Aktualności 2018/2019.

Witamy w zakładce klas 1-3

 


Zabawa karnawałowa

Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 19 lutego 2019 roku. Na pięknie udekorowanej sali zabaw „Cztery Słonie”, która na czas karnawału zamieniła się w dziką dżunglę, tropiliśmy dzikie zwierzęta, odtańczyliśmy szalone tańce. Tańczyliśmy solo i parami, z podskokami i obrotami – to była świetna zabawa i działo się! Pozostałą energię wykorzystaliśmy na konstrukcji ze zjeżdżalniami, torem przeszkód, trampoliną oraz kuleczkami. Ponadto uczestniczyliśmy w zabawach animacyjnych i konkurencjach zespołowych. Czekało na nas również malowanie buziek, modelowane baloniki oraz poczęstunek. Jak na prawdziwy bal karnawałowy przystało nie zabrakło pięknych strojów.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca. Czas dobrej zabawy upływał bardzo szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Wszystkim dzieciom dziękujemy za tak liczne przybycie na bal karnawałowy oraz za wspaniałą wspólną zabawę.

Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

 


Połączyło nas „Sprzątanie świata”

 

We wrześniu nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji – Sprzątanie Świata – 2019. Wykonaliśmy wtedy różne działania edukacyjne i lokalne na rzecz środowiska. Wzięliśmy także  udział w Ogólnopolskim Konkursie – Lokalna Kampania Informacyjna „Akcja segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej!”. Komisja Konkursowa doceniła nasze działania i przyznała naszej szkole – Wyróżnienie specjalne!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 

 

 


Walentynki 2019

 

14 lutego 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole w wyjątkowy sposób. W tym dniu dominowały serduszka i kolor czerwony. Mówiliśmy o przyjaźni, miłości oraz sposobach jej wyrażania. Zorganizowaliśmy „kiermasz walentynkowy” na którym można było kupić słodkości i balony w kształcie serduszek. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

 

 

 


Cyberprzemoc

13 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z sierż. Dominikiem Krzciukiem — policjantem Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz  o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie. Prowadzący spotkanie dokładnie omówił zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

 

 


„Jestem widoczny – jestem bezpieczny”

 

W ramach kampanii „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”,  12.02.2019r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu , który opowiadał o podstawowych zagrożeniach komunikacyjnych, czyhających na dzieci w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1 a i 1 b. Podczas spotkania dzieci  zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i otrzymały zestaw  odblasków niezbędny w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszego na drodze.


Dla Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.  W naszej szkole  również nie zabrakło takiej uroczystości przygotowanej przez uczniów kl. 1a, 1b i 3b. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt.
     Uroczystość rozpoczęto od przywitania przybyłych gości.   Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoją wdzięczność za miłość i wychowanie. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, co świadczyło o zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy  na zakończenie obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami.

Spotkanie zakończone słodkim poczęstunkiem,  upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Wśród zgromadzonych gości  panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Na twarzach zebranych  można było dostrzec uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia.


Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 2019 roku o godzinie 16.30 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z klasy 2 a, 2 b i 3 a pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowali uroczystość, na którą zostały zaproszone Babcie i Dziadkowie. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze, życzenia płynące z głębi serca oraz wesołe piosenki, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno – muzycznego, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu dzieci. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Nie zabrakło też własnoręcznie przygotowanych prezentów oraz słodkości, którymi uczniowie obdarowali swoich ukochanych gości.

Wszystkim Babciom i Dziadkom

życzymy dużo, dużo zdrowia,

samych pogodnych dni, spokojnych nocy

i uśmiechu na co dzień.

 


Certyfikat ogólnopolskiego programu
„Śniadanie daje moc”

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała certyfikat udziału w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc”, nad którym honorowy patronat objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Program był elementem edukacji zdrowotnej. Najważniejsze cele programu to zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

 


 „Wspólne Kroki w Cyberświecie”

„Wspólne Kroki w Cyberświecie” 
– podsumowanie    projektu

W listopadzie 2018 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie programu profilaktycznego „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Program realizowany był
od września do listopada w klasach III szkoły podstawowej pod okiem pani Ewy Wikalińskiej i pani Anny Suchowskiej.

