym powietrzu.