Głównym celem programu było ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz mediów elektronicznych, 
a także ochrona przed uzależnieniem od nich. Zajęcia realizowane były z dziećmi w dziesięciu krokach. Krok jedenasty – czyli ostatnie spotkanie w ramach programu, było – można powiedzieć  niezwykłe, bo zaproszeni zostali na nie Rodzice. Spotkanie to przybrało charakter „gry terenowej”.

Uczniowie wraz z rodzicami zostali podzieleni na grupy. Zadaniem grup było wspólne odszukanie ukrytych na terenie szkoły kopert i wykonanie zadań,
a następnie ułożenie hasła – „Rozważni i odważni na tropach kolejnych odkryć w Cyberświecie”.

Największą frajdę uczniowie i rodzice mieli z szukania kopert, które schowane były w najdziwniejszych miejscach w szkole. Zabawie towarzyszyły niesamowite, pozytywne  emocje i duże zaangażowanie zarówno uczniów jak i rodziców.

Po wykonaniu wszystkich zadań i utrwaleniu wiadomości poznanych w czasie trwania programu, dzieci wraz z rodzicami zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Na zakończenie, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom – „Cyberzucha”.

Dziękujemy Fundacji Poza Schematami za umożliwienie udziału
w realizacji tego programu w naszej szkole.

 

 


Wizyta strażaków w naszej szkole

13 grudnia odbyło się spotkanie uczniów ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, którego celem była popularyzacja wiedzy dotyczącej zagrożeń przeciwpożarowych oraz podejmowania bezpiecznych zachowań. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczny dla życia czad i ogień. Zaapelowali o szczególną czujność w okresie grzewczym oraz pouczyli, jak prawidłowo zgłosić zdarzenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia i mienia. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli również dzieciom, na czym polega ich praca. Uczniowie utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedzieli się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Na koniec strażacy zachęcili do udziału w konkursach, których organizatorem jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

 

 


Zakończyliśmy akcję „Pomóż im”

Dzisiaj zakończyła się akcja „Pomóż im”, która polegała na zbiórce suchej karmy i innych akcesoriów dla bezdomnych zwierząt. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak działa Fundacja Ochrony Zwierząt, kto to jest wolontariusz, czym zajmują się pracownicy Fundacji? Dzieci poznały też sympatyczne pieski: Stiviego i Sarę. Dowiedziały się jak należy opiekować się domowymi zwierzętami.  Opowiadały też o swoich pupilach i zadawały nurtujące ich pytania. 

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.

 


Mikołajki w Hula Parku

     7 grudnia z okazji mikołajek klasy 1a, 1b i 3 b wybrały się do Centrum Zabaw w Radomiu „ Hula Park”. Podczas 2 – godzinnego pobytu dzieci doskonaliły sprawność ruchową i zręczność w czasie spontanicznych zabaw na kolorowych konstrukcjach, zjeżdżalniach, pneumatycznych armatkach oraz w basenach z piłeczkami. Był to dzień pełen atrakcji, uśmiechu i zabawy. Wykazując się ogromną aktywnością ruchową, dzieci w radosny sposób spożytkowały „rozsadzającą” ich energię. To był bardzo udany dzień.

 


GODZINA KODOWANIA 2018 – kl. II a, II b

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

Podczas całego tygodnia uczniowie klas IIa i IIb wraz z opiekunami wykonywali różne aktywności związane z kodowaniem i programowaniem. Rozpoczęliśmy od godzinnych zestawów łamigłówek na https://code.org. Szczególnie podobało nam się Dance Party – Potańcówka i kurs Minecraft. Programowaliśmy również gry w programie Scratch oraz mieliśmy wspaniałą okazję do popracowania z ciekawymi robotami Ozobot. Wspólnie tworzyliśmy kolorowe, zakodowane trasy za pomocą mazaków, puzzli oraz platformy Ozoblokly. Niezwykle atrakcyjny był taniec synchroniczny Ozobotów w aplikacji Ozo Groove. Spotkanie z Ozobotami przyniosło wiele radości i satysfakcji uczniom naszej szkoły. Pokazało, że programowanie może być proste i każdy może zostać programistą.
Programowanie dla wszystkich okazało się świetną zabawą, uczniowie dowiedzieli się także, że projektowanie może być świetnym pomysłem na realizację zawodowych planów.

Po zakończeniu wszystkich zadań każdy otrzymał certyfikat udziału
w Godzinie Kodowania 2018.

 

 


Mikołajkowa wycieczka do kina

W dniu 05.12.2018 roku uczniowie z klasy II a i III a udali się na mikołajkową wycieczkę do kina Helios na pełen przygód film animowany „Grinch”.  Bajkowa opowieść o mieszkańcach  Ktosiowa oczekujących na Boże Narodzenie i zielonym stworku o imieniu Grinch, który chce zrobić wszystko, by je zepsuć, bardzo zaciekawiła wszystkich uczestników wycieczki. Film wprowadził nas w świąteczny nastrój. Po zakończonym seansie zwiedziliśmy również Dworzec Kolejowy. Po drodze uczniowie opowiadali sobie najciekawsze sceny i wymieniali się opiniami o filmie. Wycieczka była nagrodą dla najaktywniejszych klas: dla klasy II a za aktywny udział i I miejsce w zbiórce makulatury, a dla klasy III a za 100% przynależność do SKO. To była bardzo udana wycieczka. 

 


Mikołajki w 1a

Święty Mikołaj to jedna z najbardziej znanych i z niecierpliwością wyczekiwanych  postaci na świecie. Tym większa była radość pierwszaków, kiedy niespodziewanie do ich klasy zawitał ten wyjątkowy gość, przynosząc wspaniałe prezenty. W podziękowaniu uczniowie zaśpiewali piosenkę i zatańczyli taniec. Radości nie było końca. Żegnając się
z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok.

 


Mikołajki w 1b

 Dnia 4.XII – w dniu mikołajek klasa przeżyła sporą dozę niespodzianki. Na pierwszej lekcji cała klasa w strojach gimnastycznych poszła na salę gimnastyczną, aby ćwiczyć rozgrywki w „zbijaka”. Po skończonej lekcji, zmęczeni, zmęczeni  wrócili do klasy i  – NIESPODZIANKA! Wszędzie porozkładane były paczki z prezentami. Zaskoczenie i radość były ogromne. Dzieci próbowały dojść – jak to się stało, skoro drzwi były zamknięte i nikt nie widział Mikołaja? Wszyscy doszli do wniosku, że to jakieś niezwykłe zdarzenie. W paczkach dzieci znalazły różne słodycze oraz puzzle. Po wielkich domysłach i spożyciu wybranych łakoci pani ogłosiła konkurs – kto pierwszy ułoży puzzle. Wyłoniono zwycięzców. Radość i emocje towarzyszyły do końca zajęć.

 

 


Prezentacja projektów czytelniczych klas 1 – 3

We wtorek, 4 grudnia, w naszej szkole miała miejsce druga odsłona efektów pracy nad projektami czytelniczymi. Tym razem zaprezentowali się uczniowie z klas 1 – 3, którzy w ciekawy sposób zachęcali swoich kolegów i koleżanki do sięgnięcia po nowo zakupione do szkolnej biblioteki książki w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie pracowali metodą projektu wraz ze swoimi wychowawczyniami. Każda klasa zaprezentowała inną pozycję książkową:

             

 

Klasa 1a:

Uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Wilczyńskiej zachęcali do sięgnięcia po książki z serii „Opowiem ci mamo…”. Do prezentacji wybrali część „Opowiem ci mamo, skąd się bierze miód” Katarzyny Bajerowicz i Marcina Brykczyńskiego. Dzieci opowiadały o codziennym trudzie pszczół, zaśpiewały piosenkę o pszczołach, zatańczyły sambę, a nawet poczęstowały zebranych widzów miodem. A tego wszystkiego dokonały przepięknie przebrane za pszczółki.

Klasa 1b:

Dzieci zachęcały do przeczytania książek o wyjątkowym słoniu w kratkę – Elmerze, którego wymyślił David McKee. Pod kierunkiem p. Ewy Mąkosy uczniowie opowiadali o przygodach słonika, a następnie zaprezentowali przygotowany przez siebie plakat.

Klasa 2a:

W świat zagadek zabrali nas uczniowie p. Justyny Fliszkiewicz, którzy zachęcali do sięgnięcia po książki o przygodach Detektywa Pozytywki autorstwa Grzegorza Kasdepke. Widzowie mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną oraz plakaty i lapbooka zrobionego przez dzieci.

Klasa 2b:

Do sięgnięcia po książkę „Baba Jaga w Ameryce” Zbigniewa Dmitrocy zachęcali uczniowie pod kierunkiem p. Pauliny Szwarc – Szczepanik, którzy opowiedzieli jak Baba Jaga znalazła się za oceanem i co ją tam spotkało. Dopełnieniem ich scenki była przygotowana prezentacja oraz piosenka w wykonaniu samych uczniów.

Klasa 3a:

Do krainy baśni polskich udaliśmy się wraz z dziećmi, które przygotowały prezentację książki „Cudowna studzienka” pod kierunkiem p. Anny Suchowskiej. Uczniowie przebrani za postacie z polskich legend starali się je przybliżyć swoim kolegom i koleżankom za pomocą opowieści, piosenki, a nawet przygotowanej mapy baśni.

Klasa 3b:

Uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Wikalińskiej w przezabawny sposób przypomnieli nam „Baśń o dwunastu miesiącach”, do której dołączyli prezentację nowej książki „Rok z Findusem” Evy-Leny Larsson. Swoją prezentację ubarwili kolorowymi kostiumami oraz ciekawymi rekwizytami.

                Każda klasa przedstawiła wybrane przez siebie książki w sposób wyjątkowy i barwny, pobudzając ciekawość widzów, którzy z pewnością będą chętnie sięgać po zakupione przez bibliotekę nowości wydawnicze.

 

 

 


Skąd się bierze miód?

Realizując projekt czytelniczy: „ Skąd się bierze miód”, klasa I a podjęła wiele działań, których efekty zaprezentowała 4 grudnia na podsumowaniu projektu.  W projekcie brali udział wszyscy uczniowie naszej klasy. W listopadzie zrobiliśmy pszczółki, do wykonania których wykorzystaliśmy żółte pojemniczki  z „jajek niespodzianek”. Wykonaliśmy również mieszkanie dla naszych małych podopiecznych czyli plaster miodu z rolek po papierze toaletowym. Pod koniec listopada odwiedziła nas pani Agnieszka Mąkosa, która prowadzi rodzinną pasiekę. Pani Agnieszka wprowadziła uczniów w niezwykły świat pszczół. Bardzo ciekawie opowiadała o ich życiu i pracy, jaką muszą wykonywać w ulu. Pokazała pierwszakom ul, który przywiozła na zajęcia oraz różne akcesoria pszczelarskie. Uczniowie mogli również spróbować pszczelich produktów, takich jak: miód i pyłek kwiatowy. Dzieci chętnie przymierzały kapelusz pszczelarza. Wszyscy zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Spotkanie było niezwykle ciekawe i uświadomiło pierwszakom, jak ważną rolę spełniają pszczoły w środowisku i że należy o nie szczególnie dbać.

 


Andrzejki w klasie III a i II a

30 listopada 2018 r. klasy III a i II a przeniosły się w magiczny świat wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się, skąd wywodzi się zwyczaj wróżenia i andrzejkowych zabaw. Były konkursy i wesołe zabawy. Nie zabrakło także tradycyjnych wróżb. Za pomocą monet rzucanych do wody, ciasteczek z wróżbami, serduszek z imionami, magicznych kubeczków i czarodziejskiego kapelusza, tradycyjnej wróżby z butami i innych tajemniczych przedmiotów dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia oraz co ich czeka w przyszłości: szczęście, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni, a po andrzejkowych zabawach przyszedł czas na pyszne smakołyki dla wszystkich.

Wspólne zabawy były miłym przerywnikiem w szkolnej nauce i cieszyły się ogromnym powodzeniem. To był dzień pełen radości i niespodzianek.